Προς το περιεχόμενο

Jazz bass & onboard preamp - προτάσεις


Vac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα μια βοήθεια ειδικά από όσους έχουν προσωπική εμπειρία στο θέμα. Συγνώμη προκαταβολικά αν έχει συζητηθεί στο παρελθόν

Έχω ένα Fender jazz bass american standard του 2007 (alder - rosewood fretboard -s1 switch) το οποίο φοράει τους Seymour Duncan ANT II και στις 2 θέσεις.

Σκέφτομαι την προσθήκη ενός onboard preamp και για την ώρα καλοβλέπω την πρόταση της Sadowsky (http://www.thomann.de/gr/sadowsky_onboard_preamp_assembly.htm)

έχοντας συνολικά διαβάσει αρκετά σχόλια και έχοντας υπόψιν μου το σχετικά υψηλό κόστος της μετατροπής με ό,τι αυτό περιλαμβάνει (άνοιγμα πλαϊνού jack κτλ).

Μουσικά δεν κινούμαι πάνω από τα όρια του hard rock απλά αναζητώ λίγη περισσότερη ηχητική ευελιξία και δύναμη τόσο στα ψηλά όσο και στα χαμηλά (θα δείξει.....  ???).

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο μαραφέτι?

Υπάρχουν άλλες δοκιμασμένες και "καλές" (έστω υποκειμενικά) λύσεις?

Εκτιμήσεις/κρίσεις ευπρόσδεκτες και επιθυμητές

Ευχαριστώ προκαταβολικά

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε Αμερικάνικο να μην το κάνεις (να ανοίξεις τρύπα εννοώ).

Εγώ το έκανα σε Μεξικάνικο για να βάλω J-Retro Deluxe.

Καταπληκτικό preamp αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι είμαι παλιομοδίτης passive  ;D και τον έβγαλα.

 

Η τρύπα έμεινε και ούτε άσχημα φαίνεται μεν και ούτε με χαλάει (το αντίθετο θα έλεγα) αλλά σε ένα Αμερικάνικο μπορεί να χάλαγε την μεταπωλητική του αξία.

 

Υπάρχει και η J-Retro με τρία κουμπιά όπως και η πολύ καλή Audere Ζ-Mode τις οποίες γνωρίζω και συνιστώ.

 

Υπάρχει και η Seymour Duncan αλλά δεν γνωρίζω για αυτήν.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της αποψης πως με τον συνδυασμο antiquities και προενισχυσης θα χαραμιστουν και τα δυο. Οι vintage-οειδεις passive single coils γενικως κανουν για vintage-οειδεις passive ηχους, νομιζω πως οποιαδηποτε προενισχυση βαλεις θα παιζει καλυτερα με καποιους πιο μοντερνους noiseless μαγνητες.

 

Ισως καποια outboard λυση να σου κανει καλυτερα; Η Sadowsky νομιζω βγαζει τη δικη της προενισχυση σε πεταλακι και το tone hammer της Aguilar ειναι η OBP-3 με καποια εξτρα καλουδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Αμερικάνικο να μην το κάνεις (να ανοίξεις τρύπα εννοώ).

Εγώ το έκανα σε Μεξικάνικο για να βάλω J-Retro Deluxe.

Καταπληκτικό preamp αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι είμαι παλιομοδίτης passive  ;D και τον έβγαλα.

 

Η τρύπα έμεινε και ούτε άσχημα φαίνεται μεν και ούτε με χαλάει (το αντίθετο θα έλεγα) αλλά σε ένα Αμερικάνικο μπορεί να χάλαγε την μεταπωλητική του αξία.

 

Υπάρχει και η J-Retro με τρία κουμπιά όπως και η πολύ καλή Audere Ζ-Mode τις οποίες γνωρίζω και συνιστώ.

 

Υπάρχει και η Seymour Duncan αλλά δεν γνωρίζω για αυτήν.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις:

Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει και εμένα το σκάψιμο όχι τόσο για μεταπώληση, καθώς δεν έχω πολλά όργανα και γενικά δεν πουλάω, αλλά όσο για την πιθανότητα επιστροφής στο παλιό "πιατάκι" που θα μου αφήσει διπλό jack χωρίς πάγο  ;D

Είναι και αυτό το ρημάδι το S1 που δεν θέλω να το χάσω.... Θα ρίξω μια ματιά και στις άλλες προτάσεις που παράθεσες καθώς με ενδιαφέρει να είναι active/passive με push/pull. Γενικά δεν είμαι θαρραλεος στις αλλαγες, με το ζόρι δεχτηκα after market μαγνητες

 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της αποψης πως με τον συνδυασμο antiquities και προενισχυσης θα χαραμιστουν και τα δυο. Οι vintage-οειδεις passive single coils γενικως κανουν για vintage-οειδεις passive ηχους, νομιζω πως οποιαδηποτε προενισχυση βαλεις θα παιζει καλυτερα με καποιους πιο μοντερνους noiseless μαγνητες.

 

Ισως καποια outboard λυση να σου κανει καλυτερα; Η Sadowsky νομιζω βγαζει τη δικη της προενισχυση σε πεταλακι και το tone hammer της Aguilar ειναι η OBP-3 με καποια εξτρα καλουδια.

Έχω μια κρυφή ελπίδα πως το ένα μπορεί να αναδείξει το άλλο με καποιο μαγικό τρόπο. Οι SD ants έχω την εντύπωση ότι ειδικά στα ψηλά τελειώνουν σχετικά νωρίς (μπορεί να φταίνε και οι Labella βέβαια καθώς με DR high beams δάγκωνε λίγο περισσότερο στα ψηλά) και αναζητώ αυτό το λίγο σπρώξιμο.... ???

Όντως η sadowsky το βγάζει και σε πεταλάκι.....φαντάζομαι ότι κάνει περίπου την ίδια δουλειά. Για το aquilar θα πρέπει να μελετήσω λιγάκι.

Ευχαριστώ και πάλι

 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι active preamp πάνω στο μπάσο χρειάζεσαι για να έχεις άμεση πρόσβαση στις ρυθμίσεις σου σε live καταστάσεις.

Διαφορετικά δεν βλέπω κάποια ιδιότητα τους που δεν μπορεί να αντικατασταθεί με ένα πετάλι preamp.

Εμένα μου άρεσε πάντως (μιλώντας για αυτά) το Eden WTDI preamp.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι active preamp πάνω στο μπάσο χρειάζεσαι για να έχεις άμεση πρόσβαση στις ρυθμίσεις σου σε live καταστάσεις.

Διαφορετικά δεν βλέπω κάποια ιδιότητα τους που δεν μπορεί να αντικατασταθεί με ένα πετάλι preamp.

Εμένα μου άρεσε πάντως (μιλώντας για αυτά) το Eden WTDI preamp.

Ορθό, θα ρίξω μια ματιά και στο EDEN

Θενκς

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν ανοιξεις τρυπα για πλαινο jack δε βλεπω το λογο να ξαναγυρισεις στο standard jack ακομα και αν βγαλεις τον προ. Πιο βολικο βρισκω το πλαινο jack.

 

Γενικα νομιζω οτι υπαρχουν αρκετοι κορυφαιοι προενισχυτες και οσοι αναφερθηκαν μια χαρα ειναι, απο κει και περα το θεμα χροιας ειναι καθαρα προσωπικο. Αν δε θες να ρισκαρεις το σκαψιμο στο σωμα καλο ειναι να κοιταξεις πρωτα πεταλια. Επισης δες στα χαρακτηριστικα τους και το επιπεδο θορυβου που δινει ο καθε κατασκευαστης.

 

Προτεινω να κοιταξεις και τους Glockenklang  http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=electronics_for_basses&bf=glockenklang&oa=pra Προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα εχοντας διαβασει οτι ειναι αθορυβοι και πολυ διαφανοι που εχουν κεντρισει τη περιεργεια. Επειδη ειναι Γερμανικοι ειναι σε χαμηλοτερη τιμη απο Αμερικανικα προιοντα στην Ευρωπη.

 

Αν εχεις ορεξη ψαξε για γνωμες στο TalkBass, θα διαβασεις γνωμες απο ανθρωπους με προσωπικες εμπειριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν ανοιξεις τρυπα για πλαινο jack δε βλεπω το λογο να ξαναγυρισεις στο standard jack ακομα και αν βγαλεις τον προ. Πιο βολικο βρισκω το πλαινο jack.

 

Γενικα νομιζω οτι υπαρχουν αρκετοι κορυφαιοι προενισχυτες και οσοι αναφερθηκαν μια χαρα ειναι, απο κει και περα το θεμα χροιας ειναι καθαρα προσωπικο. Αν δε θες να ρισκαρεις το σκαψιμο στο σωμα καλο ειναι να κοιταξεις πρωτα πεταλια. Επισης δες στα χαρακτηριστικα τους και το επιπεδο θορυβου που δινει ο καθε κατασκευαστης.

 

Προτεινω να κοιταξεις και τους Glockenklang  http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=electronics_for_basses&bf=glockenklang&oa=pra Προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα εχοντας διαβασει οτι ειναι αθορυβοι και πολυ διαφανοι που εχουν κεντρισει τη περιεργεια. Επειδη ειναι Γερμανικοι ειναι σε χαμηλοτερη τιμη απο Αμερικανικα προιοντα στην Ευρωπη.

 

Αν εχεις ορεξη ψαξε για γνωμες στο TalkBass, θα διαβασεις γνωμες απο ανθρωπους με προσωπικες εμπειριες.

Ελήφθη, ευχαριστώ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου