Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμενα ετσι μου ειχαν πει και πουλησα τις πεταλιερα για να παρω πεταλακια αλλα τζιφος. Ακομα θα πρεπει να μελετησω.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εν ετει 2013, τα πεταλακια πρεπει να αποτελουν την μεγαλυτερη κιθαριστικη απατη της ανθρωποτητας...

 

Δεν εχω ακουσει κανενα πεταλι (od-dist κλπ) που να παιζει σε εναν καλο ενισχυτη, καλυτερα απο τα καναλια του ιδιου του ενισχυτη. Εχω κανει αρκετα συγκριτικα, και παντα ο ηχος απο τα πεταλια ακουγοταν "στενοτερος". Και μιλαω και για ακριβα boutique πεταλια.

 

Εν ετει 2013, τα ψηφιακα εφφε, ειναι εξισου "καλα" με τα αναλογικα, με πολυ περισσοτερη πααμετροποιηση, σε πολυ χαμηλοτερη τιμη και χωρις tap dancing. Αντι για δεκα πεταλια εφφε, ενα gmajor κανει τη δουλεια καλυτερα, ευκολοτερα και φθηνοτερα.

 

Ακομα και οι πεταλιερες, εαν τις χρησιμοποιει καποιος μονο για τα εφφε και παρακαμπτει τις προενισχυσεις-προσομειωσεις τους, σε εναν καλο ενισχυτη, ειναι εξισου καλες ή και καλυτερες απο τα πεταλακια.

 

Αυτα απο προσωπικη εμπειρια. Παντα βεβαια υπαρχει και το "περι ορεξεως".

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει...ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ...εφε....μια και μιλαμε για....ΕΦΕ ,τα οποια ειναι το...ΚΕΡΑΣΑΚΙ στην τουρτα και...ΟΧΙ η...ΙΔΙΑ η τουρτα.....(η οποια ειναι βεβαια ο ηχος της ΚΙΘΑΡΑΣ και πανω απο ολα του ΕΝΙΣΧΥΤΗ σου)...

Superfunk έχεις απόλυτο δίκιο εγώ δεν το έθεσα σωστά!  ;)

 

Παιδιά με πείσατε! Πεταλιέρα είναι η λύση στην περίπτωσή μου δε χρειάζεται να το κουράρουμε άλλο το θέμα, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!  ;D

 

PS: να ξέρετε ότι θα σας τα "ξαναπρήξω" αν δε βρω άκρη με το midi muhaha.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους μας το θέμα πεταλάκια vs πεταλιέρα είναι πραγματικά πρωτόγνωρο. Είναι παρθενική φορά που θα συμμετάσχω στο χιλιοστό θρεντ επί του θέματος.

 

Εν ετει 2013, τα πεταλακια πρεπει να αποτελουν την μεγαλυτερη κιθαριστικη απατη της ανθρωποτητας...

Μωρέ μπας και είσαι κομματάκι απόλυτος;

Δεν εχω ακουσει κανενα πεταλι (od-dist κλπ) που να παιζει σε εναν καλο ενισχυτη, καλυτερα απο τα καναλια του ιδιου του ενισχυτη. Εχω κανει αρκετα συγκριτικα, και παντα ο ηχος απο τα πεταλια ακουγοταν "στενοτερος". Και μιλαω και για ακριβα boutique πεταλια.

Θα διαφωνήσω. Λίγοι ενισχυτές έχουν usable βρόμικα κανάλια, και αυτή η άποψη αφορά πολλούς κιθαρίστες. Συνήθως οι ενισχυτές αυτοί είναι πολύ ακριβοί, και είναι πολυτέλεια να παίρνεις το gain σου από αυτούς. Για 3-4-5 διαφορετικούς ήχους θες ισάριθμους ενισχυτές κοκ. Ακόμη βρόμικο κανάλι ενισχυτή συνήθως σημαίνει fx loop, για κάποιους όχι τόσο βολικό.

 

Αναγνωρίζω την ευκολία που προσφέρουν οι πεταλιέρες, αλλά βρόμες, κομπρέσορες, φίλτρα προτιμώ σαφώς αναλογικά. Ίσως και τρέμολα. Reverb, delay, μοδιουλέισον κττ είναι μια χαρά τα digital[/size]. Και πάλι στα ψηφιακά σαν form factor προτιμώ τα πετάλια γιατί δεν έχω βρει πεταλιέρα που να μου αρέσουν όλα της τα εφέ. Δεν είναι κακό και το υβριδικό σετάπ βέβαια, μια μικρή πεταλιέρα (π.χ. M9) μαζί με πετάλια.

 

Πάω για ύπνο, βαθιά υπερήφανος που εξερεύνησα μαζί σας αυτή την αχαρτογράφητη περιοχή του νόιζ που λέγεται πετάλια vs πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ετει 2013, τα πεταλακια πρεπει να αποτελουν την μεγαλυτερη κιθαριστικη απατη της ανθρωποτητας...

 

Αυτα απο προσωπικη εμπειρια. Παντα βεβαια υπαρχει και το "περι ορεξεως".

 

 

ευτυχως ειναι προσωπικη εμπειρια,αλλιως ολο το συμπαν που χρησιμοποιει πεταλια θα ειχε πεσει θυμα απατης  ;D ,και εσυ μαλλον γλυτωσες τα χειροτερα!!,εν μερει συμφωνω 5% στην αποψη περι πιο στενου ηχου (μαλλον εννοεις σε dist/drive pedals) σε πεταλι αλλα σιγουρα εχει να κανει που τα συνδεεις τι θες να βγει, ποσα κιλα gain τυπος εισαι, τι μουσικη παιζεις, πως μικροφωνιαζεις ενισχυτες, και ενα σωρο αλλα πολλα ,αν βαλεις υποψην σου οτι υπαρχουν πολυ καλοι ανισχυτες που δν εχουν αρκετο overdrive καναλι για αρκετα dirty δουλειες τοτε και το 5% παραγραφεται αυτοματα και πας για πεταλι με κλειστα ματια

 

στο θεμα μας εγω ΔΕΝ θα προτεινα στον φιλο πεταλια γιατι με 3 πεταλια η δουλεια του δυσκολα γινεται,επειδη λογω μουσικης (prog.metal αν καταλαβα καλα)το extra gain οι κομπρεσσορες τα boost και τα eq noise gates θα παιζουν εναν σοβαρο ρολο, αν δν διαθετει budget να στησει ενα pedalboard με ολα τα παραπανω + tuner chorus dealy reverb phasers tremolo και να το καψει το μυαλλο του στο ψαξιμο και στο ταιριασμα καλυτερα να παει σε πεταλιερα που τα εχει ολα και να ψαχτει εκει μιας και τα εχει ολα in a box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι ενισχυτές έχουν usable βρόμικα κανάλια, και αυτή η άποψη αφορά πολλούς κιθαρίστες. Συνήθως οι ενισχυτές αυτοί είναι πολύ ακριβοί, και είναι πολυτέλεια να παίρνεις το gain σου από αυτούς. Για 3-4-5 διαφορετικούς ήχους θες ισάριθμους ενισχυτές κοκ. Ακόμη βρόμικο κανάλι ενισχυτή συνήθως σημαίνει fx loop, για κάποιους όχι τόσο βολικό.

 

 

Συμφωνώ! Αν δεν έχεις φράκγα για κανα μεσα μπουκι κλάφτα χαράλαμπε απο παραμορφώσεις ενισχυτών...μονο blacstar σε λογικά φράκγα...και όσο για το fx loop προσωπικά είμαι παράδειγμα προς αποφυγή...να με βαράς κάτω δεν μου αρέσει αυτή η συνδεσμολογία! ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει πετάλια πάντως μπορεί να παίξει ΚΑΙ με βιολι.

 

Αν μπορεί να βγαλει τοσο καλό ήχο όσο και με την κιθάρα του ας πάρει πεταλιέρα

 

[flash=200,200]

 

Μη ψαρώνετε, και γω προσπαθώ να επεξέργαστώ τι εγραψα :)

 

Τα drive τουλαχιστον να ναι αναλογικά ρε παιδιά. Και ο κομπρεσσορας. Και το chorus και το phaser ίσως. Αλλά όπως τη βρίσκει ο καθένας :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zουμε πλεον σε μια εποχη που ακομα και πολλα επαγγελματικα tracks γραφονται με amp simulators και δεν παιρνει μυρωδια κανενας ;) που ακομα και δωρεαν vsts χτυπανε στα ισια τον ηχο απο τις ακριβοτερες πεταλιερες η πεταλια κτλ κτλ κτλ...θα περιμενε λοιπον κανεις να εχουμε ξεπερασει τις παιδικες ασθενειες ...βεβαια τον μερακλη τον σκληροπυρηνικό δεν τον αλλαζεις που του εχουν τρυπησει τον εγκεφαλο απο τα γενοφασκια τι ειναι αυθεντικο και τι ψευτικο...τι ακουγεται γαμαουα και τι πλαστικο.....σαν τον καφενοβιο ενα πραγμα...αμα ο καφες πχ δεν εχει 2.5 φουσκαλες δεν πετυχε ;D.....

 

Η ουσια για μενα ειναι οτι ...οτι και να διαλεξεις απο τα παραπανω τον ηχο σου θα τον βγαλεις, αλλα τα κριτηρια εχουν περισσοτερο να κανουν την ευκολια την χρηστικοτητα το venue κτλ κτλ κτλ παρα με το αν αυτο βγαζει καλυτερο ηχο απο το αλλο.Εγω για την συγκεκριμενη φαση θα προτεινα ενα Digitech gsp1101 rack με το controller του που τα κανει ολα εκτος απο καφε 8) με αψογο ηχο και σε amp sims και σε εφε.Οι Queensryche δεν ειχαν προβλημα που το χρησιμοποιουσαν σχεδον αποκλειστικα στα μικρα live τους...δεν θα εχεις ουτε και συ ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου