Προς το περιεχόμενο

Zemaitis aluminium guitar top! Πώς να φτιάξω ένα;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.εχω μια epiphone les paul nightfall και μου εχει μπει η ιδεα εδω και καιρο να της βαλω ενα καπακι απο αλουμινιο οπως εχουν οι zemaitis (κατι σαν κ αυτο

 

http://www.gitarrentotal.ch/node/1634  ) ειμαι ακομα στο πολυ αρχικο σταδιο του project...μολις πατροναρα την προσοψη της les paul με χαρτονια (κοψε ραψε) καθως δεν βρηκα κατι ετοιμο να κατεβασω στο διαδυκτιο (ειναι les paul με floyd rose κ δεν βρηκα κατι σε ετοιμο πατρον)

 

εχει κανενας ιδεα ποια ειναι η ενδεδειγμενη μεθοδος για να φτιαξω το καπακι?

το σχεδιο πρεπει να φτιαχτει στον υπολογιστη και να χαραχτει μετα με CNC η με carbon ξεπατικωτουρα πανω στο αλουμινιο και μετα χαραξη με ειδικα εργαλεια?

το αλουμινιο πρεπει να ειναι anodized?

η ανοδιωση πρεπει να γινει μετα την χαραξη η πριν?

τελικα το σχεδιο ειναι...engraved η drawn?

 

και αυτες ειναι μονο οι πρωτες ερωτησεις που μου ερχονται στο μυαλο...σορυ εξ αρχης για το "πολυ" των ερωτησεων...οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη και ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

-πρωτα σχεδιαζεις στο χαρτι

-μετα σχεδιαζεις στον υπολογιστη

 

χαραξη:

στο ενδιαμεσο ψαχνεις για robot 2 αξόνων και αφου βρεις καποιον που μπορεις να συνεννοηθείς,  ρωτας αυτον για τη χαραξη και επεξεργασια στον ιδιο ή σε συνεργατες που εμπιστευτε.

Διαφορετικα ειναι πολυ πιθανο κα να κανεις βολτες στην αττικη, οχι ακριβως χαρουμενος και οχι ακριβως για τουρισμο.

 

laser: o ευκολος τροπος.

γραφει στο μεταλλο (δες τα μαχαιρια της κουζινας σου, εχουν κατι μαυρα γραμματα επανω) και ... τελος.

 

κοπη: το λειζερ στο αλουμινιο δεν θα ελεγα οτι ειναι η καλυτερη λυση για οργανα, καθως το λιωνει  στις ακρες. Η υδροκοπη ειναι καλυτερη, αλλα πιο ακριβη. Μια ιδεα θα ηταν να το κοψεις οφφσετ 2mm και να το τριψεις στο χερι.

 

p.s.

Φανταζομαι οτι ξερεις οτι αυτα που βλεπεις δεν ειναι χαραγμενα αλλα γλυπτα.

Τεχνιτες εχουν αφαιρεσει το μεταλλο με το χερι. Η σχεση μεταξυ μηχανης και χεριου ειναι ... εμμμ..... καμια σχεση.

Παντως το χαραγμα ειναι μια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να υποθεσω οτι επομενο βημα μου ειναι ο σχεδιασμος πανω σε χαρτι που θα κοψω ιδιο με το πατρον μετα σκαναρισμα κ μετατροπη του σχεδιου σε μορφη που ανσγνωριζει το ρομποτ?δε νομιζω οτι θα μπορουσα να το δουλεψω με τη μεθοδο της γλυπτικης στο χερι αλλα ουτε και να το δωσω σε τεχνιτη καθως το κοστος θσ ξεφυγει...οποτε η λυση του να χσραξει το σχεδιο το λειζερ οπως τα κουζινομαχαιρα ειναι πιο βατο στην περιοτωση μου αλλα αν παλι το κανω ετσι...θσ φαινονται μαυρες οι γραμμες πανω στο αλουμινιο η θα φαινονται σαν καλλιτεχνικες...γρατσουνιες? (Σ ευχαριστω για το χρονο σου)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα με χαρτονι το πατροναρισμα οσο καλυτερα μπορουσα κ μιας που θα βαλω αλουμινιο 3 χιλιοστα εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι μπορει σε καποια σημεια να εχει "αερα" αρκει να μην εχει missmatch

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο και απαιτητικό project...πιθανόν να κοστίσει πιο πολύ από τη κιθάρα...

Για μένα υπάρχουν 2 δρόμοι

 

1) Φτιάχνεις το σχέδιο...με όποια τεχνική θέλεις και βρίσκεις ένα μάστορα χαράκτη και στο φτιάχνει. Όσο και να φαίνεται περίεργο, είναι η πιο σίγουρη αλλά και η πιο φτηνή λύση. Έτσι ελέγχεις το χρόνο κατασκευής και ήδη (έχοντας δεί και τη δουλειά του μάστορα) έχεις μία εγγύηση για το τελικό προϊόν.

 

2) Προσπαθείς μόνος σου..Τι σημαίνει αυτό...

α) Καλή χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων υπολογιστή. Τα μηχανήματα που κόβουν-χαράσσουν δουλεύουν με vectorial αρχεία...άρα πρέπει να ξέρεις (σχετικά) καλά ή το Adobe Illustrator ή το Corell.

β) Θέλεις μία πιστή αποτύπωση της κιθάρας και όχι χαρτοκοπτικές...Στα δικά μου projects για να είμαι σίγουρος, "σκανάρω" τις κιθάρες σε φυσικό μέγεθος

st9.png

Και πάλι δεν είσαι 100% σίγουρος...Την έχω πατήσει με τα αλουμίνια και μιλάω εκ πείρας :'(

http://www.customshop.gr/?btp_work=air-force

Το συγκεκριμένο σκανάρισμα μετατρέπεται σε Adobe Illustrator.

γ) Φτιάχνεις το σχέδιο...όπως είπαμε σε vector file. Αλλά και πάλι το σχέδιο εξαρτάται από τη τεχνική που θα ακολουθήσεις. Εάν π.χ. διαλέξεις χάραξη laser...θέλει λίγο μελέτη όπως θα δείς παρακάτω ;)

 

Mέχρι εδώ είναι αυτά που μπορείς να κάνεις μόνος σου...Μετά αρχίζουν οι εξωτερικοί συνεργάτες

 

Ας πάρουμε τη χάραξη laser. Ένα από τα πιο ωραία δείγματα αυτής της τεχνικής, είναι η Giger Ibanez

026.JPG

Όπως βλέπεις όμως, το σχέδιο έχει προσαρμοστεί στην "ατέλεια" αυτής της τεχνικής που είναι η ακτίνα που καίει το ξύλο.

028.JPG

 

Την έχω δοκιμάσει αυτή τη τεχνική...με αποτυχία γιατί το σχέδιό μου δεν ήταν το κατάλληλο

http://www.customshop.gr/?page_id=601

 

 

Άλλη τεχνική είναι να δημιουργήσεις "καλούπια" που θα πρεσαριστούν με ζέστη στο μέταλλο...

http://www.customshop.gr/?page_id=601

 

Αυτά για αρχή....και καλή τύχη :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-μιλωντας γενικα και οχι για την περιπτωση, θα ελεγα οτι πρωτα κανουμε ενα προχειρο σχεδιο σε χαρτι και μετα το τελικο στον υπολογιστη.

-για εξοδος απο το σχεδιαστικο καλυτερα να ρωτησεις τον χαρακτη σε τι μορφη τον βολευει

- το laser στο αλουμινιο θα φαινονται .... να εδω ενα παραδειγμα:

http://www.lasercuttingshop.com/?projects=anodized-aluminum

-Εαν δεν ξερεις καποιο σχεδιαστικο θα προτεινα το LibreCAD που ειναι και δωρεαν.

 

Εαν δεν ξερεις απο σχεδιασμο πρεπει πρωτα να μαθεις σχεδιασμο, εαν δεν ξερεις σχεδιασμο σε υπολογιστη, σκεψου σοβαρα μηπως ασχοληθεις με το σκαλισμα.

Σε σχέση με το χερι, ο υπολογιστης δεν προκειται να σε βοηθησει να σχεδιασεις περισσοτερο απο οτι ο χαρακας και το στυλο.

 

Τον ιδιο χρονο θα κανεις να μαθεις αλλα η διαφορα στο αποτελεσμα θα ειναι τεραστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν ξερεις σχεδιασμο σε υπολογιστη, σκεψου σοβαρα μηπως ασχοληθεις με το σκαλισμα.

Δεν χρειάζεται...υπάρχουν εκατομμύρια γραμμικά σχέδια (δωρεάν) στο Ιnternet που χρησιμοποιούνται από ανθρώπους που δεν ξέρουν να σχεδιάζουν.

To πρόβλημα σε όλα αυτά τα projects δεν είναι τα σχέδια αλλά η ακρίβεια της εφαρμογής

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακριβεια ή οχι της εφαρμογης ειναι αμεσα συνεδεμενη με τις ικανοτητες, τις γνωσεις και την εμπειρια και ταλεντο. Ακριβως για αυτους τους λογους προτινω εαν δεν εχει εμπειρια με CAD να ασχοληθει με χαρακτικη.

 

διαφωνω με τα ετοιμα σχεδια, σε DIY γιατι ο σχεδιασμος ειναι μερος της χαρας της δημιουργιας

 

Σχετικα με το οικονομικο μερος, σχεδον παντα, ειναι απειρως καλυτερα ιδεα να αφοσιωθει καποιος στην δουλεια του γιατι θα βγαλει περισσοτερα χρηματα και θα μπορεσει να αγορασει αυτο που θελει.

Ομως το DIY, κυριως ειναι για τη χαρα της δημιουργιας και οχι για τα χρηματα.

Για τους περρισοτερους ειναι μια μορφη εκφρασης, νεων δεξιωτητων και απειρου ευχαριστου χρονου.

Ομως αυτο ειναι στην κριση του εκαστοτε ενδιαφερομενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακριβεια ή οχι της εφαρμογης ειναι αμεσα συνεδεμενη με τις ικανοτητες, τις γνωσεις και την εμπειρια.

Απόλυτα σωστό

 

Ακριβως για αυτους τους λογους προτινω εαν δεν εχει εμπειρια με CAD να ασχοληθει με χαρακτικη.

δηλ η χαρακτική δεν θέλει ικανότητες, γνώσεις και εμπειρία? ;D...και εργαλεία?

Και να μην μπερδευόμαστε...τα CAD είναι για 3 διαστάσεων εφαρμογές...εδώ χρειάζόμαστε 2 διαστάσεις

 

διαφωνω με τα ετοιμα σχεδια, σε DIY γιατι ο σχεδιασμος ειναι μερος της χαρας της δημιουργιας

Εάν το τελικό αποτέλεσμα είναι ωραίο...κανένας μας δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα.

Άσε που για να κάνεις ωραία σχέδια (και δη στο CorellIllustrator) πρέπει να έχεις ικανότητες, γνώσεις και εμπειρία ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου