Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου μέχρι 150 Ευρω.


Johnny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Ένας φίλος μου θέλει να αγοράσει μια κάρτα ήχου για music production μέχρι 150 ευρώ.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι? Δεν έχει κονσόλα ούτε προενισχυτή.

 

Βασικά σας ρωτάω 1on γιατί εγώ έχω καιρό να ψαχτώ με κάρτες ήχου (έχω την audiophile 2496) και 2on επειδή πήγε σήμερα στο ******* και πήγαν να του πουλήσουν μια soundblaster.

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που δεν απαντώ ακριβώς, αλλά performance κάρτα ήχου πρέπει να αναζητήσει σε καταστήματα ήχου, όχι σε καταστήματα υπολογιστών ok

(επειδή είπες για soundblaster υπέθεσα πως ρώτησε σε κατάστημα η/υ)

δυστυχώς επειδή δεν έχω εμπειρία από κάρτα ήχου σε αυτά τα χρήματα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω αυτό το συμβολικό link, για περαιτέρω αναζήτηση (υποθέτοντας πάλι ότι δεν ξέρει ακριβώς τι θέλει να κάνει):

http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=pci_audio_interfaces&oa=pra

προσοχή οι τιμές διαφέρουν απο εδώ, ενώ μπορείς να βρεις στο noiz όλες τις σχετικές πληροφορίες για παραγγελίες από ευρωπαϊκά καταστήματα, κόστος αποστολής, φπα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oneofthem βασικά έψαξα στο thomann το διάστημα που περίμενα μια απάντηση στο forum και βρήκα την Tascam US-144 http://www.thomann.de/gb/tascam_us144.htm . Βλέπω ότι περιλαμβάνει αρκετά πραγματα digi I/O, MIDI I/O, 2 XLR mic inputs with phantom power, analog in/out. Βασικά είναι όπως το είπες. Μπήκε να πάρει κάρτα ήχου για music production σε κατάστημα μαζικής προσέλευσης. Τι να τον κάνω. Ευτυχώς που με πήρε τηλ τελευταία στιγμή.

 

Βέβαια το budget ανεβαίνει με την συγκεκριμένη κάρτα, άλλα δεν πειράζει.

Πιστεύω ότι το αξίζει.

 

Αν κάποιος έχει καποια πρόταση για τη συγκεκριμένη ή κάποια άλλη κάρτα pls let me know.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοκαινουργια, μολις ηρθε στην Ελλαδα (την αγορασα) , emu 0404, 24/192Κhz, 4in/4out, με προενισχυτες, εξωτερικο κουτι, παρα πολυ ευχαριστημενος, 199 ευρω, Νακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και μου έκανε κι αυτή click. Θα τη πάρει ο φίλος μου απο το thomann γιατί κάνει 198 ευρώ. :P Πλάκα κάνω.

Οι προενισχυτές μετράνε.

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και μου έκανε κι αυτή click. Θα τη πάρει ο φίλος μου απο το thomann γιατί κάνει 198 ευρώ. :P Πλάκα κάνω.

Οι προενισχυτές μετράνε.

 

Johnny

 

Και εγώ αυτή πήρα. Σήμερα ηχογράφησα έτσι για πλάκα (ο φίλος panagop ξέρει) κιθάρα κλασσική και φωνητικά :oops: ( το χειρότερό μου) και με λίγο βάθος ακουγόταν πολύ ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROLAND EDIROL UA-25 ..

 

Δεν εχω δει καλύτερη για την φάση της αλλά έιναι στα 250ευρώ...

Εχει phantom προενίσχυση και πολλά άλλα πράγματα και εχει 2 εισόδους και τρελή ποιότητα.Το latency ούτε που θα το καταλάβεις και από ποιότητα ουδέν σχόλιο.Αψογη αλλά ακριβούτσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αγορασα την fast track usb της m audio.Ειναι στα 120 ευρω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Βεβαια δεν εχει τιποτα αλλο παρα μια εισοδο για κιθαρα και μια για μικροφωνο,ομως για low budget ειναι οτι καλυτερο.Κοιταξε τη

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η EMU 404 έχει καλύτερους προενισχύτες από την 144 της Tascam και στους converters ειμαί σίγουρος οτι υπερέχει.

Θα σου πρότεινα λοιπόν την EMU με κλειστά μάτια εκτός αν σκέφτεσαι να την χρησιμοποιήσεις και σε MAC καθώς δεν έχει Core Audio drivers.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου