Προς το περιεχόμενο

Zemaitis aluminium guitar top! Πώς να φτιάξω ένα;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.στο ηδη κομμενο αλουμινιο που εχω αν ετοιμασω το σχεδιο μπορει πλεον να γινει αυτο που λες? (μη πανε χαμενα και τα 30 γιουργια που κοστισε η κοπη)

 

2.ποιο το κοστος για κατι τετοιο?

 

3. που μπορω να κανω κατι τετοιο?

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1.στο ηδη κομμενο αλουμινιο που εχω αν ετοιμασω το σχεδιο μπορει πλεον να γινει αυτο που λες? (μη πανε χαμενα και τα 30 γιουργια που κοστισε η κοπη)

Ναι, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Εάν δείς τη πρώτη φωτογραφία που δείχνει τη κιθάρα στον εκτυπωτή, θα δείς ότι πρώτα έχω σχεδιάσει ένα πλαίσιο με το περίγραμμά της (για να καθίσει η κιθάρα) και μετά περνάει ένα ΑΚΡΙΒΩΣ ιδίου μεγέθους αρχείο με το εικαστικό. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι ένα ακριβές -ψηφιακό- περίγραμμα του αλουμινίου και εκεί μέσα να κάνετε το εικαστικό σας. Όταν θα έρθει η ώρα θα καθοδηγήσω το φίλο σου σχεδιαστή στο πώς θα το κάνει.

 

Το πού θα το κάνεις, θα σου στείλω pm για να ρωτήσεις για τις τιμές

- Χανιά

Χανιά δεν ξέρω κάποιον...Αθήνα εάν θέλεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Marathon σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και την βοηθεια .Οπως προανεφερα και σε αλλο ποσταρισμα δεν με ενδιαφερει ντε και καλα να ειναι σκαλιστο το σχεδιο.Με ενδιαφερει πολυ να ειναι ΖΩΝΤΑΝΟ πανω στο αλουμινιο να εχει τη δυνατοτητα να βγει με ΟΛΗ τη λεπτομερεια και να ειναι ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ.Να μη λειτουργει το χερι μου σαν γομα και σε μετα απο ενα χρονο να εχει μεινει το μισο πανω στην κιθαρα.Δεν εχω προβλημα να το τελειωσω στην Αθηνα και μου αρεσει η ιδεα σου.(Εξαλλου απο Βύρωνα ειμαι) οποτε αν θελεις πες μου που ειναι αυτος που τα φτιαχνει.Ψηφιακο περιγραμμα μπορω να φτιαξω ευκολα πιστευω.Με το σχεδιο εχω μπλεξει λιγο.(για την ωρα το παλευω μονος δεν εχω μπλεξει ακομα τον φιλο)Προσπαθω να παρω απο καλες ιντερνετικες φωτος Ζεμαιτις κατοψη το σχεδιο για να το κανω Copy paste στη φωτο με το αλουμινιο αλλα θελει φωτοσοπ η κορελ η ολη φαση να παιξεις με τα layers κ να  επεξεργαστεις τα φιλτρα και δεν εχω ιδεα απο φωτοσοπ και κορελ...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιακο περιγραμμα μπορω να φτιαξω ευκολα πιστευω.Με το σχεδιο εχω μπλεξει λιγο.

Mπορεί να πιστεύεις αλλά πρέπει και να μπορείς. ;) Εάν το περίγραμμα δεν είναι σωστό θα σου χαλάσει το αλουμίνιο. Άφησε το φίλο σου καλύτερα.

 

Προσπαθω να παρω απο καλες ιντερνετικες φωτος Ζεμαιτις κατοψη το σχεδιο για να το κανω Copy paste στη φωτο με το αλουμινιο αλλα θελει φωτοσοπ η κορελ η ολη φαση να παιξεις με τα layers κ να  επεξεργαστεις τα φιλτρα και δεν εχω ιδεα απο φωτοσοπ και κορελ...

Repeat... Άφησε το φίλο σου καλύτερα. ;D ;D Εσύ μάζεψε το υλικό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το project θα προχωρησει με τον τροπο που προτεινε ο Marathon.Τον θεωρω αρκετα πιο ρεαλιστικο.4 βηματα.

1.Δημιουργια Ψηφιακου περιγραμματος του αλουμινιου

2.Δημιουργία εικαστικου

3.εκτυπωση πανω στο αλουμινιο

(4.ισως λουστραρισμα)

 

παραθετω ενα δειγμα απο την εως τωρα δουλεια μου στο 2ο βημα.

 

ΥΓ.Άν καποιος ψηνεται να μου κανει το ψηφιακο περιγραμμα...ε...δεν θα του κρατησω και μουτρα!!!(αν ειναι δε στα Χανια θα τον κερασω και μια τσικουδια)

100_2297.thumb.JPG.20652c707369cf90fb9d3ea0e1e5dac6.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλάβω ότι έχεις ξεκινήσει ένα δύσκολο project που η επιτυχία του κρίνεται στις λεπτομέρειες...

Πάμε λοιπόν

Το project θα προχωρησει με τον τροπο που προτεινε ο Marathon.Τον θεωρω αρκετα πιο ρεαλιστικο.4 βηματα.

1.Δημιουργια Ψηφιακου περιγραμματος του αλουμινιου

Μπορείς να το κάνεις μόνος σου με μεγάλη ακρίβεια...αρκεί να ξέρεις τη βασική χρήση του Illustrator-Photoshop και να έχεις μία φωτογραφική μηχανή.

Bάζεις τη φωτογραφική μηχανή σε ένα τριπόδι...κάπως έτσι

st9.png

 

ΠΡΟΣΟΧΗ η μηχανή πρέπει να είναι απόλυτα κάθετη με το αλουμίνιο που θα φωτογραφήσεις. Για να είσαι σίγουρος, χρησιμοποίησε ένα αλφάδι.

Επάνω στο αλουμίνιο βάλε ένα χαρτάκι που να ξέρεις τις διαστάσεις...πχ 5x5 cm. Φέρνεις τη φωτογραφία στο Illustrator-Photoshop και απλά μεγενθύνεις ώστε το χαρτάκι που είναι στη φωτογραφία να έρθει στο 5x5 cm. Έτσι έχεις (σχετικά εύκολα) το πατρόν σου σε κλίμακα 1/1...Βλέπεις το δικό μου χαρτάκι στη φωτογραφία ;)

 

2.Δημιουργία εικαστικου

Το εικαστικό σου είναι από ότι βλέπω συμμετρικό με τη καμπύλη του σχήματος. Οποιαδήποτε αστοχία στο σχεδιασμό, θα σου χαλάσει τη συμμετρία. Αυτό ατυχώς το βλέπεις τη στιγμή της εκτύπωσης και μπορείς να το σταματήσεις ώστε να μην χαλάσεις το αλουμίνιο...Πρέπει όμως να διορθώσεις το σχέδιο...

 

Αυτά για σήμερα...και κάποια στιγμή πρέπει να μας πείς πως σκέφτεσαι να εφαρμόσεις το αλουμίνιο πάνω σε καμπυλωτή κιθάρα όπως μία LP. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλουμινιο καθεται μια χαρα πανω στην les paul (δοκιμασμενο)γιατι οταν εφτιαχνα το template οπου ειχε αερα το χαρτονι το επαιζα κοψε ραψε.το αποτελεσμα ειναι το αλουμινιο να μην ειναι 100/100 (οταν το βλεπεις σε κατοψη) συμμετρικο αλλα οταν το εφαρμοζεις πανω στην κιθαρα να καθεται τελεια.Οταν ερθει η ωρα του θα βιδωθει μια χαρα με μπολικες βιδες οπως και οι ζεμαιτις (που ειναι φλατ βεβαια).Ωραια η ιδεα σου με το 5χ5 χαρτακι και θα την εφαρμοσω.παραθετω μια επιπλεον φωτογραφια με την πρόοδο του εικαστικου.Αντι να το ξαναφτιαξω το εκανα mirror ωστε να πετυχω συμμετρια.Το σχεδιο βεβαια θελει αρκετη δουλεια ακομα.Να τελειωσω το δεξι κερατο,να τελειωσω το θεμα αναμεσα στους μαγνητες και να αποφασισω τι θα βαλω σαν κεντικο θεμα στο σημειο που βαζει κ ο ζεμαιτις δηλαδη κατω απο το Floydι...to be continued...

100_2297A.thumb.JPG.e7ba23d991aa0956cb4365e56b68d713.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχεδιο σε ενα 90/100 απο το τελικο.καποιες διορθωσεις και ειναι ετοιμο.Φιλε Marathon ερωτηση.Οταν λες 2 ψηφιακες φωτος ενα το περιγραμμα και ενα το εικαστικο....το περιγραμμα μμοπω να το κανω γραμμικο αν εννοεις αυτο αλλα με το εικαστικο θα φαω τα νιατα μου...(ελπιζω να μη χρειαζεται να γινουν ολες οι γραμμες μια προς μια στο photoshop οπως για τα αρχεια που χρειαζονται για CNC...)

 

παραθετω την προοδο του εικαστικου...

100_2318.thumb.JPG.1e1a71607d6e7834723063a3fa84b72f.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα επειτα απο πολυ ψαξιμο κ μετα απο πολλα τηλεφωνα απο τον Αννα στον Κα'ιαφα κατεληξα στο...."αι στην ευχη....θα το κανω μονος μου".Και ετσι ξεκινησα το σκαλισμα σιγα σιγα και οπου βγαλει(στην χειροτερη θα χασω τα 30 γιουργια που εκανε η υδροκοπη...)παραθετω τα πρωτα αποτελεσματα.Μολις τελειωσει η χαραξη μενει να περαστει μαυρο και μετα (ισως λουστρο) παραθετω εικονες με τα πρωτα δειγματα απο το σκαλισμα.

100_2343.thumb.JPG.b454893d6a06e94593c6b2382d5283c6.JPG

100_2340.thumb.JPG.a21ad04a57feb1129189500670ab5c2c.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου