Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλέπω 6 γεμάτες σελίδες με κείμενο, οπότε...

ακόμα κ αν έχει αναφερθεί/ υποθεί/ γραφτεί/ τηλεγραφηθεί, θα εκφέρω την δικιά μου άποψη, χωρίς να έχω ιδέα τι παίζει στις προηγούμενες σελίδες XD

 

Μεταλλάς κ εγώ αδερφέ. Να υποθεί κ αυτό.

 

Στη συνέχεια να σου πω ότι ξεκίνησα το εγχείρημα "πεταλάκια". Υπέροχο. Εκπληκτικό. Φανταστικό. Ωραίος ήχος, πολλές παράμετροι. Όταν ήταν 1-2 τα πετάλια και καλός ο ενισχυτής που τα έβαζα.

Πήρα ένα distortion με δικό του noise gate. Πήρα ένα delay, τσίμπησα ένα crybaby, πήρα κ ένα reverb. Τσουπ κ ένα κουρδιστήρι. Συνολικά έσκασα κάπου 600 ευρω? Με έρευνες αγοράς, παιξίματα κλπ κλπ κλπ.

Και ήθελα κ άλλα. Πολλά ακόμα κ όλας. Γιατί γίνεται μανία αυτή η βλακεία με τα πεταλάκια XD

Και εκεί αρχίζουν και τα προβλήματα: χώρου και κουβαλήματος. Πολλά προβλήματα. Για να μη μιλήσω για συνδεσμολογίες, καλώδια, κ άλλα καλώδια, τροφοδοσίες, ρεύμα, καλώδια. Και καλώδια. Πολλά καλώδια. Ακόμα κ εγώ που τα τακτοποιώ όλα στην εντέλεια με θηκάκια, θηκούλες και velcro...πολλά καλώδια.

Εάν ένα καλώδιο έχει θέμα, βούισμα σε όλα. Εάν μια συνδεσμολογία δεν πάει καλά, βούισμα. Εάν ο ενισχυτής που παίζεις δεν πάει καλά, βούισμα. Εάν δεν έχει ενισχυτή το μαγαζί που πας να παίξεις, βούισμα (προφανώς, που πας χωρίς προενίσχυση στη μάχη).

 

Και αποφασίζω να κάνω μια καλή αγορά για εμένα. Και παίρνω μια πεταλιέρα-εφεδιέρα.

Τώρα μη μου μιλάς καν για πεταλάκια XD Το μόνο που χρησιμοποιώ είναι το wah, γιατί το έχω εξτρα και γιατί η πολυεφεδιέρα μου έχει μόνο 1 τέτοιου είδους που χρησιμοποιώ για volume pedal. Και έσκασα και 100 ευρω λιγότερα. Και έχω και όλα τα πετάλια του πλανήτη XD

Ποιότητα ήχων? Παραμετροποίηση? ΒΟΛΙΚΟΤΗΤΑ? ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ?!?

Τώρα αν θέλω να αλλάξω τη σειρά στα πετάλια μου, δεν βγάζω καλώδιο, ξεκουμπώνω velcro, αλλάζω θέση, βρίζω, ξαναβάζω καλώδια....Τώρα; Πατάω 3 κλικ, κάνω την αλλαγή, σώζω σε ένα από τα 392463489756 κανάλια και συνεχίζω.

Για να μη μιλήσω για τις προενισχύσεις όπου σκας στο κλασικό "λαϊβ-άδικο" με τον έναν σάπιο, παλιό marshal και το 1 ηχείο, και καρφώνεις τη πεταλιέρα, πετάς μια mesa boogie παραμόρφωση και γίνεται metal venue. Και σε κοιτάει ο μαγαζάτορας και αναρωτιέται "οι χθεσινοί γιατί με βρίζανε? Τούτος βγάζει ηχάρα!"

Να μιλήσω ίσως για τα ακουστικά που μπορείς να βάλεις και να κάνεις συναυλία στα αυτιά σου? Για τους γείτονες που τώρα θα σου φέρνουν λουλούδια αντί να σου πετάνε γλάστρες?

Nough said.

 

Καληνύχτες και καλή τύχη με όποια επιλογή σου ^_^

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αποφασίζω να κάνω μια καλή αγορά για εμένα. Και παίρνω μια πεταλιέρα-εφεδιέρα.

 

Όλα τα είπες εκτός από ποιά πήρες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ...

δεν μπορούσες να τα πεις καλύτερα...

 

ειδικά εδώ

 

Για να μη μιλήσω για συνδεσμολογίες, καλώδια, κ άλλα καλώδια, τροφοδοσίες, ρεύμα, καλώδια. Και καλώδια. Πολλά καλώδια. Ακόμα κ εγώ που τα τακτοποιώ όλα στην εντέλεια με θηκάκια, θηκούλες και velcro...πολλά καλώδια.

Εάν ένα καλώδιο έχει θέμα, βούισμα σε όλα. Εάν μια συνδεσμολογία δεν πάει καλά, βούισμα. Εάν ο ενισχυτής που παίζεις δεν πάει καλά, βούισμα. Εάν δεν έχει ενισχυτή το μαγαζί που πας να παίξεις, βούισμα (προφανώς, που πας χωρίς προενίσχυση στη μάχη).

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SteveB δε βαρέθηκες να γράψεις τέτοιο κατεβατό διάολε!?! χαχαχα  :P ;D Να σαι καλά man thanx!!  ;D

Νομίζω με πείσατε για πεταλιέρα, χωρίς δεύτερη σκέψη!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SteveB δε βαρέθηκες να γράψεις τέτοιο κατεβατό διάολε!?! χαχαχα  :P ;D Να σαι καλά man thanx!!  ;D

Νομίζω με πείσατε για πεταλιέρα, χωρίς δεύτερη σκέψη!  8)

 

είχα έμπνευση  ;D

καλό ψάξιμο και καλές αγορές  :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ολα καλα συγουρα με τις αμετρητες επιλογες τις πεταλιερας δεν θα τις βρεις σε πεταλακια αν και κατα 70% ειναι αχρηστες αλλα ενα ειναι το σίγουρα την ποιοτητα που εχουν τα πεταλακια δεν θα την βρεις σε καμια πεταλιερα.

Κατα την γνωμη μου

1 Αν παιζεις απο σκυλαδικα μεχρι death metal παρε πεταλιερα

2 Αν παιζεις συγκεκριμενα πραγματα δαγκωτο πεταλια......

3 Αν παρεις πεταλιερα παρε μια απλη και κατανοητη χωρις πολλα πολλα μπιχλιμπιδια κατα την γνωμη μου me 70 boss, m9.

Επισης αν ποτε παρεις εναν ενισχυτη Βαρβατο με πολλα καναλια ξεχνα την πεταλιερα.........

Επισης αν παιζεις με ακουστηκα διαλεξε καλα ακουστηκα και παρε ενα pandora h pocket pod.....Επισης θα εχεις μια συναυλια στα αυτια σου.

και κατι ακομα ο σαπιος marshall δεν μπορει να γίνει mesa με οτι και να βαλεις πανω.

Αν παρεις καμια δυσνοητη πεταλιερα θα αργισεις πολυ να βγαλεις καλο ηχο........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ολα καλα συγουρα με τις αμετρητες επιλογες τις πεταλιερας δεν θα τις βρεις σε πεταλακια αν και κατα 70% ειναι αχρηστες αλλα ενα ειναι το σίγουρα την ποιοτητα που εχουν τα πεταλακια δεν θα την βρεις σε καμια πεταλιερα.

Δεν ξερω τι εννοεις "ποιοτητα". Ηχητικο αποτελεσμα? στιβαρότητα? Φινιρισμα?

οπως και να εχει εισαι πολυ απολυτος χωρις τεκμηρίωση.

 

Κατα την γνωμη μου

1 Αν παιζεις απο σκυλαδικα μεχρι death metal παρε πεταλιερα

Εδω συμφωνουμε καλυπτει ενα ευρύ μουσικο φάσμα

 

2 Αν παιζεις συγκεκριμενα πραγματα δαγκωτο πεταλια...

και εδω συμφωνουμε αλλα υπο συνθηκες...αν η μουσικη που παιζεις δεν εχει πολλες διαφοροποιησεις στον ηχο μπορεις να ξεμπερδεψεις με 2-3 πεταλακια μπροστα απο εναν καλο δυναμικο ενισχυτη. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι μονοδρομος αυτη η λυση

 

3 Αν παρεις πεταλιερα παρε μια απλη και κατανοητη χωρις πολλα πολλα μπιχλιμπιδια κατα την γνωμη μου me 70 boss, m9.

Εδω μάλλον μας εξηγείς γιατι προτιμάς τα πεταλακια απο τα πολυεφε...δεν θες να μαθεις να τα δουλευεις. Δικαιωμα σου αλλα δεν ειναι ολοι ετσι. Εγω πχ θεωρω μερος της ευχαρίστησης την "ανακαλυψη" μιας πεταλιερας. Πραγματικα γουσταρω να ψαχνομαι και να κανω διαφορα κολπακια με τις δυνατοτητες που μου δινονται. Σε καμια περιπτωση δεν αρκουμε σε ενα φθηνο απλο πολυεφε. Αντιθετως ο ηχος κρυβεται στην ποικιλια και το βαθος της παραμετροποιησης.

 

Επισης αν ποτε παρεις εναν ενισχυτη Βαρβατο με πολλα καναλια ξεχνα την πεταλιερα.........

Εχω εναν jvm 205 (ας πουμε με "6" καναλια) και πραγματικα σε συνδιασμο με πολυεφε (4CM) εχω ηχαρα και δεν μου λειπει τιποτα

 

 

και κατι ακομα ο σαπιος marshall δεν μπορει να γίνει mesa με οτι και να βαλεις πανω.

Εχεις δικιο. Ακριβως MESA δεν μπορει να γινει αλλα φτανει πολυ κοντα ;)

 

JVM Rectifier Red channel mod

http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=5097

 

Αν παρεις καμια δυσνοητη πεταλιερα θα αργισεις πολυ να βγαλεις καλο ηχο........

Λογικο και επομενο για καθε καινουριο εξοπλισμο που απαιτει παραμετροποιηση...ακομα και ενα πληρες pedalboard μπροστα απο ενισχυτη θελει πολυ ψαξιμο...ποσο μαλλον ενα πολυεφε με πολαπλασιες δυνατοτητες

 

Να τονισω οτι δεν εχω σκοπο την αντιπαραθεση μαζί σου απλα απανταω στα οσα ειπες για να μην υπαρξουν παρερμηνιες σε οσα σωστα η λαθος λες ;)

Φιλικα παντα Θανάσης

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ με αυτο το πεταλι σου σηκωνεται η τριχα σαν του τυπα στο βιντεο???? κανει και την ντεκαπαζ η την ειχε απο πριν????

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου