Προς το περιεχόμενο

Vocal Remover.. αφαιρεση φωνητικων απο τραγουδια


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να βγαλω τα φωνητικα απο καποια τραγουδια για να δοκιμασω να τραγουδησω πανω απο το original track..

Εστω αν δεν ειναι εφικτο σε καποια να χαμηλωσω οσο γινεται τη φωνη του τραγουδιστη..

 

Με τι προγραμμα μπορω να το κανω; ή VST plugin?

Εχω Adobe Audition αλλα δεν βρηκα καπου επιλογη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα αν γινεται ψαξε να βρεις κανα ετοιμο καραοκε. Γενικα δε πετυχαινει ιδιαιτερα αυτο που προσπαθεις, ουτε τα φωνητικα βγαινουν 100% αλλα και το υπολοιπο κομματι χαλαει σε ποιοτητα.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, μου αρεσει να τραγουδαω και μαζι με τη φωνη του τραγουδιστη γιατι ετσι μπορω να ειμαι πιο σωστος και πολυ κοντα στο στυλ που το λεει ο τραγουδιστης..

Θα με βολευε πχ, να το ηχογραφω ακουγοντας το στα ακουστικα μαζι με το τραγουδιστη και μετα να αφαιρω ή εστω να χαμηλωνω τη φωνη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχουν διάφορα (κοινά) software ή hardware, θα τα βρεις ως vocal remover ή αλλιώς center cancel.

Όμως, ανάλογα το mix, δεν λειτουργούν - δεν αφαιρούν το 100% της φωνής. Επίσης αλλοιώνουν το αποτέλεσμα όπως πολύ σωστά ανέφερε πιό πάνω ο mariostz. Ανάλογα τι ζητάς, δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο αντόμπι δοκίμασε με ένα γραφικό eq να χαμηλώσεις όσο μπορείς τις συχνότητες του τραγουδιάρη, ανέβασε και το κομμάτι αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, πιστευω οτι δε σε βοηθαει να βελτιωθεις το να ακους ταυτοχρονα τον αλλο τραγουδιστη, ισα ισα μπορει να κρυβονται τα λαθη σου. Οποτε στην δικη σου φωνη να επικεντρωνεσαι. Δεν ειναι αναγκη ουτε και εφικτο να το πεις ακριβως οπως ο αλλος το τραγουδι. Απλα ακου το αρκετες φορες, μπες στο κλιμα, μαθε το καλα και μετα πες το οπως σου βγαινει.

  • Like 1

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, πιστευω οτι δε σε βοηθαει να βελτιωθεις το να ακους ταυτοχρονα τον αλλο τραγουδιστη, ισα ισα μπορει να κρυβονται τα λαθη σου. Οποτε στην δικη σου φωνη να επικεντρωνεσαι. Δεν ειναι αναγκη ουτε και εφικτο να το πεις ακριβως οπως ο αλλος το τραγουδι. Απλα ακου το αρκετες φορες, μπες στο κλιμα, μαθε το καλα και μετα πες το οπως σου βγαινει.

 

ναι, ξερω οτι εχεις δικιο σε αυτο.. απλα μου αρεσει να πλησιαζω το στυλ του τραγουδιστη στο καθε τραγουδι..

Ξερω οτι αυτη η φαση με την αφαιρεση φωνητικων δεν εχει παντα αποτελεσμα και επισης χαλαει λιγο την ποιοτητα.. απλα το ηθελα σε πρωτη φαση για πειραματισμο..  ερασιτεχνικα.

Αν χαλαει λιγο την ποιοτητα, ισως το ανεχτω για αρχη. Μετα θα δω..

 

Εχεις κανεις χρησιμοποιησει καποι συγκεκριμενο software γι αυτο να μου πει εντυπωσεις;

 

Θα δοκιμασω και αυτο με το EQ που ειπε ο φιλος παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικως, δοκιμασα 1-2 προγραμματα και δεν ειδα καλα αποτελεσματα..

Στο τερμα το remover αφαιρει συνηθως και μπασο και το beat πολλες φορες.

Θελω να δοκιμασω απο περιεργεια και το Sony Sound Forge που εχει αλγοριθμο της iZotope, που πιθανως να εχει καλυτερα αποτελεσματα..

 

και θα καταλληξω τελικα στη λυση των Midi Files που θα ειναι πιο σωστο αποτελεσμα..

το "ετοιμο καραοκε" που ανεφερε ο φιλος πιο πανω, εννοουμε Midi File ή μηπως βρω το τραγουδι χωρις φωνητικα (σε audio μορφη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και θα καταλληξω τελικα στη λυση των Midi Files που θα ειναι πιο σωστο αποτελεσμα..

Κατά κάποιο τρόπο είναι, ανάλογα το τι ζητάς και πως δουλεύεις.

 

το "ετοιμο καραοκε" που ανεφερε ο φιλος πιο πανω, εννοουμε Midi File ή μηπως βρω το τραγουδι χωρις φωνητικα (σε audio μορφη)?

Karaoke λένε, συνήθως, το αρχείο που απεικονίζει και λόγια. Αυτή η δυνατότητα υπάρχει και στα δύο είδη αρχείων.

 

Τι είδους karaoke ψάχνεις; Ελληνικά ή ξένα; Για studio ή για live ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου έκανε εντύπωση που έχω ακούσει σε κάποια τραγούδια μόνο τις κιθάρες όλα τα άλλα τα είχαν αφαιρέσει και θα ήθελα να μαθω και γω πως γίνεται,όχι για να τραγουδίσω αλλά για να ακούσω  σκέτο κάποιο όργανο σε κάποιο τραγούδι

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • npap pinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου