Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε να παίξουμε μουσική τωρα! ;)

 

Α πα πα, το ντιστόρσιο μου έχει 4% παραπάνω γρέζι από όσο χρειάζομαι για να εκφραστώ και θα βγω για ψώνια σε λίγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι γεγονός ότι όλα έχουν τα συν και τα πλην τους.

Η δική μου περίπτωση:

Παίζω εδώ και πολλά χρόνια με μία Boss GT-8 και ένα Mesa Boogie F-50 (+ extension 1x12'') καθώς και ένα Mesa Boogie V-1 Bottle Rocket.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, δεν χρησιμοποιώ preamps & od/ds από την GT-8 (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι χρήσιμα με τον ένα τρόπο ή τον άλλο) παρά μόνο effects και τη λειτουργικότητα που προσφέρει το loop της.

Θεωρώ πως με προσεκτικό σετάρισμα των levels όλης της αλυσίδας από μία πεταλιέρα μπορείς να φτιάξεις εξαιρετικό ήχο συν τη βολικότητα της αποθήκευσης των patches.

Τα εφφέ της Boss είναι πάρα πολύ καλά και επίσης δεν "ξεπουλάω" την ποιότητα της λάμπας του ενισχυτή και του πεταλιού της Boogie (χρησιμοποιώ το 4-cable method και το Mini amp Gizmo).

 

Just my 2 cents though  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok... με λίγα λόγια όλοι αυτοί που πήραν τόσα πετάλια... για να φτιάξουν ήχο..... μαμακία έκαναν... έπαιρναν μια πεταλιέρα και ξεμπέρδευαν....

Οπότε όλοι όσοι φτιάχνουν πεταλάκια... αύριο κλείνουν ! Εφ εξής μια πεταλιέρα και τα' χεις όλα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok... με λίγα λόγια όλοι αυτοί που πήραν τόσα πετάλια... για να φτιάξουν ήχο..... μαμακία έκαναν... έπαιρναν μια πεταλιέρα και ξεμπέρδευαν....

Οπότε όλοι όσοι φτιάχνουν πεταλάκια... αύριο κλείνουν ! Εφ εξής μια πεταλιέρα και τα' χεις όλα !!!

 

όχι προς θεού

απλά ξόδεψαν πολύ περισσότερα απο εμάς έχοντας παρόμοιο ήχο (πολλές φορές και λίγο χειρότερο ή λίγο καλύτερο, διαφορές που δεν τις ανταλλάσω με την ψυχική μου υγεία και τα χιλλιάρικα που δεν έχω)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεού... δεν λέω σε κάποιον να ξοδέψει χιλιάδες ευρώ...

Τα περισσότερα ήταν από φίλους τα οποία δοκίμαζα όμως για καμμιά δεκαριά μέρες και από ανταλλαγές !!!

Ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία... ναι είναι !!! Όμως έχει και αυτό την γλύκα του !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησες για midi....τι ενισχυτή έχεις?

 

Είναι γεγονός ότι είτε πεταλιερα είτε πεταλακια πρέπει να τα ρυθμίσεις σωστά για να πάρεις καλό ήχο. Απλά οι πεταλιερες μιας και σου δίνουν πολύ περισσότερες δυνατότητες θέλουν περισσότερη και προσεκτικότερη ρύθμιση.

 

Το αναλογικό vs ψηφιακό έχει να κάνει ξεκάθαρα με το πόσο καλό ad/da converter έχει μια πεταλιερα και στην κατηγορία που κοιτάς είναι σε καλό επίπεδο.

 

Εγώ έχω βρει ουτο που ονειρευόμουν σε μια gt-10 με 4cm σε Marshall 205h με midi.

Μου πήρε 3-4 μέρες να ισοροπησω τα levels αλλά πλέον ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΜΊΑ ΑΛΛΟΊΩΣΗ ΣΤΟΝ ΗΧΟ του marsall. Πραγματικά κάνω πλάκα σε πολλούς φίλους πεταλακιδες που δεν γουστάρουν ψηφιακά και ορκίζονται ότι παίζω καρφί στον ενισχυτή.

Οπότε δεν έχω καθόλου tap dancing και έχω άπειρες επιλογές στον ήχο (ακόμα και τα preamps της gt χρησιμοποιώ σε μερικά τραγούδια)

 

Το θέμα είναι εσύ τι θες και πόσο χρόνο μπορείς να αφιερώσεις στον ήχο σου

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεού... δεν λέω σε κάποιον να ξοδέψει χιλιάδες ευρώ...

Τα περισσότερα ήταν από φίλους τα οποία δοκίμαζα όμως για καμμιά δεκαριά μέρες και από ανταλλαγές !!!

Ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία... ναι είναι !!! Όμως έχει και αυτό την γλύκα του !!!

 

ε καλα εντάξει ετσι παλεύεται...εγώ καμια 10ρια αγόρασα μτχ κυρίως και μετά τα πούλησα και ακόμη κλαίω τη χασούρα... Εχει γλύκα αλλά είμαι και πρακτικός ανθρωπος. Παίζω απροβλημάτιστα πλέον με τον ενισχυτή που πάντα ήθελα, τη κιθάρα που παντα ήθελα και αξιοπρεπέστατους ήχους απο τη πεταλιέρα μου + το πεταλάκι μου (ο θεος να το κάνει υποκοριστικό...) στα εναλλακτικά γκάζια...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αντίλογός μου είναι ο εξής:

 

Yπάρχουν πεταλιέρες για τις οποίες όλοι οι guru εδώ έχουν συμφωνήσει πως, αν δεν μπορείς να βγάλεις τον ήχο που θες από αυτές, φταίς εσύ και όχι αυτές. Παραδείγματα, GT8, Tonelab SE/LE, Digitech RP500/1000. Γιατί σου δίνουν π.χ. όχι ένα chorus αλλά μπόλικα να διαλέξεις, και είναι και ποιοτικά. Μαζί με μύριες όσες άλλες ευκολίες. Μια αγορά, τελείωσες, ασχολείσαι πλέον με τη ΜΟΥΣΙΚΗ σου και όχι με τα μπλιμπλίκια...

 

Κάποιες από αυτές που ανέφερες δεν έχουν midi που θέλει ο φίλος!

 

Μίλησες για midi....τι ενισχυτή έχεις?

 

Framus Cobra έχει o αλήτηζ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου