Προς το περιεχόμενο

Νέο stage πιάνο!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα από ένα νέο στο φόρουμ.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας, σχετικά με την αγορά ενός stage piano.

Βρίσκομαι στον 2ο χρόνο που "μελετάω" πιάνο με την καθηγήτρια μου (π.χ. τώρα κάνουμε το op849 του Czerny).

 

Το midi keyboard που έχω ήδη είναι το M'audio Prokeys Sono61, το οποίο βέβαια το χρησιμοποιώ με το PC (και μια ντουζίνα τεράστια piano vst), μεσώ του Kontakt της NI.

Πλέον όμως τα 61 πλήκτρα του (semi-weighted) δεν επαρκούν, αλλά μου άρεσε η ιδέα και γενικά ο πειραματισμός με vst διαφόρων ειδών.

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω κάποιο stage piano, με 88 (graded) fully weighted hammer keys για να δυναμώσω τα δάκτυλα μου και να έχει δυνατότητα να το χρησιμοποιώ με usb σαν midi συσκευή (για να πειραματίζομαι, να "γράφω" σε daw's κλπ). Δεν έχω ιδέα τι δυνατότητες για έξοδο ήχου μπορεί να έχουν (π.χ. για να τα μπουν σε κονσόλα ή για recording) όπως και δυνατότητες για splitting, layering το πληκτρολόγιο, είναι πάντα ευπρόσδεκτα.Τα χρήματα που διαθέτω είναι περίπου στα 600+κάτι.

 

θα ήθελα να μάθω αν έχετε δοκιμάσει/ακούσει/παίξει ή να προτείνεται κάποιο αν ξέρετε.

Είμαι ανάμεσα σε κάποια όπως:

 

Yamaha P-105 (ίσως η πρώτη μου επιλογή)

specs

 

Casio PX 130

specs

Casio CDP 120

specs

 

Thomann SP-5500 (το pianάκι του Θωμάνιου χωρις να ξέρω καν αν αξίζει...)

specs

 

Kurzweil SP4-7 (τσίμα τσίμα στα λεφτά αλλά νομίζω δεν έχει hammer keys)

specs

 

Korg SP-250 (νομίζω πως δεν έχει usb)

specs

Korg SP-280 (ούτε αυτο νομίζω)

specs

 

Πάω γι κάτι που θα το κρατήσω για καιρό διότι δεν ξέρω πότε και εάν έχω την δυνατότητα να ξαναγοράσω κάτι σε digital pianάκι οπότε προσπαθώ να αξίζει τον κόπο...

 

Any ideas ???

 

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω το Korg SP250. Είναι ό,τι καλύτερο για μελέτη σαν αίσθηση. Απλά επειδή είναι 19κιλά, δεν είναι για πολλά πέρα-δώθε κουβαλήματα κλπ. Δεν έχει split, δεν έχει usb, αλλά έχει midi και σχετικά καλούς ήχους.

 

Το SP280 είναι πολύ χειρότερο. Το SP4-7 όντως δεν είναι hammer action. Το Thomann, άποψή μου, απέφυγε το. Επίσης θα έλεγα να αποφύγεις και το φθηνό CDP120 Casio.

 

Εναλλακτικά το Casio PX130 ή ίσως το πιο καινούργιο PX150 αν το βρεις ή το Yamaha, δεν τα έχω παίξει αυτά, είναι όμως 11 με 12 κιλά και θεωρώ πως θα είναι λίγο χειρότερα σαν αίσθηση βάρους πλήκτρων σε σύγκριση με ένα πιάνο ή το Korg SP250, όμως σίγουρα έχουν περισσότερες δυνατότητες/ρυθμίσεις από το SP250.

 

Πήγαινε παίχτα (αν μπορείς 2 με 3 ώρες το καθένα) και εμπιστεύσου τα χέρια σου. Αν κάποιο σε ξενερώσει σαν αίσθηση απέρριψε το.

 

Αν καταλήξεις στο Korg, κοίτα αυτό το bundle, στην ουσία έχει 3 δώρα χωρίς έξτρα κόστος: http://www.thomann.de/gr/korg_sp_250_bk_set.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα χρήματα που διαθέτεις είναι λίγα για κάτι καλό, το καταλαβαίνεις και μόνος σου.

Με αυτά τα χρήματα είσαι στο μέτριο και κάτω.

Πραγματικά καλό και με 600 ευρώ, δεν υπάρχει. Θα το καταλάβεις σε 2-3 χρόνια ή όταν παίξεις σε κάποια μεγαλύτερη σειρά με πιό σοβαρό κλαβιέ.

 

Τώρα, μεταξύ των πιό πάνω, όχι πως είναι κι ότι καλύτερο, θα διάλεγα το Yamaha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να τα έχεις όλα,

απλά το SP250 θεωρώ πως έχει κορυφαίο κλαβιέ, ό,τι πρέπει για μελέτη αλλά και πολύ ποιοτικό, δεν είναι τυχαίο που το ίδιο κλαβιέ το έχει η Korg και στο Kronos αλλά και στο SV1.

Στα υπόλοιπα το SP250 πάσχει αρκετά, αν και για να μην ξεχνιόμαστε... έχει half-pedaling! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Yamaha θα σου το προτείνω. Αξιόλογη λύση. Φορητό. Και από ότι είδα καλύπτει τις ανάγκες σου.

Προσωπικώς μου αρέσει η ποιότητα ήχου στην Yamaha.Ειδικά στα πιάνα της. Έχει την δική της ιστορία.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.

Περσι ειχα και εγω παρομιο θεμα μιας και ξανα εκατσα ως μαθητης πανω στην ενορχηστρωση και το συνχρονο jazz piano.Κοιταγα και εγω το yamaha ειναι πολυ καλο και μου αρεσαν τα ακουσματα του αν και τελικα κατεληξα σε ενα Kurzweil sp88x στις αγγελιες του noiz σε καλη τιμουλα.Για το casio δεν ξερω τι να σου πω καλο ειναι να δεις μερικα απο κοντα να τα αγγιξεις και ολας να δεις τι σου αρεσει περισσοτερο σε αισθηση και στα αυτια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το kursweil του foxxx ειναι πρώτο. Μπορώ να το επιβεβαιώσω. Α ρε τυχερε.

 

 

Ναι η αληθεια ειναι οτι ο cos_dr ηρθε στο ταπεινο μου home studio και το τιμησε δεοντως το kurzweil μου  ;)

 

Οπως και ο αγαπητος Κ.Σιαχαμης ο οποιος μου το ειχε προτεινει  και συμφωνησε και ο δασκαλος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα Kurzweil έχουν fatar κλαβιέ.

Επειδή τα Fatar βγαίνουν σε διάφορες εκδόσεις,

http://www.fatar.com/pages/TP_40_GH_ES.htm

συνήθως η Kurzweil επιλέγει "Light Touch Feeling" για τα πλήκτρα της,

μιας και τα πολύωρα live σε τέτοια κλαβιέ είναι πολύ ξεκούραστα και αρκετά γρήγορα αν τα συνηθίσεις.

Παρ'όλα αυτά σαν αίσθηση το SP88X έχει πιο ελαφρύ πάτημα από ένα συνηθισμένο πιάνο,

οπότε δεν το συστήνω για μελέτη, μιας και η μετάβαση μετά σε πιάνο θα χρειάζεται μεγαλύτερο χρόνο για προσαρμογή.

 

Όσα αναφέρω τα λέω από προσωπική εμπειρία και ως προσωπική άποψη, ο καθένας έχει άλλα κριτήρια και άλλες συνήθειες οπότε κάτι που εμένα με βολεύει δεν σημαίνει ότι θα βολεύει και κάποιον άλλο ή αντίστροφα.

Πήγαινε παίξε, άκου και μετά αποφάσισε.

 

Επίσης αγγελίες υπάρχουν πολλές αξιόλογες κατά καιρούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου