Προς το περιεχόμενο

ηχειο και κεφαλη


spirossk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγες περισσότερες πληροφορίες θα ήταν χρήσιμες (μάρκα, μοντέλο)

 

Θεωρητικά μπορείς.

Θα πρέπει όμως να δεις αν τα speaker out της κεφαλης έχουν και επιλογή για έξοδο σε 8Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα....θα ηθελα νο μου λυσετε μια απορια  ;D εχω μια κεφαλη 80w στα 4Ω θα μπορουσα να βαλω ενα ηχειο στα 8Ω 300W

 

Τρανζιστορ η λαμπα;

Αν λάμπα ... εισαι κομπλέ. Δεν έχεις πρόβλημα

Αν τρανζίστορ... αν μετά απο καμμία ωρίτσα δεις οτι ζεσταίνεται (κεφαλή/μετασχηματιστής) τότε δεν πάει.

Αν δεν ζεσταίνεται, τοτε εισαι ΟΚ.

 

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα....θα ηθελα νο μου λυσετε μια απορια  ;D εχω μια κεφαλη 80w στα 4Ω θα μπορουσα να βαλω ενα ηχειο στα 8Ω 300W

Τα Watt δεν παίζουν ρόλο. Η θα το "οδηγεί" καλά το μεγάφωνο ή όχι.

Τα διαφορετικά Ω επηρεαζουν

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεφαλή είναι από combo Warwick η έξοδος είναι μόνο για 4Ω αποτίμηση βλέπω αλλά τη θέλω για λίγο μέχρι να αγοράσω και κεφαλή τρανζίστορ είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τρανζιστοράτος είναι οπότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα απλά ο ενισχυτής θα παίζει περίπου στα μισά Watt και κάτι παραπάνω, ~60W.

 

Αν τρανζίστορ... αν μετά απο καμμία ωρίτσα δεις οτι ζεσταίνεται (κεφαλή/μετασχηματιστής) τότε δεν πάει.

Αν δεν ζεσταίνεται, τοτε εισαι ΟΚ.

Για ποιο λόγο να ζεσταίνεται?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, το setup αυτό θα παίξει (είναι σίγουρο).

Το πως και πόσο θα παίξει είναι το θέμα.

Όσον αφορά την ισχύ, σωστός ο προλαλήσαντας θα είναι max. 50-60w εφόσον το βάλεις στο ηχείο των 8Ω (προϋποθέτει την ύπαρξη κατάλληλων βυσμάτων/υποδοχών).

 

Πρακτικά για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει ζημιά (ιδανικά) το κεφάλι πρέπει να έχει 1 λαμπάκι clip για το στάδιο του τελικού (master volume).

To Gain το ανοίγεις όσο θες, αλλά το Master Volume θα το ανοίξεις μέχρι το σημείο που κατά το παίξιμό σου θα αρχίσει να αναβοσβήνει και εκεί θα είναι και η max ένταση που μπορείς να παίξεις με αυτό τον συνδυασμό.

 

TIP: Καλό θα ήταν το master volume να το χαμηλώσεις και ένα "τακ"(!) από εκεί που αρχίζει και αναβοσβήνει το λαμπάκι του clip.

 

Αν πάλι δεν υπάρχει λαμπάκι clip στον ενισχυτή, τότε τα πράγματα είναι λίγο εμπειρικά αλλά δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τρανζιστοράτος είναι οπότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα απλά ο ενισχυτής θα παίζει περίπου στα μισά Watt και κάτι παραπάνω, ~60W.

Για ποιο λόγο να ζεσταίνεται?  ::)

Δεν γνωρίζω απο τρανζιστοράτους και ζητώ συγνωμη αν εγραψα λάθος πράγματα. Απλά σε ενα απο τα βιβιλία (αν δεν κάνω λαθος σε ενα του Weber) υπαρχει μια παράγραφος που λεει οτι τα τρανζιστορατα μπορεί να ζεσταθούν με το impedance mismatch σε σχέση με τους λαμπάτους.

 

Δεν χανει κατι να κοιτάξει.

 

Θενκς

Ανδρεας

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σε ενα απο τα βιβιλία (αν δεν κάνω λαθος σε ενα του Weber) υπαρχει μια παράγραφος που λεει οτι τα τρανζιστορατα μπορεί να ζεσταθούν με το impedance mismatch σε σχέση με τους λαμπάτους.

 

 

...πράγμα που ισχύει εφόσον πάει σε ΜΙΚΡΩΤΕΡΗ αντίσταση από την ονομαστική, όχι σε μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, το setup αυτό θα παίξει (είναι σίγουρο).

Το πως και πόσο θα παίξει είναι το θέμα.

Μια χαρά θα παίξει και ίσως περισσότερο από το αν είχε φορτίο στα 4Ω μιας και ο ενισχυτής θα λειτουργεί πιο άνετα.

 

Στους τρανζιστοράτους η λέξη mismatch δεν υφίσταται, πολύ απλά γιατί δεν έχουν Μ/Σ εξόδου. Ο κατασκευαστής μόνο ορίζει ένα minimum load γιατί από εκεί και κάτω δεν έχει προβλέψει την επαρκής ψύξη του.

 

Όσο χαμηλώνει το φορτίο αυξάνονται τα Watt, άρα και οι θερμοκρασίες, ενώ όσο αυξάνεται πέφτουν τα Watt και οι θερμοκρασίες οπότε ο ενισχυτής γιατί να πάθει κάτι στη δεύτερη περίπτωση?

 

Δεν γνωρίζω απο τρανζιστοράτους και ζητώ συγνωμη αν εγραψα λάθος πράγματα.

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια ισχύουν και στους λαμπάτους! Δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς διαφορετικό! ::)

 

Απλά οι ενισχυτές λυχνίας έχουν και έναν εξόδου... του οποίου δεν του αρέσουν και ιδιαίτερα οι μεταβολές του φορτίου, είναι μη μου άπτου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου