Προς το περιεχόμενο

Βοηθήστε με και μένα να αγοράσω μπάσο, καλέ...


wasted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε' date='θα ειναι ακομα πιο αυθεντικο 70s Fender :lol: ( εχω δει παλιο τετοιο μπασο που ειναι 4 κομματια & το ενα ειναι alder ενω τα αλλα ειναι ash!! :lol: )

Παντως σε τοσο φθηνο μπασο μονο 3 κομματια ειναι εντυπωσιακο....[/quote']

 

Αυτό έλειπε να μην έβρισκες κάτι θετικό! :lol: :lol: :lol: Είσαι κορυφαίος τελικά! :wink: :wink: :wink:

 

Ρε συ Ηλία μήπως είναι neckthrough και το μεσαίο κομμάτι είναι ένα με το λαιμό??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Μην κοιτάς το neckplate μπορεί να είναι για να νομίζουμε ότι είναι bolt-on ενώ στην πραγματικότητα είναι neck through!

Γεια σου ρε Squier ΑΘΑΝΑΤΗ! :lol: :lol: :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... γιατί τόσο μεγάλη αγάπη για τα Squier; Επειδή ένας φίλος μου έψαχνε για φθηνό μπάσσο, πρέπει σε μια μέρα να έπαιξα με 10 μπάσσα- ε, το χειρότερο μου φάνηκε το squier!

 

Βέβαια, το εν λόγω ήταν το πλέον φτηνό, και συνεπώς ίσως εκεί οφείλεται η διαφορά.

 

Τι δε μου άρεσε (για να μιλάω γενικά κι αόριστα). Καθόλου ευελιξία στον ήχο (δηλαδή ή ο στάνταρ ήχος του ή ένας ψόφιος), άδειαζε μετά το 12 τάστο (dead spots;), το action δεν το σχολιάζω γιατί μπορεί να ήταν θέμα ρύθμισης, και εν τέλει έδειχνε πως πρόκειται για ένα φθηνό μπάσσο, ενώ κάποια άλλα το συγκαλύπτουν κάπως καλύτερα!

 

Τέλος πάντων, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω παίξει με squier όργανο άνω των 250 ευρώ, και ενδεχομένος είμαι άδικος με τη μάρκα.

 

Η καθαρά προσωπική μου άποψη όμως είναι αυτή μου ανέφερα πιο πάνω. Πως το χαμηλό κόστος κατασκευής είναι εμφανές. Κάτι που ισχύει και για το φθηνότερο μοντέλο της Ibanez- όχι όμως για Cort και Rockbass.

 

Βέβαια, μπορεί να αποτελεί την πιο vintage λύση σε αυτά τα λεφτά, και μην το έχω αντιληφθεί!

 

Για μένα, είναι λεπτή η γραμμή ανάμεσα στο να χαρακτηριστούν οικονομικά υποκατάστατα των Fender ή απλώς κακέκτυπα!

 

Νομίζω πως ισχύει το 2ο, αλλά είμαι ανοικτός σε επιχειρήματα που θα με πείσουν για το πρώτο!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NickNt για φθηνό μπάσο μιλάμε. Αλλά παρ' όλα αυτά επειδή το παίδεψα εκτενώς δεν πρόσεξα πουθενά dead spots. Και πολύ γλυκειά ταστιέρα είχε, όπως είχαν και τα υπόλοιπα. Εν πάσει περιπτώσει τέλος στην περίπτωσή μου πράγματι ισχύει η θεωρία του S/F και του F/M, περί 5ου τάστου :wink: :lol:

 

Παρ΄όλα αυτά σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου, όπως ευχαριστώ και τους υπόλοιπους. Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσετε γιατί απορρίπτετε το Yamaha, τι είναι αυτό που το κάνει υποδεέστερο του Squier αντικειμενικά, για να καταλάβω.

 

Ευχαριστώ και πάλι... :D

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσετε γιατί απορρίπτετε το Yamaha' date=' τι είναι αυτό που το κάνει υποδεέστερο του Squier αντικειμενικά, για να καταλάβω.[/quote']

Εξαρταται απο το ειδος που θελεις να "υποστηριξεις" περισσοτερο αν θες...

Υποδεεστερο οργανο νομιζω κανενα δεν ειναι,και ας μην ξεχναμε εξαλλου

οτι ο παικτης κανει το οργανο κι οχι το αντιθετο!Ειμαστε μερικοι ισως λιγο

κολλημενοι με squier-fender,σιγουρα ομως καποιος λογος θα υπαρχει..

Προσωπικα εκτος απο αυτα τα "2",μονο με spector,yamaha,ibanez εχω παιξει

και ο ηχος ειναι πιο ζεστος,πιο γλυκος,πιο μπασσος,πιο μεστος ρε παιδι μου στα squier-fender πως να το κανουμε..

Ξαναλεω,νομιζω πως ειναι θεμα παικτη και ο ηχος,και το αποτελεσμα,και η τεχνικη(με πενα ή χωρις,slap ή mute )ή οτιδηποτε.Δεν προσπαθω να "το πααιξω"με τις τεχνικες και τα λοιπα,πολλα ομως θα σου βγουν στην πορεια αν δεν εχουν βγει ηδη..Οποτε σε νοιαζει η ευελιξια.

Καλως ηλθες στο βασιλειο των τεσσαρων χορδων,ελπιζω να βοηθησα! :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς! Σόρι!

Όπου Yamaha στο προηγούμενο ποστ, διαβάστε Ibanez. Οι άτιμοι οι Γιαπωνέζοι πως μοιάζουν μεταξύ τους, άμα έχεις πιεί λίγο... :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου