Προς το περιεχόμενο

Jazz bass & onboard preamp - προτάσεις


Vac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεροντα ασε το τζαζ

αρπαξε το στερλιγκ

και παιξε μας χιτζαζ

 

 

;D

Έχω την εντύπωση πως η ανάρτηση σου περιέχει ανάποδα μηνύματα.... ;D ;D

Πίσω μου σ' έχω..... ;D

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να εξηγήσω λίγο παραπάνω, η μπάντα (ξιπασμένοι ηχολήπτες στην πλειοψηφία τους  ;D) υποστηρίζουν πως άκουσαν νότα όταν χρησιμοποίησα το sterling (ray34, active και maple fretboard) και κάπως έτσι ξεκίνησε η ιστορία. Μπήκα στην πρίζα για να διασώσω την τιμή του jazz το οποίο αγαπώ και θέλω να το ανεβάσω λίγο. Ίσως βέβαια οι SD's να παραείναι vintage....ποιός ξέρει?

Αν θες να διασώσεις την τιμή του Jazz, δώσε του την ευκαιρία να αναδείξει το πλεονέκτημά του. Και αυτό είναι ο bridge μαγνήτης γνωστός σε μερικούς και ως πουρουπουπού ή καραμούζα  ;D. Μην παίζεις λοιπόν συνέχεια φουλ και στους δύο μαγνήτες, κόψε λίγο τον neck και παίξε με μεσαία-χαμηλομεσαία από τον amp.

Τα δάχτυλα κοντά (σχεδόν από πάνω του) στον neck (πιο πίσω δεν θα πάλλεται αρκετά η χορδή).

Μπορεί σκέτος να μην σου ακούγεται ιδιαίτερα ελκυστικός ο ήχος αλλά θα έρθεις κοντύτερα σε αυτό το cut through the mix ήχο του Ray. 

O thundery-boomy ήχος που δίνει ο neck είναι πολύ καλός και εντυπωσιακός όταν σκας με την μπότα αλλά δεν βοηθάει την νότα να ακουστεί όταν είσαι "ανάμεσα" στα beat.

My two cents.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν θες να διασώσεις την τιμή του Jazz, δώσε του την ευκαιρία να αναδείξει το πλεονέκτημά του. Και αυτό είναι ο bridge μαγνήτης γνωστός σε μερικούς και ως πουρουπουπού ή καραμούζα  ;D. Μην παίζεις λοιπόν συνέχεια φουλ και στους δύο μαγνήτες, κόψε λίγο τον neck και παίξε με μεσαία-χαμηλομεσαία από τον amp.

Τα δάχτυλα κοντά (σχεδόν από πάνω του) στον neck (πιο πίσω δεν θα πάλλεται αρκετά η χορδή).

 

 

Επιτέλους... Η φωνή της λογικής  8)

Αν ένα πράγμα είναι το trade mark στα jazz, είναι η «καραμούζα» του bridge μαγνήτη.

Και όπως λέει και ένας φίλος μου «στην μάχη μόνο η καραμούζα ακούγεται»  ;)

 

Αν ακολουθήσεις την προτροπή του Κώστα, θα έχεις έναν ήχο που θα «κόβει» μέσα στο μιξ. Θα είναι ευδιάκριτος.

 

Εξάλλου το σώμα είναι alder και δίνει μεσαία, για να έχει «μύτη» ο ήχος. Οπότε ψάξτο λίγο και θα δεις ότι θα βγάλεις άκρη.

 

ΥΓ: Ουπς πάλι παρασύρθηκα και έκανα νύξη για τα... κσύλα  :o

Υπογραφή: Ο κσυλολάγνος  ;D    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

@audiokostas: Καλή σκέψη, δεν το είχα σκεφτεί έτσι, θα δοκιμαστεί και θα επιστρέψω με εντυπώσεις. Όντως ο neck κάνει πιο πλαδαρό τον ήχο και μου χαλάει το articulation (δεν το χορταίνω  ;D)

@Terry: Καιρός ήταν να πέσει "κσύλο" στο thread

 

Ευχαριστώ both

 

(παρόλαυτα ένα πεταλάκι/preampακι με γαργαλάει, έχω καιρό να ψωνίσω  ;D)

Το EDEN έχει και πολύ λογική τιμή... ;)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου