Προς το περιεχόμενο

Νέο stage πιάνο!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολλά εχουν το fatar μεσα.... αυτο ειναι αλήθεια!!!

Επισης συμφωνω με τον pliktrologo για το light , θελει προσοχή στην επιλογή, ειναι φυσιολογικότατη και σωστότατη η αποψή σου φίλε μου. Ετσι ειναι οπως μας τα πες!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειδού κι ένας πίνακας που βρήκα για τα Kurzweil:

http://kurzweil.com/knowledgebase/pc3k8/product_comparisons/311/

Αν μπορείς να πας στο SPS4-8 ή στο SP5-8 που έχουν το LK40GH, κατά την γνώμη μου είναι αρκετά πιο κοντά σε αίσθηση με το κλαβιέ ενός πραγματικού πιάνου.

 

Αν δεν κάνω λάθος το SP88X έχει το TP/10MDR: http://www.fatar.com/pages/TP_MDF_MDS.htm

το οποίο μάλλον είναι πιο κοντά στο Fatar TP40L και όχι στο LK40GH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδού κι ένας πίνακας που βρήκα για τα Kurzweil:

http://kurzweil.com/knowledgebase/pc3k8/product_comparisons/311/

Αν μπορείς να πας στο SPS4-8 ή στο SP5-8 που έχουν το LK40GH, κατά την γνώμη μου είναι αρκετά πιο κοντά σε αίσθηση με το κλαβιέ ενός πραγματικού πιάνου.

 

Αν δεν κάνω λάθος το SP88X έχει το TP/10MDR: http://www.fatar.com/pages/TP_MDF_MDS.htm

το οποίο μάλλον είναι πιο κοντά στο Fatar TP40L και όχι στο LK40GH.

 

Σιγουρα και συμφωνω αλλα αυτο εχει να κανει και με οτι διαθετη καποιος φιλε μου διαφορετικα θα περναμε ολοι steinway  ;D

 

Ελαχιστες διαφορες και πολυ πολυ μικρες αναμεσα στα 2 κλαβιε σιγουρα ομως ενας εμπειρος πιανιστας θα τις καταλαβει πολυ καλυτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σιγουρα και συμφωνω αλλα αυτο εχει να κανει και με οτι διαθετη καποιος φιλε μου διαφορετικα θα περναμε ολοι steinway  ;D

Bösendorfer  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας..... κι ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια.

Έχω πελαγώσει λίγο....

 

Πραγματικά καλό και με 600 ευρώ, δεν υπάρχει. Θα το καταλάβεις σε 2-3 χρόνια ή όταν παίξεις σε κάποια μεγαλύτερη σειρά με πιο σοβαρό κλαβιέ.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω αυτό ακριβώς, κάτι να με βγάλει για τα επόμενα χρόνια, εφόσον συνεχίσω να μπορώ να μελετάω, γιατί ξεκίνησα λίγο.... μεγάλος σε ηλικία. Το κυριότερο είναι οτι θέλω ενα καλό κλαβιέ...

 

 

Στα υπόλοιπα το SP250 πάσχει αρκετά, αν και για να μην ξεχνιόμαστε... έχει half-pedaling! :-)

Τι είναι τούτο; Εγκό πράματι ντεν κσέρει!

 

 

Ερωτεύτηκα το Kurzweil SP4-7, αλλά μάλλον δεν έχει το κλαβιέ που θέλω να να "δυσκολέψω" τα δάκτυλά μου...

 

 

Σιγουρα και συμφωνω αλλα αυτο εχει να κανει και με οτι διαθετη καποιος φιλε μου διαφορετικα θα περναμε ολοι steinway

Bösendorfer  ;D

Αααααααααααααααααχχχχχχχχχχχ

 

 

Εν κατακλείδι....

Όντως το Korg είναι τόσο ανώτερο (π.χ.) απο το Yamaha στην αίσθηση των πλήκτρων;

Αν ναι, μπορώ να θυσιάσω την λειτουργία του usb και του split. Είναι όμως;

Αν, ναι, που μπορώ να το δοκιμάσω;

(πιθανότατα να το δω μαζί με την δασκάλα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Casio Privia δαγκωτό!

 

Είναι πιο βαρύ αλλα από όλα τα άλλα, έχει απλά καλύτερο κλαβιέ! ΠΟΛΥ καλύτερο κλαβιέ! Για πιάνο δε το συζητάω... Για κάτι άλλο το συζητάω...

 

Έχω το PX 110 και δηλώνω απίστευτα ευτυχής χρήστης εδώ και καμμιά δεκαριά χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το PX 130 έχει ακούσει κάνεις το κλαβιε του πως είναι;;;

 

Για την Casio στο net άκουσα την ατάκα "φτιάχνει ρολόγια, όχι όργανα"... αλλά από την άλλη η Υamaha φτιάχνει και μηχανές, σημαίνει κάτι αυτό;

 

(ευτυχώς η αντιπροσωπία της είναι δίπλα στο σπίτι μου, οπότε ίσως μπορέσω να το δοκιμάσω απο κοντά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου