Προς το περιεχόμενο

Χορδές μπάσου και πώς τις καθαρίζουμε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά ο προλαλείσας fleamail ανέφερε το βράσιμο με ξύδι, όπως και τα μειονεκτήματα του. Η αλήθεια είναι πως με το βράσιμο δεν παρατείνεις την "ζωή" των χορδών κατά πολύ, απλά ίσως να καθυστερήσεις λίγο την αγορά του νέου set. Και ΦΥΣΙΚΑ δεν πρόκειται να πιάσουν τον ήχο που είχαν στην αρχή. Καλό όμως είναι να το δοκιμάσεις σε ένα πεθαμένο σετ και να δεις αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Ειδάλλως ψάξε λίγο τα σετ, δοκίμασε διάφορα, μέχρι να βρείς αυτό που σε ικανοποιεί σε ήχο, αλλά και σε ανθεκτικότητα. Προσωπικά, εγώ παίζω με Elixir Nanoweb 40αρες. Δεν νομίζω όμως να σε ικανοποιεί ο ήχος τους.

 

Και ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΛΗΨΗ, όπως σε όλους τους τομείς. Δεν είναι καλό να μένουν πάνω στις χορδές βρωμιές, σκόνη και ιδρώτας.

 

Όπως και να έχει, είναι ακριβές και για αυτό θέλει λίγο ψάξιμο. Καλό κουράγιο

arpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.webstrings.com/electric_bass_strings_detroit-stainless.html

 

Πάρε 5 σέτ και έχεις καθαρίσει για ένα χρόνο!

 

Η καλύτερη αντιμετώπιση κατά της βρώμας είναι η πρόλυψη' date=' πάρε ένα πανάκι και καθάριζε τη ταστιέρα μετά από πρόβες η πολύ παίξημο και έτσι θα έχεις περισσότερη διάρκεια ζωής.

 

Το βράσιμο των χορδών με ξύδι είναι παλιά μέθοδος αλλά μαζί με τη βρωμιά αφαιρεί και τον όγκο και τη ζωντάνια οπότε πλησιάζεις τον απαίσιο ήχο του steve harris 8)[/quote']

Έχω δύο ερωτήσεις:

1. Ποια η διαφόρά ανάμεσα σε Stainless και σε Nickel;

2. Οι χορδές στο συγκεκριμένο site αξίζουν; (γιατί 5 σετάκια με 75 ευρώ είναι αρπαχτή...)

Επίσης, ο ήχος του Steve Harris είναι κορυφαίος, είναι ένα από τα βασικά και στο χρόνο αναλλοιωτα στοιχεία του ήχου των Maiden...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Kατασκευαστικά το λέει και η ονομασία τους. Nickel και stainless steel. Ηχητικά οι δεύτερες είναι ποιο bright, κρατάνε λίγο παραπάνω και γλιστράνε περισσότερο στο χέρι και οι πρώτες είναι οι κλασσικές χορδές μπάσου.

 

2. Οι webstrings είναι φανταστικές χορδές, οι του μπάσου φτιάχνονται από τη vinci ή και μερικές φορές από την d'addario, τις χρησιμοποιώ εδώ και μισό χρόνο και έχω εγκαταλείψει τις παλαιότερα αγαπημένες μου elixir με τη λογική του ότι elixir άλλαζα μια φορά το μήνα και τώρα με τα ίδια λεφτά πέρνω 5 σέτ webstrings και αλλάζω όποτε χρειάζετε!

 

3. Αν είχες άλλο nick θα το συζητούσα για τον harris... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Harris χρησιμοποιεί "βαρύ" σετ (110άρι) και flatwound χορδές... Αλλά σε συνδυασμό με 4χ12" καμπίνες...

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου