Προς το περιεχόμενο

Χορδές μπάσου και πώς τις καθαρίζουμε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι καινούριος στο forum και μαθαίνω μπάσο.

Αρχικά θέλω να μάθω τι χορδές πρέπει να χρησιμοποιώ (υπόψιν παίζω αρκετό power με γρήγορα μέρη) ,κάθε πότε πρέπει να τις αλλάζω και πώς να τις καθαρίζω. Επίσης πρέπει να καθαρίζω και την ταστιέρα;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χορδες υπάρχουν πολλες και σχεδον ολες ειναι ιδιες μεταξυ των διαφορων τυπων (δηλ. roundwound,flatwound,taperwound κτλ)

 

Oι πιο συνηθισμενες ειναι οι roundwound και ενα καλο all around gauge ειναι το "45αρι".

 

Οι προσωπικες μου αγαπημενες ειναι οι PYRAMID PURE NICKEL RW

 

 

http://www.thomann.de/thoiw7_pyramid_rock_prodinfo.html

 

Καλο θα ειναι ομως να πειραματιστεις για να δεις αν σου αρεσει ο ηχος και των αλλων τυπων χορδων (δηλ. faltwound & taperwound)

 

Τωρα καθε ποτε πρεπει να αλλαζεις χορδες εξαρταται απο τον ηχο που θες.

Αν θες κλασσικο "μπασο" ηχο τυπου Reggae,Soul & Funk η απαντηση ειναι ΠΟΤΕ (εγω εχω να τις αλλαξω πολλα χρονια) ,πολλοι μεγαλοι soul,reggae & funk μπασιστες δεν τις αλλαζουν ποτε ειδικα αν ειναι flatwound (ο Jamerson π.χ ειχε τις ιδιες χορδες για καμμια 20ετια :lol: )

 

αν ομως θες να κανεις..."του-τανγκ" :lol: (σλαπ) η σου αρεσει ενας πιο πριμος ζωντανος ηχος τοτε φανταζομαι οτι θα πρεπει να τις αλλαζεις οποτε ο ηχος αυτος αρχιζει να "πεθαινει"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι καινούριος στο forum και μαθαίνω μπάσο.

Αρχικά θέλω να μάθω τι χορδές πρέπει να χρησιμοποιώ (υπόψιν παίζω αρκετό power με γρήγορα μέρη) ' date='κάθε πότε πρέπει να τις αλλάζω και πώς να τις καθαρίζω. Επίσης πρέπει να καθαρίζω και την ταστιέρα;[/quote']αν και δεν εχω αμεση σχεση με το αθλημα,εχω δει να βραζουνε τις χορδες 8O με αρκετα καλα αποτελεσματα οσον αφορα τον καθαρισμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα αρκετά χρόνια μπάσο και ποτέ δεν έβρασα τις χορδές, μάλλον δεν τον τόλμησα. Ξέρω το κάνουν πολλοί...

 

Επειδή το μπάσσο δεν απαιτεί συχνά αλλαγές, θεωρώ πως είναι καλύτερο να αγοράζεις καινούργιες. Ναι, είναι ακριβές οι άτιμες...

 

Δοκίμασα πολλά είδη χορδών και σίγουρα υπάρχουν πολλές διαφορές. Μία λύση: δοκίμασε τες όλες ή προσπάθησε να μάθεις με τι set παίζουν οι μπασίστες που γουστάρεις.

 

¶σχετο αλλά λατρεύω τον ήχο στο μπάσσο των Maiden!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.webstrings.com/electric_bass_strings_detroit-stainless.html

 

Πάρε 5 σέτ και έχεις καθαρίσει για ένα χρόνο!

 

Η καλύτερη αντιμετώπιση κατά της βρώμας είναι η πρόλυψη, πάρε ένα πανάκι και καθάριζε τη ταστιέρα μετά από πρόβες η πολύ παίξημο και έτσι θα έχεις περισσότερη διάρκεια ζωής.

 

Το βράσιμο των χορδών με ξύδι είναι παλιά μέθοδος αλλά μαζί με τη βρωμιά αφαιρεί και τον όγκο και τη ζωντάνια οπότε πλησιάζεις τον απαίσιο ήχο του steve harris 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις χορδες υπαρχει τουλαχηστον για την κιθαρα ενα καθαρηστικο υγρο

με μια πολυ ιδιαιτερη μυρωδια που το βρησκεις σε ολα τα μουσικα καταστηματα.

Δεν ξερω τι διαφορα εχει με το οινοπνευμα ή με καποιο κοινο κθαρηστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου