Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά!! Έψαξα στην αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό, οπότε είπα να δημιουργήσω ένα θεμα με τον εξής προβληματισμό.  

Όπως αναφέρω και στον τίτλο πεταλιέρα πολυεφέ (μόνο για τα εφέ όχι drive) ή πεταλάκια?

Αξίζει πλέον στην εποχή μας λογο τεχνολογιας να πάρει κάποιος πεταλάκια..?

 

Παίζω κυρίως prog metal και τα εφέ που θέλω κυρίως είναι ένα chorus, delay, noise gate οπωσδήποτε, και ο ήχος που θέλω να προσεγγίσω είναι Dream Theater, Porcupine Tree, Opeth κτλπ.

 

Εγώ κλείνω περισσότερο στην πεταλιέρα για λόγους ευκολίας τα έχεις όλα σε ένα και τέλος, midi δηλαδή δε χρειάζεται πχ να αλλάζω κανάλια και μετά να πατάω πετάλια ένα ένα (pedal tap dance),  αλλά και λόγους οικονομικούς.

Όμως o προβληματισμός μου είναι αν απόδοσή που θα έχει, θα έχει μεγαλες διαφορές με τα πεταλάκια? Kαι αν ναι, ποιες είναι αυτές οι διαφορές?

 

Αναφέρομαι σε πεταλιέρες μεσα σε οικονομικό φάσμα μεχρι 400 ευρώ και να έχουν midi συμαντικό, όπως: Line 6 POD HD500, M13-9 και T.C. Electronics Nova System .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

chorus, delay, noise gate

 

μια και θες μονο αυτα τα 3 εφε δεν υπαρχει λογος να παρεις ολοκληρο πολυεφε χτυπας ενα κλασσικο BOSS NS2 & ενα απο τα δεκαδες εξαιρετικα chorus & digital delay που κυκλοφορουν και το κλεινεις το θεμα  ... α θα χρειαστεις και ενα κουρδιστηρι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μονο chorus, delay, noise gate... πήγαινε σε ξεχωριστά για εμένα !!!

Τα 400 θα σου φτάσουν να πάρεις πολύ αξιόπιστα πεταλάκια αρκεί να τα δοκιμάσεις πρώτα !

Και αν βαρεθείς κάποιο το πουλάς πιο εύκολα από ότι πουλάς μια πεταλιέρα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!  :)

Θέλω αυτά τα τρία στάνταρ, είναι τα βασικά (για αρχή :P) στη συνέχεια και ποιo δευτερεύον θέλω ένα vibrato, phazer, ένα compressor

Να κάνω μια άλλη ερώτηση τώρα πχ το T.C. Electronics Corona Chorus μου αρέσει πολύ από τα βιντεάκια αλλα απ οτι κατάλαβα είναι ψηφιακό? Και αν είναι, γιατί να παρω πεταλακια στην τελική που είναι ψηφιακά ποιος ο λόγος να μην πάρω πεταλιέρα..?  ??? λέω εγω τώρα..

 

Θα μου πείτε υπάρχουν και αναλογικά πεταλάκια, αλλά αυτό είναι το θέμα.. Αν "αξίζουν" 3-4  περισσότερο απο κάθε πεταλιέρα

Οσο για δοκιμές λιγάκι δύσκολο δυστυχώς, γιατι δε διαμένω Αθήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλακια εχουν αλλη χαρη! Ασε που αν δεν σε ικανοποιει το ενα απο ολα στην πεταλιερα, τι θα κανεις; Ενω το πεταλακι το πουλας και αγοραζεις αλλο!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από 3 μας πήγες στα 6... και μετά μάλλον 9-10 !!!!

Ξέχνα την πεταλιέρα... και ξεκίνα ένα-ένα τα πεταλάκια...

Πάρε ένα chorus... δοκίμασέ το... πούλα το.... πάρε ένα άλλο.... κτλ, κτλ

και κάποια στιγμή θα καταλήξεις !

Έκανα περισσότερο από 5 χρόνια για να καταλήξω στα πετάλια που έχω σήμερα (στο σύνολο 10) και δοκίμασα πάνω από 200 πεταλακια χωρίς υπερβολές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές. Όλα είναι θέμα γούστου. Προσωπικά και no offense κιόλας για τους φίλους που τη βρίσκουν με τα πεταλάκια, τα τελευταία γίνανε τρελά της μόδας απο τότε που έπεσαν οι τιμές ειδικά στα μτχ. Αν θες τη προσωπική μου εμπειρία, ήμουν πάντα της πεταλιέρας και όταν δοκίμασα να αγοράσω πεταλάκια για να έχω σώνει και καλά ένα pedal board αναλογικό κ ποιο ποιοτικό για τις ηχογραφήσεις μου και μόνο (γιατί μεσα σε ένα λάιβ δεν θα φανεί καμία διαφορά αν έχεις μία καλή πεταλιέρα σεταρισμένη σωστά) κατέληξα σε χίλλια 2 προβλήματα και τελικά ο ήχος τους ήταν υποδεέστερος απο την boss me70 που χρησιμοποιώ. Τελικά τα πούλησα όλα όσο όσο και κράτησα μόνο το blackstar distx που είναι το καλύτερο γκάζι που έχω ακούσει ποτέ για τα γούστα μου, και το συνδέω σε σειρά με τη πεταλιέρα που κυρίως χρησιμοποιω για τα εφέ.

 

Όλα αυτά είναι απλά όμως η δική μου εμπειρία...αν τη βρεις με τα πελάκια έχει καλώς! ;)

ΥΓ Παίζω progressive metal, όπως εσύ, οπότε ίσως σε βοηθήσει λίγο η γνώμη μου.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από 3 μας πήγες στα 6... και μετά μάλλον 9-10 !!!!

Ξέχνα την πεταλιέρα... και ξεκίνα ένα-ένα τα πεταλάκια...

Πάρε ένα chorus... δοκίμασέ το... πούλα το.... πάρε ένα άλλο.... κτλ, κτλ

και κάποια στιγμή θα καταλήξεις !

Έκανα περισσότερο από 5 χρόνια για να καταλήξω στα πετάλια που έχω σήμερα (στο σύνολο 10) και δοκίμασα πάνω από 200 πεταλακια χωρίς υπερβολές !!!

 

Παναγία μου 200 πεταλάκια??  :o Το έχουμε χάσει τελοείως που λέει και ο Κοντοπίδης χαχα.. :P

Ναι είπα στην αρχή τα 3 βασικά κατά προτίμηση για εμένα, και σίγουρα στη συνέχεια θα αυξηθούν με τον καιρό αν παω σε πεταλακια. Δυστυχώς ενα μεγάλο μείον είναι οτι δεν μένω Αθήνα για να έχω την ευκολία να πηγαίνω σε μαγαζιά και να δοκιμάζω. Απο την άλλη οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι αρκετά δελεαστικές!!

 

Φίλε degdekis ευχαριστώ για τη σαφέστατη απάντηση σου. Και αυτο που ήθελα να μάθω, εν μέρη μου το απάντησες λόγο εμπειρίας.. Δηλ σε πρόβες και live δεν θα ακούω-καταλαβαίνω μεγάλες διαφορές για εμένα αυτό μετράει περισσότερο.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τα 200 πεταλάκια... εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι...

Όλα άρχισαν στα μέσα της δεκαετίας του 80 όταν ο παππούς στο μαγαζί που αγόρασα την πρώτη μου κιθάρα... μου έκανε δώρο ένα "κουτάκι" που έγραφε SANOX DISTORTION II...

Για πολλές μέρες έμεινε κλειστό λόγω της νέας κιθαρας που μονοπωλούσε το ενδιαφέρον μου ! Όταν άνοιξα και έπαιξα με το "κουτί" εντυπωσιάστηκα !!! Έτσι ακολούθησε μια δεκαετία όπου αγόρασα 2-3 πεταλάκια ακόμη...

 

90's.... τα πεταλάκια αυξήθηκαν... αγορές-ανταλλαγές νέοι ήχοι... νέα ακούσματα !

 

2000.... Δίνω τα περισσότερα και πειραματίζομαι με πεταλιέρες... που οι περισσότερες έκαναν την κιθάρα μου αρμόνιο

 

2005++.... εποχή ακόμη παχιών αγελάδων... πολλοί ανταλλάσουν, αγοράζουν, πουλούν... ακόμη και χαρίζουν !!!

Ξεχνάω τις πεταλιέρες και αρχίζω σοβαρά το στήσιμο ενός pedalboard στα μέτρα μου...

 

2010+++ μονο ανταλλαγές.... (ένεκεν κρίσης) όπου ολοκληρώνω επιτέλους το pedalboard.... με ακριβώς τους ήχους που θέλω !!!

 

Παρεπιπτόντως... ακόμη έχω εκείνο το πρώτο μαγικό πεταλάκι... το μόνο που κράτησα ως ανάμνηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!  :)

Θέλω αυτά τα τρία στάνταρ, είναι τα βασικά (για αρχή :P) στη συνέχεια και ποιo δευτερεύον θέλω ένα vibrato, phazer, ένα compressor

 

τσεκαρε το tc nova modulation .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου