Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ παλικάρια γιατί καλά σας λόγια..

Τώρα επειδή πέρασα από τη φάση πεταλιερας πάω σε pedal board και θα βάλω πάνω τα εφέ που θέλω..γενικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο κάτι τέτοιο.. Το βλέπουμε κιόλας σε επαγγελματίες και συγκροτήματα...όλοι έχουν μπροστά στα πόδια τους ολόκληρο εργοστάσιο...τώρα θα μου πεις για το οικονομικό...ναι είναι ενα θέμα...αλλά και,πάλι παίρνεις τα βασικά και σιγά σιγά συμπληρώνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεθάβω το θέμα πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια..

Σήμερα είχα την ευκαιρία να βάλω στη λούπα ένα αναλογικό delay στην κεφαλή και απογοητεύτηκα..  :-\

Δεν ακουγόταν όπως θα έπρεπε και χάλαγε και το συνολικό ήχο επίσης έριχνε την ένταση του καναλιού όταν το ενεργοποιούσα. Αντίθετα όταν το έβαλα στον engl του φιλου μου όλα τελεία το πετάλι λειτουργούσε όπως πρέπει. Ούτε αλλοιώσεις ούτε τίποτα

τι ακριβώς παίζει με αυτό το θέμα τι μπορεί να φταίει??

 

Η κεφαλή θυμίζω είναι ένας Framus Cobra και η λούπα είναι parallel με EFFECT MIX knob στο μπροστινό μέρος Wet/Dry-αριστερά/δεξιά.

 

PS: Πρώτη φορά ασχολούμαι με efe στη λουπα και δεν έχω ιδέα τι παιζει.. Αποκλείονται τα πεταλάκια δηλ?? Με πεταλιέρα δεν θα εχω πρόβλημα?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι ενισχυτες δουλευουν μια χαρα με πεταλακια στη λουπα (οπως αλλωστε και μονος σου διαπιστωσες με τον ENGL),απο εκει και περα καποιοι ενισχυτες δεν εχουν τα καταλληλα buffers στη λουπα ωστε να συνεργαζονται το ιδιο καλα και με πεταλια και με πολυεφε/rack effects.

 

All effects loops are not created equal....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι ενισχυτες δουλευουν μια χαρα με πεταλακια στη λουπα (οπως αλλωστε και μονος σου διαπιστωσες με τον ENGL),απο εκει και περα καποιοι ενισχυτες δεν εχουν τα καταλληλα buffers στη λουπα ωστε να συνεργαζονται το ιδιο καλα και με πεταλια και με πολυεφε/rack effects.

 

All effects loops are not created equal....

Superfunk σε ευχαριστώ πολύ για ταχύτατη την απάντηση! Διαβάζω τώρα και στα ξενα forums οτι δεν συνεργάζεται καλα με τα πεταλάκια η συγκεκριμένη κεφαλή αλλά με rack effects..

 

Επίσης όταν έπαιξα με το πεταλάκι το knob οτι είχα τέρμα δεξιά δηλ να δίνει όλο το εφε αν κατάλαβα σωστά.. Πριν απο καιρό που ειχα ενα BBE sonic stomp ετσι το δούλευα, και δούλευε μια χαρά παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δοκιμασε να κανεις το loop 100% wet δλδ να γινει σαν σειριακο. θα ακουστει καλυτερα το delay πιστευω, ειδικα στα γκαζια.

 

Αν ειναι tube buffered η λουπα τσεκαρε μηπω εχει παραδοσει η λαμπα. Τελος υπαρχουν 2 "κατηγοριες" εφε διαφοροποιημενες ως προς την ενταση του σηματος που βγαζουν. Τα -10dB και τα 4dB. Τα πεταλακια συνηθως βγαζουν -10dB ενω τα rack effect συνηθως +4dB. Δες αν εχει επιλογη με καποιο διακοπτη για το τι σημα θα τροφοδοτισεις τη λουπα (πολλοι ενισχυτες εχουν). Αν δεν εχει και απαιτει +4dB σημα τοτε θα πρεπει να παρεις καποια συσκεη που θα το ενισχυει...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου