Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βάση αυτά που γράφεις, το πρόβλημα βρισκόταν στην κεφαλή και όχι στο πετάλι και κάποιο τυχόν πρόβλημα "συμβατότητας" (κάτι τέτοιο δεν υφίσταται), οπότε δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα πετάλια vs. πεταλιέρα...

 

Πολύ πιθανό, και εγώ δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοια περίπτωση. Απλά ήμασταν 3 άτομα (εγώ, ο άλλος κιθαρίστας και ο ηχολήπτης) που το κοιτάγαμε και δεν ξέραμε γιατί συμβαίνει. Με άλλο εξοπλισμό το κεφάλι έπαιζε κανονικά..επίσης σε άλλο κεφάλι το πετάλι έπαιζε κανονικά...ίσως απλά είχαμε συνδέσει κάτι λάθος που κανένας από τους 3 δεν μπορούσε να το δει εκείνη την στιγμή και δεν είχε και πολυτέλεια χρόνου να το ψάξει

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πωπω...με προκαλειτε!!

 

βασικα πιστευω οτι η μπαντα πρεπει να δουλευει και πως να φτιαχνει ηχο στο λαηβ, και τι θελει να ακουει καθενας κλπ

Οποτε οτι ναχει καθε μελος, αν εχουν μαθει τι ψαχνουν τοτε το soundcheck μαζι με το στησιμο μπορει να κρατησει 15 λεπτα. οποτε δεν παιζει ρολο το αν εχεις πεταλια ή πεταλιερα.

 

περα απο αυτό το να εχεις δικο σου ηχοληπτη δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει, πχ παιζεις στο Αν, αντε ναρθει ο ηχοληπτης σου, μεχρι να τσεκαρει την κονσολα (οσο εμπειρος και ναναι θα χρειαστει χρονο), να μαθει τις ιδιαιτεροτητες του χωρου, και να ειναι γρηγορος στις κινησεις του τοτε..δεν ξερω αν αξιζει να πληρωσεις καποιον η να παιξεις με τον ηχοληπτη του μαγαζιου, ειδικα οταν μιλαμε για ενα λαηβ με πολλες μπαντες, λιγο χρονο συμμετοχης και πιεσμενο χρονικα soundcheck..

 

και στο ερωτημα πεταλακια vs πεταλιερα ψηφιζω πεταλιερα κυριως γιατι παιζω διαφορα ειδη μουσικης και την ψαχνω με παραξενους ηχους.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα του χρόνου δεν έχει να κάνει πεταλακια η πεταλιερα. Αν ξέρεις τον εξοπλισμό σου τον σεταρεις. Αν δεν κουβαλάς ενισχυτή θες πάντα σεταρισμα. Αν παίζεις με πεταλιερα και τη βάζεις μπροστά από ότι ενισχυτή τύχει πάρε πεταλακια...κάνα δύο. Όχι παραπάνω γιατί θα μπλέξεις....

 

Λέει ο καθένας την εμπειρία του (Μην πω άλλη λέξη και γίνω κακος :P) αλλά κανένας δεν εστιάζει στην πηγή του προβλήματος. Ενισχυτής κύριοι. Εκεί είναι το μεγαλύτερο ποσοστό του ήχου. Ούτε στα δάχτυλα, ούτε στους μαγνήτες, ούτε στα πεταλακια...

Ότι πετάλι -πεταλιερα και να βάλεις σε σάπια προενισχυση σάπιο ήχο θα πάρεις. Δεν θες να κουβαλας ενισχυτή μαζί? Σεβαστό. Πάρε ένα πετάλι amp και βάλτο στο pa η πάρε ένα πεταλη προενισχυση και βάλτο σε ότι loop βρεις. Όμοιος πάρε μια πεταλιερα και βαλτη στο loop η σε pa. Μπροστά βάζουμε μόνο σε ενισχυτή που τον ξέρουμε αλλιώς μπλέκουμε. Απλά πράγματα.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα η καλυτερη λυση που εχω βρει ειναι η εξης.

 

Σε προβες/live το μονο που χρειαζομαι ειναι ενα καθαρο καναλι.

 

μετα

 

Εχω 3 πεταλακια, ολα drives. ενα OCD , ενα Green rhino (tubescreamer) και ενα WH Red Llama ( Tweed od/fuzz). αυτα οσο αφορα τα Drives.

 

Οτιδηποτε αλλο χρειαστω, Delay, reverb, chorus και τα λοιπα EQ/Comps τα παιρνω απο μια Ζoom G3.

 

Για ηχογραφηση σπιτι εχω ενα Pod Hd desktop και κανω μια χαρα την δουλεια μου.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quiz:

Με τι θα έχεις καλύτερο ήχο.......ή μάλλον πιο σωστά, τι θα ακούγεται καλύτερα:

 

ι) Καλός παίχτης σε καλό ενισχυτή με κιθάρα που πιάνει οτι παίζεις

 

ιι) Εκπληκτικά state-of-the-art πετάλια/πεταλιέρες/πολυεφφέ/rack/you-name-it με μέτριο παίχτη, σε ενισχυτή που λασπώνει/ξυρίζει και με μαγνήτες που δεν αποδίδουν

 

 

Απάντησε σωστά και θα έχεις την διαφορά μεταξύ Richie Blackmore και Schoolwave (και ένα αρκουδάκι-usb vst chorus)

 

 

 

Βάζεις την τεχνική ικανότητα ενός παίχτη σε μια εξίσωση που προσπαθείς να αναλύσεις... τον ήχο που εκείνος βγάζει...; Ξέρω, ξέρω όλοι έτσι κρίνουν τον ήχο στον κιθαριστικό κόσμο, από την τεχνική ικανότητα εκείνου που παίζει. Διαφωνώ κάθετα. 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

 

Τυχαίο παράδειγμα: O Zakk Wylde είναι κιθαρισταράς. Ο ήχος του (ναι, υποκειμενικά μιλώντας - εννοείται...) όταν παίζει με distortion + chorus, δεν αντέχεται. Άλλο ο ήχος του, άλλο η τεχνική του.

 

 

Και ναι, αν εγώ έπαιζα με τον εξοπλισμό του και εκείνος με τον δικό μου, τότε εγώ θα είχα καλύτερο ήχο. Τέλος. Το ότι εκείνος παίζει παπάδες και εγω το βασανίζω το ριμάδι, είναι άλλου... παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα την εξής κίνηση ΛΆΘΟΣ δε ρώτησα και πήρα την boss Gt 10 ΠΟΟΟΟΛΥ δυνατό εργαλείο.. Αλλά όπως λεν και τα παιδιά πιο πάνω αν χρησιμοποιείς λίγα εφέ δεν αξίζει να πάρεις κάτι τέτοιο.. Εγώ χρησιμοποιούσα μόνο reverb , chorus , delay , και το volume pedal και το loop .. Όλες οι άλλες δυνατότητες της πεταλιερας "σκουριαζαν" οπότε την πούλησα και τέλος..την αγορσα στα 480€ και την πούλησα 240...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα που τα εφέ είναι το δυνατό της σημείο...γιατί την έδωσες?

 

Εξηγώ πιο πάνω φιλε γιατί την έδωσα... Ήταν πολλά τα εφέ της για εμένα.. Έπαιζα με ηλεκτροακουστικη κιθάρα πάνω στη Gt10

 

Εδώ ενα μικρόδείγμα για το πως τη χρησιμοποιουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. ειναι ξεκαθαρο οτι δεν πηρες το καταλληλοτερο εργαλειο για τη δουλεια  :P

Δεν εχει καλο λουπερ μιας και δεν εχει phrase undo, επισης δεν ειναι "στημενη" για ακουστικη (υπαρχουν πιο εξειδηκευμενα μηχανακια για ακουστικη) αλλα ειναι ξεκαθαρο πως αν μαθει καποιος να δουλευει τον εξοπλισμο του μπορει να κανει πολυ ωραια πραγματα και εσυ με το πολυ καλο βιντεο σου το απεδειξες! ;)

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου