Προς το περιεχόμενο

Jazz bass & onboard preamp - προτάσεις


Vac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε μου, έχω και εγώ ένα fender jazz am. std του 2008. μου αρέσει ο "παραδοσιακός" ήχος του jazz bass και στο δικό μου δεν θα άλλαζα μαγνήτες ή ηλεκτρονικά. έχουν τα μειονεκτήματα τους και τα πλεονεκτήματα τους και λίγο πολύ αυτά είναι γνωστά. οι πιο πολύ αλλάζουν μαγνήτες και ηλεκτρονικά από passive σε active για να ξεφορτωθούν το hum και να έχουν την ευκολία να "διορθώνουν" το eq από κομμάτι σε κομμάτι σε cover μπάντες ή για να αποκτήσουν πιο μοντέρνο ήχο. εγώ χρησιμοποιώ το ebs valvedrive (λαμπάτο preamp/overdrive pedal) στο rock σχήμα που παίζω για να πλησιάσω τον ήχο ενός λαμπάτου ενισχυτή με τσίτα γκάζια. αλλάζει χαρακτηριστικά το ηχόχρωμα που βγάζει το όργανο και προσθέτει παραμόρφωση, και τέλος πάντων είναι αυτός ο ήχος που έψαχνα εγώ. πριν κάνεις μετατροπές στο πολύ καλό μπάσο που έχεις, δοκίμασε όσο πιο πολλά πετάλια ή preamp πετάλια μπορείς. ίσως βρεις κάτι που σου ταιριάζει και γλυτώσεις τις μετατροπές και ίσως ένα ανεπιθύμητο αποτέλεσμα.     

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δοκίμασε άκου,όσο πιο πολλά πετάλια ή preamp πετάλια μπορείς.

 

Σωστό !!  να έχεις ιδία  άποψη....

 

Αν και κάποια στιγμή  θα καταλάβεις  οτι  το μόνο που χρειάζεσαι  είναι  μια πένα σφηνωμένη στο pickguard  ;) 8)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε αποφασισε το,ηδη ακονιζω τα κατσαβιδια,τα κοφτακια και το κολλητηρι μου  ;D

 

Να κανω καφε?

Μερικοί έχουν κάνει "σεντούκια" τα pickguards των strats και ξερογλύφονται... ;)

Άλλωστε τον έχω κόψει τον καφέ... :P

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό !!  να έχεις ιδία  άποψη....

 

Αν και κάποια στιγμή  θα καταλάβεις  οτι  το μόνο που χρειάζεσαι  είναι  μια πένα σφηνωμένη στο pickguard  ;) 8)

 

 

Η ιδία άποψη στο "φτωχό" (και προσεχώς "φτωχότερο" ελέω κλεισίματος καταστημάτων) Salonica είναι ένα θέμα.

Συμφωνώ πάντως, γουρούνι στο σακί δεν γίνεται.

Όσο για την πένα.......ο λαός λέει ότι " Η γυναίκα, η κότα και το μπάσο θέλουν δάχτυλο" 8)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υποτιμάς   την τεχνική της πένας στο μπάσο , μπορείς  να δημιουργήσεις  πλούσια  ηχοχρώματα   μόλις    με  20 cents    απο soul, funk  clik clack  tone  μέχρι....  shredder τεχνικές

 

Όσο  για  αυτό που  λέει ο  λαός,  εγώ  τους βάζω και τα δέκα δάχτυλα  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υποτιμάς  την τεχνική της πένας στο μπάσο , μπορείς  να δημιουργήσεις  πλούσια  ηχοχρώματα  μόλις    με  20 cents    απο soul, funk  clik clack  tone  μέχρι....  shredder τεχνικές

"Πλούσια ηχοχρώματα "είναι μάλλον τραβηγμένο και είναι μάλλον έκφραση που προέρχεται από τον φλώρικο κόσμο των εξάχορδων  ;D αλλά σίγουρα έχεις κάποιο δίκιο για τις ηχητικές εναλλακτικές που παρουσιάζονται. Υποσυνείδητα παίζω πενάτα (χωρίς πένα όμως) αρκετές φορές όταν τραγουδάω και παίζω.

 

Όταν όμως McAvoy, Oakley, Wilkeson, Lynott (ναι ξέρω, υπάρχουν κι άλλοι γνωστότεροι και καλύτεροι αλλά εγώ αυτούς γουστάρω, αναφορά θα δώσω; ) παίζουν κυρίως πενάτα, εγώ σωπαίνω.

 

Το χιλιοσυζητημένο όμως πένα-δάχτυλα ζήτημα δεν είναι αυτό που θέλει ο φίλος.

 

Tο ιδανικό για μένα είναι δύο μαγνήτες με ξεχωριστό vol-tone ο καθένας (στυλ JB 62) και ένα καλό preamp πετάλι ή εύκολα προσβάσιμος rack preamp.

 

Από την άλλη να επαναλάβω ότι ο J-Retro ήταν πολύ καλής ποιότητας ηχητικά και με πολλές ηχητικές δυνατότητες (από sub-bass reggae σε slap του θανατά) στις άκρες των δαχτύλων σου και on-the-fly.  ;)

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υποτιμάς   την τεχνική της πένας στο μπάσο , μπορείς  να δημιουργήσεις  πλούσια  ηχοχρώματα   μόλις    με  20 cents    απο soul, funk  clik clack  tone  μέχρι....  shredder τεχνικές

 

Όσο  για  αυτό που  λέει ο  λαός,  εγώ  τους βάζω και τα δέκα δάχτυλα  ;D

Δεν την υποτιμάω καθόλου, τουναντίον μου αρέσει πολύ στα αυτιά, απλά εγώ δεν....

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χιλιοσυζητημένο όμως πένα-δάχτυλα ζήτημα δεν είναι αυτό που θέλει ο φίλος.

Tο ιδανικό για μένα είναι δύο μαγνήτες με ξεχωριστό vol-tone ο καθένας (στυλ JB 62) και ένα καλό preamp πετάλι ή εύκολα προσβάσιμος rack preamp.

Από την άλλη να επαναλάβω ότι ο J-Retro ήταν πολύ καλής ποιότητας ηχητικά και με πολλές ηχητικές δυνατότητες (από sub-bass reggae σε slap του θανατά) στις άκρες των δαχτύλων σου και on-the-fly.   ;)

Όντως οι πένες μας εκτροχίασαν ελαφρώς..

Πραγματικά χρήσιμο το σχήμα που αναφέρεις αλλά συνήθως παίζω και με τους 2 μαγνήτες full και κάποιες στιγμές boostαρισμένος στον neck με S1 engaged.

Κατόπιν αν-ωρίμου σκέψεως σχεδόν καταλήγω σε πετάλι preamp (να δω που θα τα ακούσω βέβαια) το οποίο πιθανότατα θα εξυπηρετήσει τον ίδιο σκοπό και στο boner precision που έχω με τους περίεργους lace censors. ;)

Ευχαριστώ και πάλι

 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως οι πένες μας εκτροχίασαν ελαφρώς..

Πραγματικά χρήσιμο το σχήμα που αναφέρεις αλλά συνήθως παίζω και με τους 2 μαγνήτες full και κάποιες στιγμές boostαρισμένος στον neck με S1 engaged.

Με το μπαρδόν κιόλας κυρ συνάδερφε αλλά δεν σε κόβω από αυτα που μου λες για πολλά ηχοχρωματικά μπιχλιμπίδια και τα τινά.

 

Άσε τα onboard και τα πολύκουμπα preamp και δες κανα πετάλι (θα σου λεγα κιόλας να εστιάσεις στα Tech 21)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου