Προς το περιεχόμενο

Νέο stage πιάνο!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kurzweil sp47.Μπορεί να νιώσεις την μη βαρύτητα των πλήκτρων, αλλά θα νιώσεις την μουσικότητα του οργάνου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ήμουν βέβαιος  ;D

εννοείται!

 

Balidor: Αν είσαι Αθήνα, προς ΒΑ προάστια (Γέρακα) επικοινώνησε να έρθεις να παίξεις με το δικό μου Casio.

 

Γενικά ΜΗΝ πάρεις γουρούνι στο σακί! Και για ρολόγια και μηχανές, κλπ... άστους να λένε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαϊδάρι μένει το παληκάρι.

Casio Privia. Άκουσέ τα.Έχει στην έκθεση.Τα εκθεσιακά τα έχει σε ειδική τιμή.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα μικρό ψάξιμο λογικά βρήκα οτι θα δοκιμάσω τα:

Casio : Χαϊδάρι, δίπλα μου.

Korg  : πίσω από το "Μουσείο" στην Πατησίων (αν το έχει ο αντιπρόσωπος)

Yamaha: Nakas στο κέντρο που έχει δυο καταστήματα.... (αν το έχουν)

 

Αν ξέρει κανείς που μπορώ να δοκιμάσω τα πιανάκια, please, ας μου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά ΜΗΝ πάρεις γουρούνι στο σακί!

+1

 

Και για ρολόγια και μηχανές, κλπ... άστους να λένε!
;D

Να είναι πάντα καλά να δουλεύει το ρολόϊ του!

(Εννοώ το εσωτερικό ρολόϊ του πιάνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα μικρό ψάξιμο λογικά βρήκα οτι θα δοκιμάσω τα:

Casio : Χαϊδάρι, δίπλα μου.

Korg  : πίσω από το "Μουσείο" στην Πατησίων (αν το έχει ο αντιπρόσωπος)

Yamaha: Nakas στο κέντρο που έχει δυο καταστήματα.... (αν το έχουν)

 

Αν ξέρει κανείς που μπορώ να δοκιμάσω τα πιανάκια, please, ας μου πει!

 

- Για τo Yamaha, απέφυγέ το από κλαβιέ (αποψή μου).

 

- Λοιπόν, για τα Casio θα συμφωνήσω, πήγαινε παίχτα, είναι και δίπλα, δεν έχω παίξει αυτές τις σειρές αλλά εμπιστεύομαι τους υπόλοιπους εδώ μέσα (Siachamis, Nikolas).

 

- Το Korg SP250 δεν το φέρνουν, αλλά θα βρεις το SV1 και το Kronos στο Bon Studio που έχουν το ίδιο ακριβώς κλαβιέ. Αν δεν τα καταφέρεις και δεν βιάζεσαι πολύ, μια μέρα περνάς από το σπίτι μου (Χαϊδάρι είμαι κι εγώ) και θα σου δείξω και το half-pedaling ;-)

 

Το SP280 ξέχνα το, κακώς άφησαν και κυκλοφόρησε αυτό το πράμα στην αγορά, σκέτη αποτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλαβιε του Sp 250 παρουσιαζε προβλημα, αν το επιλεξεις θα πρεπει να δοκιμασεις το συγκεκριμενο κομματι που θα παρεις για double triggering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με τα άλλα προαναφερθέντα μοντέλα, αλλά τα privia της casio τα αξίζουν τα λεφτά τους, οπότε άκουσέ τα σίγουρα πριν αποφασίσεις.

 

Έχει βγεί πλέον η σειρά 50 (150, 350, κτλ) με νέα μηχανή ήχου, ενώ και παλιότερα που έψαχνα ta privia, πάταγαν κάτω (στα specs) οτιδήποτε υπήρχε στα ίδια λεφτά.

 

Στα λεφτά που δίνεις περίπου παίζει το px350, έχει "καλή" πολυφωνία, 2x8W ισχύ, ενσωματωμένο recorder για midi tracks, τη διασύνδεση usb/midi που θέλεις, και το βασικότερο αξιοπρεπείς ήχους, καλό κλαβιέ με προσωμοίωση ivory/ebony, τριπλό αισθητήρα στα πλήκτρα για πιο γρήγορα triggering, half pedaling κτλ. Ίσως μερικά δεν είναι τόσο must για έναν αρχάριο, αλλά σίγουρα δεν θέλεις κάτι, που θα ξεπεράσεις σύντομα τις δυνατότητες του, αφού όπως λες δεν ξέρεις πότε θα μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο.

Νομίζω πως στην κατηγορία "όργανο εκμάθησης/εξάσκησης" και στη συγκεκριμένη price range, είναι πολύ καλή επιλογή. Άκουσε το οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις κάτι που δεν ξέρουμε;

Το έπαιξα στον Νάκα και δεν μου άρεσε καθόλου, μου άφησε άσχημη εντύπωση η αίσθηση του κλαβιέ, όπως και όλα τα κλαβιέ GHS από τα φθηνά Yamaha. To φθηνότερο ωραίο που έπαιξα ήταν το CP5 με το GH, το οποίο το έχει το P155 και όχι το φθηνότερο P105.

Το κλαβιε του Sp 250 παρουσιαζε προβλημα, αν το επιλεξεις θα πρεπει να δοκιμασεις το συγκεκριμενο κομματι που θα παρεις για double triggering

Ναι, κάποιες παλιές παρτίδες είχαν το πρόβλημα, στα τελευταία δεν έχει ξαναεμφανιστεί. Αν το πάρεις καινούργιο μην φοβάσαι, και ακόμη και να το έχει, σ'το φτιάχνουν εντός εγγύησης, δεν είναι κάτι δύσκολο.

 

Το παλικάρι είπε για budget 600ευρώ, ας μην ξεφεύγουμε πολύ, εκτός αν αναθεώρησε.

Balidor, εγώ λέω για το SP250, οι άλλοι για τα Casio, αν τελικά πας και πάρεις το Yamaha θα είσαι ο 2ος σε σύντομο χρονικό διάστημα που "απορρίπτει" τις όποιες προτάσεις εντός του forum, και πραγματικά δεν ξέρω γιατί, θα το ψάξω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου