Προς το περιεχόμενο

Talk box και πάλι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα παιδιά!

 

Έχω αποφασίσει να βάω στην (κιθαριστική και γενικότερα μουσική) ζωή μου το άθλημα του talk box! Το ΄ψαξα, έκανα, έρανα, και πριν καταλήξω ήθελα και μια γνώμη απ'τους επιστήμονες - μέλη του noiz! Βρήκα παλιότερα threads, μου λύθηκαν πολλές απορίες, αλλά εκεί που πήγα να συνοψίσω κάνοντας μια ερώτηση δίνοντας συνέχεια σε ένα thread που είχε ανοίξει χρόνια πριν, δε μου απάντησε κανένας! Έτσι, είπα να ανοίξω νέο, μπας και!

 

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν όσα έμαθα από φίλους εδώ μέσα βγάζοντας το συμπέρασμα ότι τα πιο αξιοσημείωτα μηχανήματα στην αγορά είναι τα εξής (με μικρή περιγραφή / απορίες εντός παρένθεσης):

 

- Dunlop Heil Talk Box (χωρίς προενίσχυση, πρέπει να περάσει από ενισχυτή)

- MXR M 222 Talkbox (νομίζω ΜΕ δική του προενίσχυση;)

- Rocktron Banshee Talkbox (δική του προενίσχυση)

- Digitech Talker (no tube, έχει προενίσχυση; δε βγαίνει πια - μόνο μεταχειρισμένο βρίσκεται)

- Danelectro DTB-1 Free Speech (ψιλοχάλια απ'ό,τι είπε κάποιος φίλος)

- S.Talker (προενίσχυση;)

 

Αν τα είπα σωστά μέχρι εφώ, οι πιο ειδήμονες τι προτείνετε απ'όλα αυτά; Σχέση ποιότητας/τιμής κλπ κλπ;;

Επίσης: Επειδή κάτι κάπου διάβασα περί "μέταλ ήχου" για το Roctron, πώς είναι δυνατόν να ειδικεύεται σε πιο σκληρό ή σε πιο μαλακό ήχο το κάθε πετάλι, τη στιγμή που ουσιαστικά ό,τι του παίξεις βγάζει;;!!

 

Έχω αρχίσει να καταλήγω μεταξύ Rocktron Banshee (όχι το 2, δε μου προσφέρουν τίποτα ενδιαφέρον για μένα σε features τα 80 περίπου παραπάνω ευρώ) και MXR M 222.

 

Τι λέτε;

 

Θενξ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ και εμενα με ενδιαφέρει το θέμα αλλά και εγω δεν έχω ιδέα.

Βασικα η προενίσχυση δεν είναι απαραίτητη αν βάλεις ένα πετάλι πιο πρίν.

Νομίζω ότι αυτα τα talk box  θέλουν fuzzy παραμορφώσεις και τα πιο "κλασικά" είναι το dunlop και rocktron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις, αν διαβάσεις τα posts σ'αυτό το θέμα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=153535.0

θα σου λυθούν όλες οι απορίες μάλλον, όπως και σε μένα!!

 

Το θέμα είναι ότι για πολλούς και διάφορους λόγους έχω τελικά καταλήξει σε ένα εκ των Rocktron Banshee (όχι το 2), και MXR M 222. Δε μπορώ όμως να αποφασίσω ποιο απ'τα δύο! Γιαυτό και ήθελα από 'δω μέσα να πάρω μια γνώμη από ειδήμονα σχετικά με τα υπέρ και τα κατά αυτών των δύο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου