Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δλδ με αυτο το πεταλι σου σηκωνεται η τριχα σαν του τυπα στο βιντεο???? κανει και την ντεκαπαζ η την ειχε απο πριν????

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

χαχαχαχχ :):) έβλεπα ένα βίντεο και έσκασε στα προτεινόμενα, αμέσως μετά διάβασα το ποστ σου :):)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

χαχαχαχχ :):) έβλεπα ένα βίντεο και έσκασε στα προτεινόμενα, αμέσως μετά διάβασα το ποστ σου :):)

 

καλα....ασε τι βιντεο βλεπω εγω τωρα που διαβαζω το ποστ σου...χαχαχαχαχχαχα

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φίλε Θανάση,

 

άκου εδώ πετάλι που σου σηκώνεται η τρίχα

 

 

καλα....ασε τι βιντεο βλεπω εγω τωρα που διαβαζω το ποστ σου...χαχαχαχαχχαχα

 

 

ασε και μια κουβέντα να πέσει κάτω :) ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ολα καλα συγουρα με τις αμετρητες επιλογες τις πεταλιερας δεν θα τις βρεις σε πεταλακια αν και κατα 70% ειναι αχρηστες αλλα ενα ειναι το σίγουρα την ποιοτητα που εχουν τα πεταλακια δεν θα την βρεις σε καμια πεταλιερα.

Κατα την γνωμη μου

1 Αν παιζεις απο σκυλαδικα μεχρι death metal παρε πεταλιερα

2 Αν παιζεις συγκεκριμενα πραγματα δαγκωτο πεταλια......

3 Αν παρεις πεταλιερα παρε μια απλη και κατανοητη χωρις πολλα πολλα μπιχλιμπιδια κατα την γνωμη μου me 70 boss, m9.

Επισης αν ποτε παρεις εναν ενισχυτη Βαρβατο με πολλα καναλια ξεχνα την πεταλιερα.........

Επισης αν παιζεις με ακουστηκα διαλεξε καλα ακουστηκα και παρε ενα pandora h pocket pod.....Επισης θα εχεις μια συναυλια στα αυτια σου.

και κατι ακομα ο σαπιος marshall δεν μπορει να γίνει mesa με οτι και να βαλεις πανω.

Αν παρεις καμια δυσνοητη πεταλιερα θα αργισεις πολυ να βγαλεις καλο ηχο........

 

Νομίζω οτι δεν διάβασες το αρχικό μου post και ποίος ήταν ο προβληματισμός μου.. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου πάντως όπως και να χει!! 

Διαφωνώ σε αρκετα πράγματα απο αυτα που έχεις γραψει.

Όπως πχ εκει που λες..

"αν ποτε παρεις εναν ενισχυτη Βαρβατο με πολλα καναλια ξεχνα την πεταλιερα..." Για ποιό λόγο να την ξεχάσω? ??? Δηλ αν θελω ενα chorus, πρεπει ντε και καλά μονο απο πετάλι να είναι..? δε σε πιάνω τι εννοείς.

 

"Επισης αν παιζεις με ακουστηκα διαλεξε καλα ακουστηκα και παρε ενα pandora h pocket pod.."  Θα συμφωνούσα με αυτό αν δεν υπήρχαν τα vst. Αν θέλω να παίζω με ακουστικά παίζω με vst και κάρτα ήχου στο laptop (όπως και κάνω). Εχω το pocket pod και η γνώμη μου είναι οτι είναι άθλιο, δεν ήξερα τα vst όταν το πήρα βλέπεις!  :P

 

"ο σάπιος marshall δεν μπορεί να γίνει mesa με οτι και να βαλεις πανω." Αναλόγως σε ποιόν Marshall αναφέρεσαι. Αν μου πεις τη σειρά MG τότε ναι συμφωνώ, πάω πάσο.  :P Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα μην θεοποιείς τους Μesa. πχ δεν ξέρω αν εχεις ακουσει ποτε σου δίπλα διπλά Mesa και μονταρισμένο JCM800 από τoν Reinhold Bogner..................  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονισω οτι δεν εχω σκοπο την αντιπαραθεση μαζί σου απλα απανταω στα οσα ειπες για να μην υπαρξουν παρερμηνιες σε οσα σωστα η λαθος λες ;)

Φιλικα παντα Θανάσης

Θαναση κανενα προβλημα η γνωμη σου πανω απο ολα σεβαστη εξαλου και εγω εχω 2 πολυεφφε (To pandora πιανεται ετσι?) και τα παω μια χαρα μαζι τους συμφωνώ επισης πως ο ηλεκτρικος ηχος θελει ψαξιμο αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο να μην χανουμαι την ουσια.......

γνωμη μου αν ειναι να παρει το παληκαρι πεταλιερα πρεπει να την παντρευτη να κατσει μαζι της πολυ καιρο και να την μαθει καλα.

Αλλα οπως και να το κανουμε Dist σαν το Hot british delay σαν το dd2, ts san to ibanez οχι δεν τα εχω ακουσει απο καμια πεταλιερα (οκ με τσακωσατε αυτο ειναι το ring μου)

Εν τελει αν εχεις solid state η μικρο λαμπατο χτυπα πεταλιερα ακου τα drive της συνηθησετα και οταν ακουσεις ενα καλο λαμπατο πεταλι στυλ cooltrone Vox , radial ,Μαχοη Τα λεμε ξανα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι δεν διάβασες το αρχικό μου post και ποίος ήταν ο προβληματισμός μου.. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου πάντως όπως και να χει!! 

Διαφωνώ σε αρκετα πράγματα απο αυτα που έχεις γραψει.

Όπως πχ εκει που λες..

"αν ποτε παρεις εναν ενισχυτη Βαρβατο με πολλα καναλια ξεχνα την πεταλιερα..." Για ποιό λόγο να την ξεχάσω? ??? Δηλ αν θελω ενα chorus, πρεπει ντε και καλά μονο απο πετάλι να είναι..? δε σε πιάνω τι εννοείς.

 

"Επισης αν παιζεις με ακουστηκα διαλεξε καλα ακουστηκα και παρε ενα pandora h pocket pod.."  Θα συμφωνούσα με αυτό αν δεν υπήρχαν τα vst. Αν θέλω να παίζω με ακουστικά παίζω με vst και κάρτα ήχου στο laptop (όπως και κάνω). Εχω το pocket pod και η γνώμη μου είναι οτι είναι άθλιο, δεν ήξερα τα vst όταν το πήρα βλέπεις!  :P

 

"ο σάπιος marshall δεν μπορεί να γίνει mesa με οτι και να βαλεις πανω." Αναλόγως σε ποιόν Marshall αναφέρεσαι. Αν μου πεις τη σειρά MG τότε ναι συμφωνώ, πάω πάσο.  :P Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα μην θεοποιείς τους Μesa. πχ δεν ξέρω αν εχεις ακουσει ποτε σου δίπλα διπλά Mesa και μονταρισμένο JCM800 από τoν Reinhold Bogner..................  ;) 

οκ σε τσακωσα πεταλιερα θα παρεις  καλοπαιχτη  ;D δεν τισ κραζω ισα ισα εχω 2 .Παντως αν εχεις βαρβατο ενισχητη και θελεις ενα chorus kai ena delay ναι πεταλακια θα παρεις.....

Ε οχι δα ποιος θεωρει σαπιο τον JCM800.

Kai eimai καθετος σαπιος μαρσαλ δεν γινεται μενα πολυεφφε mesa to multieffect με ακουστικα ισως να πλησιαζει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε τσακωσα πεταλιερα θα παρεις  καλοπαιχτη  ;D δεν τισ κραζω ισα ισα εχω 2 .Παντως αν εχεις βαρβατο ενισχητη και θελεις ενα chorus kai ena delay ναι πεταλακια θα παρεις.....

Ε οχι δα ποιος θεωρει σαπιο τον JCM800.

Kai eimai καθετος σαπιος μαρσαλ δεν γινεται μενα πολυεφφε mesa to multieffect με ακουστικα ισως να πλησιαζει.......

Καλά το είπα εχω οτι δεν είχες διαβασει τον προβληματισμό μου! χαχα.. :P Τωρα καταλαβα τι εννοούσες! 

Εν συντομία έχω ένα Framus Cobra τον γαζώνω λίγο παραπάνω με ένα μονταρισμένο MXR GT-OD καθαρά σαν boost να μην χρωματίζει δηλ και να μην τον στενεύει  ;D

Την πεταλιέρα την θέλω μόνο για τα εφέ όχι για τα overdrive, distorsion κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά σε τέτοια θέματα που έχουν αναλυθεί σε 5.456.987.735.489 άλλα threads δεν γράφω, θα ήθελα να μοιραστώ την (αρκετά πρόσφατη) προσωπική μου εμπειρία επι του θέματος..

 

Την Παρασκευή που πέρασε παίζαμε live με το συγκρότημα σε ένα μαγαζί μαζί με ένα άλλο group. Μικρό μαγαζί, μικρό stage, 4 κιθαρίστες σύνολο..και φτάνει κάποια στιγμή η κόλαση του Soundcheck (καταλαβαίνεις που πάει το θέμα)..

 

- Εγώ είχα στηθεί σε 2' ενώ οι άλλοι σε 30.

- Εγώ 2 καλώδια, οι άλλοι 10.

- Σε μένα παίζαν όλα μια χαρά, στους άλλους όλο κάτι μικροφώνιζε. Αποκορύφωμα οτι το ένα πεταλάκι δεν συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο κεφάλι ενισχυτή και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε κεφάλι.

- Εγώ είχα όλους τους ήχους μου σε presets από το σπίτι, οι άλλοι μόνταραν επι τόπου πεταλάκια μήπως κουνήθηκε κανα κουμπάκι.

 

Μην σε κουράζω, η πεταλιέρα βολεύει και με λίγο ψάξιμο μπορείς να βγάλεις ήχο καλό. Μπορεί όχι απαραίτητα ίδιο με του πεταλιού (το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο), αλλά σίγουρα αξιοπρεπέστατο.

 

Διευκρίνιση :

Αυτά από κάποιον που προτιμά να ξοδεύει χρόνο παίζοντας κιθάρα και όχι ψάχνοντας ήχο. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν, απλά δεν είναι για μένα..

Επίσης αυτά από κάποιον που πιστεύει οτι ο ήχος βγαίνει 95% από δάχτυλα-ενισχυτή-μαγνήτες.

 

Ότι και να διαλέξεις πάντως, αν σ'αρέσει εσένα, καλό θα είναι. Μόνο αυτό μετράει.  :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά σε τέτοια θέματα που έχουν αναλυθεί σε 5.456.987.735.489 άλλα threads δεν γράφω, θα ήθελα να μοιραστώ την (αρκετά πρόσφατη) προσωπική μου εμπειρία επι του θέματος..

 

Την Παρασκευή που πέρασε παίζαμε live με το συγκρότημα σε ένα μαγαζί μαζί με ένα άλλο group. Μικρό μαγαζί, μικρό stage, 4 κιθαρίστες σύνολο..και φτάνει κάποια στιγμή η κόλαση του Soundcheck (καταλαβαίνεις που πάει το θέμα)..

 

- Εγώ είχα στηθεί σε 2' ενώ οι άλλοι σε 30.

- Εγώ 2 καλώδια, οι άλλοι 10.

- Σε μένα παίζαν όλα μια χαρά, στους άλλους όλο κάτι μικροφώνιζε. Αποκορύφωμα οτι το ένα πεταλάκι δεν συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο κεφάλι ενισχυτή και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε κεφάλι.

- Εγώ είχα όλους τους ήχους μου σε presets από το σπίτι, οι άλλοι μόνταραν επι τόπου πεταλάκια μήπως κουνήθηκε κανα κουμπάκι.

 

Μην σε κουράζω, η πεταλιέρα βολεύει και με λίγο ψάξιμο μπορείς να βγάλεις ήχο καλό. Μπορεί όχι απαραίτητα ίδιο με του πεταλιού (το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο), αλλά σίγουρα αξιοπρεπέστατο.

 

Διευκρίνιση :

Αυτά από κάποιον που προτιμά να ξοδεύει χρόνο παίζοντας κιθάρα και όχι ψάχνοντας ήχο. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν, απλά δεν είναι για μένα..

Επίσης αυτά από κάποιον που πιστεύει οτι ο ήχος βγαίνει 95% από δάχτυλα-ενισχυτή-μαγνήτες.

 

Ότι και να διαλέξεις πάντως, αν σ'αρέσει εσένα, καλό θα είναι. Μόνο αυτό μετράει.  :)

 

+500

 

 

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά σε τέτοια θέματα που έχουν αναλυθεί σε 5.456.987.735.489 άλλα threads δεν γράφω, θα ήθελα να μοιραστώ την (αρκετά πρόσφατη) προσωπική μου εμπειρία επι του θέματος..

 

Την Παρασκευή που πέρασε παίζαμε live με το συγκρότημα σε ένα μαγαζί μαζί με ένα άλλο group. Μικρό μαγαζί, μικρό stage, 4 κιθαρίστες σύνολο..και φτάνει κάποια στιγμή η κόλαση του Soundcheck (καταλαβαίνεις που πάει το θέμα)..

 

- Εγώ είχα στηθεί σε 2' ενώ οι άλλοι σε 30.

- Εγώ 2 καλώδια, οι άλλοι 10.

- Σε μένα παίζαν όλα μια χαρά, στους άλλους όλο κάτι μικροφώνιζε. Αποκορύφωμα οτι το ένα πεταλάκι δεν συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο κεφάλι ενισχυτή και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε κεφάλι.

- Εγώ είχα όλους τους ήχους μου σε presets από το σπίτι, οι άλλοι μόνταραν επι τόπου πεταλάκια μήπως κουνήθηκε κανα κουμπάκι.

 

Μην σε κουράζω, η πεταλιέρα βολεύει και με λίγο ψάξιμο μπορείς να βγάλεις ήχο καλό. Μπορεί όχι απαραίτητα ίδιο με του πεταλιού (το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο), αλλά σίγουρα αξιοπρεπέστατο.

 

Διευκρίνιση :

Αυτά από κάποιον που προτιμά να ξοδεύει χρόνο παίζοντας κιθάρα και όχι ψάχνοντας ήχο. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν, απλά δεν είναι για μένα..

Επίσης αυτά από κάποιον που πιστεύει οτι ο ήχος βγαίνει 95% από δάχτυλα-ενισχυτή-μαγνήτες.

 

Ότι και να διαλέξεις πάντως, αν σ'αρέσει εσένα, καλό θα είναι. Μόνο αυτό μετράει.  :)

 

+άπειρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου