Προς το περιεχόμενο

Fender Dimension


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα φιλοι και φιλες  :)

 

Δειτε το βιντεο οσοι (ισως) να μην το εχετε δει.....  ;)

 

Πως σας φαινονται ? και επισης τι σημαινει "asymmetrical neck profile" ??  ::)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως εύστοχα παρατήρησε ο Odis στο noizbox «Tωρα και Fender Stingray». Καλά ακούγονται, αλλά αν ήθελα κούτσουρο αυτής της σχολής θα πήγαινα σε Musicman- για λόγους «ηθικής τάξης»  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βρέ την Fender! Από άποψη management νομιζω πως δεν βρήκε την innovative idea και μου δημιουργείται η απορία με τι σκεπτικό δημιούργησε ενα νέο προιόν το οποιο δεν ειναι unique product; Yπάρχει στην αγορά εδώ και χρόνια (βλεπε musicman, G&L).

 

Απο την άποψη του μπασίστα, φένεται αξιόλογο οργανάκι, με compound radius, humbucker μαγνήτη-ες, επιτέλους αντικατέστησαν με Spoke-wheel το nut του Truss Rod,εύελικτο EQ,  18V στο κύκλωμα,γέφυρα τύπου BadAss και τέλος nut width στα 41,3mm.

 

Προσωπικά βρίσκω πολύ λαχταριστά τα specs!

 

Το μεγαλύτερο μου ίσως ερώτημα ειναι: γιατί να πάρω ενα Fender, που δεν θα είναι Fender, ενω υπάρχουν άλλες εταιρίες που θα μου προσφέρουν τα ιδιο (ας μου επιτραπεί η έκφραση) σύγχρονα μπάσα και μάλιστα το κάνουν και πολύ καλα; (π.χ. Sandberg)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το μεγαλύτερο μου ίσως ερώτημα ειναι: γιατί να πάρω ενα Fender, που δεν θα είναι Fender, ενω υπάρχουν άλλες εταιρίες που θα μου προσφέρουν τα ιδιο (ας μου επιτραπεί η έκφραση) σύγχρονα μπάσα και μάλιστα το κάνουν και πολύ καλα;

 

 

Ακριβώς αυτό. Άμα θες την «σύγχρονη» εκδοχή, πας για ένα Z2 και έξω από την παράγκα  :)

DWZ2.thumb.jpg.484222e5d3911c5263a523bd80aa6ee9.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σας φαινονται ? και επισης τι σημαινει "asymmetrical neck profile" ??  ::)

Μάλλον ότι είναι πιο λεπτό στη μια πλευρά του μανικού (συνήθως την κάτω όπως παίζεις όρθιος) και πιο χοντρό στην άλλη (αντίστοιχα, στην πάνω).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και μόλις αποδείχτηκε έμπρακτα γιατί ότι και να κάνουν οι εταιρείες, οι μουσικοί θα μένουν κολλημένοι σε 1-2 πράγματα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις αποδείχτηκε έμπρακτα γιατί ότι και να κάνουν οι εταιρείες, οι μουσικοί θα μένουν κολλημένοι σε 1-2 πράγματα.

 

Να πω την αμαρτία μου πάντως τα dimension ήταν τα πρώτα fender που μου τρέξανε τα σάλια!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου