Προς το περιεχόμενο

Texas Treble Maker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ το revalver της peavey εδώ και κάποιες βδομάδες και το βρίσκω πολύ καλό για καθαρούς και overdrive ήχους.

 

Αυτό που μου άρεσε όμως πάρα είναι ένα πεταλάκι που έχει και το λέει texas treble maker.

Ομολογώ ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με treble boosters, στο συγκεκριμένο μου αρέσει το

πως μπουστάρει το σήμα, ζωντανεύει τους μουντούς ενισχυτές και δίνει ένα ζωντανό, smooth overdrive.

 

Τώρα μπορεί όλα αυτά μπορεί απλά να ισχύουν στο emulation, όσοι έχετε εμπειρία με treble boosters κάνουν κάτι ανάλογο στην πραγματικότητα ή το αποτέλεσμα είναι πιο harsh όπως φαντάζομουν και γω μέχρι τώρα?

Επίσης ξέρει κανείς αν αυτό το texas treble maker έχει βασιστεί σε κάποιο πραγματικό πετάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές ενα treble booster κάνει αυτό που λές,

κόβει χαμηλές συχνότητες και ενισχύει το σήμα σου δίνοντας περισσότερες μεσεο-υψηλες συχνότητες με αποτέλεσμα να ακούς ενα πιο γεμάτο και σφιχτό ήχο.

 

Κοίτα όλα τα treble booster βασίζονται στο dallas rangemaster,

 

http://www.analogman.com/beano.htm

 

Σημαντικό ρόλο σε κάθε treble booster είναι τι τρανζίστορ γερμανίου φοράει με αποτέλεσμα να υπάρχουν διαφορές σημαντικές απο εταιριες σε εταιρίες.

Εγω πχ στα δικά μου που φτιάχνω βάζω oc44 cv7003 όπως το analog man beano boost.

Αλλοι βάζουν oc71 ή αν βρείς κανα nkt275 που είναι πανακριβα και ψιλοσπάνια.

 

Ακόμα πολλοι βάζουν το t. booster πριν απο fuzz για να σου κόψει λιγο τις χαμηλές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές ενα treble booster κάνει αυτό που λές,

κόβει χαμηλές συχνότητες και ενισχύει το σήμα σου δίνοντας περισσότερες μεσεο-υψηλες συχνότητες με αποτέλεσμα να ακούς ενα πιο γεμάτο και σφιχτό ήχο.

 

O πιο γεμάτος και σφιχτός ήχος δεν προέρχεται σκέτα από την έμφαση στις ψηλές (κάτι τέτοιο όντως θα έκανε τον ήχο να "ξύνει" αρκετά). Προέρχεται από το boost που γίνεται πάνω σε έναν κάπως muddy και παραμορφωμένο (ελαφρά ή βαρΓιά) ενισχυτή, κυρίως βρετανικού ψιλοdark turn-me-up τύπου χωρίς master volume, μιας και πρωτοφτιάχτηκε για να δώσει σαφήνεια σε overdriven Marshall plexis. Περισσότερες λεπτομέρειες σε παλαιότερα θρεντ για treble boosters που έχουμε αναλύσει το θέμα. Εκεί θίγεται και το ότι υπό ορισμένες συνθήκες ταιριάζει και σε άλλους ενισχυτές και δη combo, όπως πχ. overdriven Vox (χαρακτηριστικός ήχος Brian May με το treble booster του Cornish).

 

Κοίτα όλα τα treble booster βασίζονται στο dallas rangemaster,

 

http://www.analogman.com/beano.htm

 

Σημαντικό ρόλο σε κάθε treble booster είναι τι τρανζίστορ γερμανίου φοράει με αποτέλεσμα να υπάρχουν διαφορές σημαντικές απο εταιριες σε εταιρίες.

Εγω πχ στα δικά μου που φτιάχνω βάζω oc44 cv7003 όπως το analog man beano boost.

Αλλοι βάζουν oc71 ή αν βρείς κανα nkt275 που είναι πανακριβα και ψιλοσπάνια.

 

Δεν βασίζονται όλα στο Rangemaster. To Rangemaster ήταν απλά το δημοφιλέστερο σχέδιο, εκ του οποίου προήλθαν οι περισσότερες παραλλαγές. Επίσης, το τι τρανζιστοράκια φοράει είναι σημαντικό μονάχα αν το booster βασίζεται σε αυτά για την χροιά του και για ένα ελαφρό clipping που παρέχει. Αν έχεις ένα άλλο που βασίζεται περισσότερο στο eq (πχ. ένα graphic eq ή parametric filter) και όχι στο κλασσικό Rangemaster, δεν έχει καμία σημασία - μπορεί να μην έχει καν τρανζιστοράκια Ge.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, κατανοητά αυτά. Τώρα το συγκεκριμένο software booster που λέω έχει και gain knob και γενικά εκτός του οτι σφίγγει και κανει πιο smooth τον ήχο, δίνει και αρκετό overdrive παραπάνω.

 

Μ'αρέσει αυτή η ιδέα αρκετά, υπάρχει κάτι τέτοιο αντίστοιχο σε κανονικό πετάλι σε λογική τιμή?

Γιατί είδα και κάποια μόνο με on off και volume κοντά στα 200 ευρώ ή και παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το treble booster του JAM βγάζει ωραίο γρέζι και με Strat σε Fender ενισχυτη, τερματισμένο βέβαια, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθάει στο γενικότερο eq.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βασίζονται όλα στο Rangemaster. To Rangemaster ήταν απλά το δημοφιλέστερο σχέδιο, εκ του οποίου προήλθαν οι περισσότερες παραλλαγές. Επίσης, το τι τρανζιστοράκια φοράει είναι σημαντικό μονάχα αν το booster βασίζεται σε αυτά για την χροιά του και για ένα ελαφρό clipping που παρέχει. Αν έχεις ένα άλλο που βασίζεται περισσότερο στο eq (πχ. ένα graphic eq ή parametric filter) και όχι στο κλασσικό Rangemaster, δεν έχει καμία σημασία - μπορεί να μην έχει καν τρανζιστοράκια Ge.

 

Λοιπον για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους,

Ενα eq ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα σου δώσει αυτο που κάνει ενα treble booster,

τωρα αν το εχεις πετύχει εσύ πες μας το τροπο να το κανουμε και εμεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... ποτέ μην είσαι τόσο σίγουρος, ειδικά σε ένα τόσο εξειδικευμένο φόρουμ όπως αυτό (και με καλό επίπεδο I might add). Σου εγγυώμαι πως σε overdriven ενισχυτή σε καλές εντάσεις (όχι απαραίτητα μεγάλες), ένα parametric filter με 15-20db ρυθμισμένο σε μέτριο Q (όχι υπερβολικά στενό γιατί θα ακούγεται σαν static wah, εκτός αν το θες έτσι), με την κατάλληλη έμφαση σε upper mids περιοχές άνω των 400-500 Ηz θα έχει απειροελάχιστες διαφορές με ένα treble booster, το οποίο θα προσθέτει μεν ενίοτε λίγο grit δικό του αλλά χωρίς αυτό να ακούγεται και τόσο κάτω από τις πιο συνηθισμένες περιπτώσεις που αναζητούμε ένα τέτοιο "σΜπρώξιμο".

 

Αυτό του Jam αν δεν απατώμαι είναι κλώνος (λίγο πιο παραμετροποιήσιμος) του Rangemaster που προαναφέρθηκε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ανέφερα παραπάνω βασίζεται σε πειράματα και τεστ με εξοπλισμό εργαστηρίου (παλμογράφο) και οχι απαραιτητα στην κιθαριστικη εμπειρια και στο αυτι μου.

Μπορουμε αν θες να βαλουμε και τα δυο πεταλια πάνω σε παλμογραφο και επειτα να παραθεσουμε τα αποτελεσματα με γραφικές στο forum.

 

Λοιπόν... ποτέ μην είσαι τόσο σίγουρος, ειδικά σε ένα τόσο εξειδικευμένο φόρουμ όπως αυτό (και με καλό επίπεδο I might add). Σου εγγυώμαι πως σε overdriven ενισχυτή σε καλές εντάσεις (όχι απαραίτητα μεγάλες), ένα parametric filter με 15-20db ρυθμισμένο σε μέτριο Q (όχι υπερβολικά στενό γιατί θα ακούγεται σαν static wah, εκτός αν το θες έτσι), με την κατάλληλη έμφαση σε upper mids περιοχές άνω των 400-500 Ηz θα έχει απειροελάχιστες διαφορές με ένα treble booster, το οποίο θα προσθέτει μεν ενίοτε λίγο grit δικό του αλλά χωρίς αυτό να ακούγεται και τόσο κάτω από τις πιο συνηθισμένες περιπτώσεις που αναζητούμε ένα τέτοιο "σΜπρώξιμο".

 

Αυτό του Jam αν δεν απατώμαι είναι κλώνος (λίγο πιο παραμετροποιήσιμος) του Rangemaster που προαναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EH ειναι treble booster με τρανσιστορ σιλικονης με 2n5133 ή 2n5088,

δεν ξέρω δεν το έχω ακούσει να σου πω αν αξιζει ή οχι.

 

Όντως του Jam βασίζεται στο dallas rangemaster και η μονη διαφορά του είναι ο διακοπτης του πυκνωτή εισόδου που ουσιαστικά προσθέτει ενα πυκνωτή παράλληλα αλλάζοντας την συχνοτικη συμπεριφορά του φίλτρου, και για να ειμαστε πιο ακριβεις το jam εχει πολλες ομοιοτητες με το analog man beano boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου