Προς το περιεχόμενο

Jazz bass & onboard preamp - προτάσεις


Vac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το μπαρδόν κιόλας κυρ συνάδερφε αλλά δεν σε κόβω από αυτα που μου λες για πολλά ηχοχρωματικά μπιχλιμπίδια και τα τινά.

 

Άσε τα onboard και τα πολύκουμπα preamp και δες κανα πετάλι (θα σου λεγα κιόλας να εστιάσεις στα Tech 21)

Μπορεί να μην έχεις και άδικο......το articulation ψάχνω που λέμε και στο χωριό  ;D

Ξέρεις, αυτό το κάτι που δεν ξέρεις πώς να το περιγράψεις αλλά αν το ακούσεις θα το καταλάβεις.

Είναι σαφές, δεν είναι??? ???

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί να μην έχεις και άδικο......το articulation ψάχνω που λέμε και στο χωριό  ;D

Ξέρεις, αυτό το κάτι που δεν ξέρεις πώς να το περιγράψεις αλλά αν το ακούσεις θα το καταλάβεις.

Είναι σαφές, δεν είναι??? ???

Σαφέστατα.  :P

Αλλά τότε ψάχνεις για καλό amp που θα παντρευτεί καλή καμπίνα από σπίτι.   ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vac δεν ειναι η μεση σου για σκυψιματα και κουμποπειραγματα στο πατωμα,και δεν χωραει και ο γερανος στο στουδιο,βαλε onboard να απολαυσεις τη χαρα του πειραζειν  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα.  :P

Αλλά τότε ψάχνεις για καλό amp που θα παντρευτεί καλή καμπίνα από σπίτι.   ;)

Το μυστήριο αυτό ετελέσθη προ 2ετίας. Δεν μπορώ να πω ότι ο γάμος έχει θέματα.

Τώρα καλό ή κακό... αυτό είναι για την ώρα.  ::)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vac δεν ειναι η μεση σου για σκυψιματα και κουμποπειραγματα στο πατωμα,και δεν χωραει και ο γερανος στο στουδιο,βαλε onboard να απολαυσεις τη χαρα του πειραζειν  :P

 

Το Sansamp (παλιοτερα) και ολο το pedalboard μου (πλεον) μια χαρα το στρωνω και πανω στον ενισχυτη αν θελω ευκολια προσβασης.

 

Η λυση εδω ειναι σαφως ειναι το outboard, τα σκαψιματα και οι τρυπες ειναι για τους κιθαριστες που παιρνουν fender και της κουμπωνουν emg 81 με τρεις μπαταριες.- ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυστήριο αυτό ετελέσθη προ 2ετίας. Δεν μπορώ να πω ότι ο γάμος έχει θέματα.

Τώρα καλό ή κακό... αυτό είναι για την ώρα.  ::)

Πες το μας.

Μην ντρέπεσαι.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το μας.

Μην ντρέπεσαι.  ;D

Το κεφαλάκι είναι ένα ταπεινό TC Bh500 και τα κορίτσια του είναι μια TC 4X10 και μια TC 2X12.

Καθώς δεν έχω τεράστια εμπειρία από rigs δεν ξέρω αν με απογειώνει αλλά σίγουρα δεν με γκρεμοτσακίζει κιόλας  :)

 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεφαλάκι είναι ένα ταπεινό TC Bh500 και τα κορίτσια του είναι μια TC 4X10 και μια TC 2X12.

  :o Για πρόβες; (γιατί μη μου πεις ότι τα κουβαλάς στα live)

Όχι, εντάξει. Ενισχυτικά/μεγαφωνικά, είσαι κομπλέ.

Το πες καλά.

δεν ξέρω αν με απογειώνει αλλά σίγουρα δεν με γκρεμοτσακίζει κιόλας  :)

Απλώς όταν αρχίζεις και ψάχνεις για articulation (μονολεκτική απόδοση του "υποτιθέμενος ψύλλος σε φανταστικά άχυρα") τα κοιτάς όλα. Τεχνική, μαγνήτες, καμπίνες, ενισχύσεις .....

 

Για να σου πω αλλαγή, έβαλα προχθές Bill Lawrence J45 αντί για Fender Noiseless στο Jazz μου.

Αρκετά καλοί μαγνήτες οι Noiseless αλλά η βελτίωση ήταν προφανής.

Στο ίδιο gear πάντα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε ξεφύγει λίγο σε εντάσεις στις πρόβες. Στα live (κάτι μου θυμίζει αυτό :'() χρησιμοποιείται η 4Χ10.  Το στούντιο είναι λίγο spongebob και ίσως να μην αναδεικνύει "ηχοχρώματα" που ανέφερε και ο φίλος παραπάνω. Το articulation όντως ίσως να είναι trivial pursuit αλλά περί ορέξεως τα γνωστά. Για να εξηγήσω λίγο παραπάνω, η μπάντα (ξιπασμένοι ηχολήπτες στην πλειοψηφία τους  ;D) υποστηρίζουν πως άκουσαν νότα όταν χρησιμοποίησα το sterling (ray34, active και maple fretboard) και κάπως έτσι ξεκίνησε η ιστορία. Μπήκα στην πρίζα για να διασώσω την τιμή του jazz το οποίο αγαπώ και θέλω να το ανεβάσω λίγο. Ίσως βέβαια οι SD's να παραείναι vintage....ποιός ξέρει?

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου