Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και γενικά σε τέτοια θέματα που έχουν αναλυθεί σε 5.456.987.735.489 άλλα threads δεν γράφω, θα ήθελα να μοιραστώ την (αρκετά πρόσφατη) προσωπική μου εμπειρία επι του θέματος..

 

Την Παρασκευή που πέρασε παίζαμε live με το συγκρότημα σε ένα μαγαζί μαζί με ένα άλλο group. Μικρό μαγαζί, μικρό stage, 4 κιθαρίστες σύνολο..και φτάνει κάποια στιγμή η κόλαση του Soundcheck (καταλαβαίνεις που πάει το θέμα)..

 

- Εγώ είχα στηθεί σε 2' ενώ οι άλλοι σε 30.

- Εγώ 2 καλώδια, οι άλλοι 10.

- Σε μένα παίζαν όλα μια χαρά, στους άλλους όλο κάτι μικροφώνιζε. Αποκορύφωμα οτι το ένα πεταλάκι δεν συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο κεφάλι ενισχυτή και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε κεφάλι.

- Εγώ είχα όλους τους ήχους μου σε presets από το σπίτι, οι άλλοι μόνταραν επι τόπου πεταλάκια μήπως κουνήθηκε κανα κουμπάκι.

 

Μην σε κουράζω, η πεταλιέρα βολεύει και με λίγο ψάξιμο μπορείς να βγάλεις ήχο καλό. Μπορεί όχι απαραίτητα ίδιο με του πεταλιού (το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο), αλλά σίγουρα αξιοπρεπέστατο.

 

Διευκρίνιση :

Αυτά από κάποιον που προτιμά να ξοδεύει χρόνο παίζοντας κιθάρα και όχι ψάχνοντας ήχο. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν, απλά δεν είναι για μένα..

Επίσης αυτά από κάποιον που πιστεύει οτι ο ήχος βγαίνει 95% από δάχτυλα-ενισχυτή-μαγνήτες.

 

Ότι και να διαλέξεις πάντως, αν σ'αρέσει εσένα, καλό θα είναι. Μόνο αυτό μετράει.  :)

 

+10000000000 στο άποιρο και ακόμα παραπέρα ;D ειδικά στο σημείο που λες.. "Επίσης αυτά από κάποιον που πιστεύει οτι ο ήχος βγαίνει 95% από δάχτυλα-ενισχυτή-μαγνήτες."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω τα πεταλια μου σε pedalboard.

 

συνδεω μονο δυο καλωδια και το ρευμα. ξερω καλα τα πεταλια μου οποτε σε 2 λεπτα εχω κανει ηχο και ειμαι ετοιμος.

 

εχω βρεθει σε κατασταση με κιθαριστα με πεταλιερα ο οποιος την ειχε ρυθμισει σπιτι του στον ενισχυτη του και στο Live δεν ταιριαζαν καθολου οι ρυθμισεις οποτε εφαγε πολυ χρονο να την ξαναρυθμισει.

 

που θελω να καταλιξω! οταν ξερεις τον εξοπλισμο σου και εισαι οργανωμενος τοτε ολα πανε μια χαρα. δεν φταινε το μεσο αλλα ο χρηστης!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ξερεις τον εξοπλισμο σου και εισαι οργανωμενος τοτε ολα πανε μια χαρα. δεν φταινε το μεσο αλλα ο χρηστης!

 

Δεν μπορω να παρα να συμφωνησω 100%. Και εγω εχω 12 πεταλια και το στησιμο με παιρνει μονο 2-3 λεπτα. 2 καλωδια κουμπωνω και τελος. Αν μικροφωνισει το dist χαμηλωνω το Level απλα. Με πεταλιερα δυσκολα τα πραγματα  :-X. Γιατι οπως και να εχει αλλες εντασεις του δωματιου , αλλες του studio ,αλλες σε Live. Οτι και να εχεις θελει να το ξερεις παααρα πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα επιμέρους πεταλάκια και οι περίπλοκοι αυτοματισμοί της σύνδεσής τους είναι πιο επιρρεπή σε ατυχίες και μικροατυχήματα, και πιο δύσκολα και χρονοβόρα σε troubleshooting το πιστεύω κι εγώ σύμφωνα με την πείρα μου. Όμως:

 

- Εγώ είχα στηθεί σε 2' ενώ οι άλλοι σε 30.

- Εγώ 2 καλώδια, οι άλλοι 10.

- Σε μένα παίζαν όλα μια χαρά, στους άλλους όλο κάτι μικροφώνιζε. Αποκορύφωμα οτι το ένα πεταλάκι δεν συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο κεφάλι ενισχυτή και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε κεφάλι.

- Εγώ είχα όλους τους ήχους μου σε presets από το σπίτι, οι άλλοι μόνταραν επι τόπου πεταλάκια μήπως κουνήθηκε κανα κουμπάκι.

 

Θα σου πω το εξής: μια φορά που ήμασταν σε μεγάλη σκηνή του εξωτερικού και είχαμε αυστηρά μόνο 15-20 λεπτά να στήσουμε, να σετάρουμε, να συνδέσουμε (μόνοι μας-εννοείται χωρίς κανέναν roadie!) ΚΑΙ να κάνουμε soundcheck τρεις ενισχυτές, τρεις πεταλιέρες, δυο πλήκτρα, κονσολίτσα, ντραμς, φωνητικά, φλάουτο και stylophone με ανεξάρτητο εξωτερικό preamp, όλα πήγαν ρολόι. Επίσης, όλα τα σετάπ ήταν προκαθορισμένα από τις πρόβες μας, και το ότι ένα πεταλάκι δεν... συνεργάζεται με ένα κεφάλι (??!?) θα πρέπει να είναι η πρώτη φορά που το ακούω ever, οπότε τείνω να πιστέψω πως τα παιδιά δεν είχαν πείρα και έκαναν πολλά χονδροειδή λάθη, τουτέστιν το παράδειγμα είναι αρκετά extreme και μη αντιπροσωπευτικό μιας μέσης κατάστασης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ματωμένε φίλε μου (  :) :) ), χωρίς παρεξήγηση είμαι/είμαστε αρκετά χρόνια στον χώρο και έχουμε κάποια εμπειρία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που γινόταν ήταν οτι το συγκεκριμένο πετάλι στον συγκεκριμένο ενισχυτή έβγαζε και τα 2 κανάλια του ταυτόχρονα, δηλαδή στα καθαρά όλα καλά, στα βρώμικα άκουγες και καθαρό και βρώμικο.  ??? :o  Ούτε εγώ το είχα ξαναδεί, αλλά με τις ίδιες ρυθμίσεις-ίδια καλώδια απλά με άλλο κεφάλι ακουγόταν μια χαρά.

Μην ρωτήσεις γιατί, ακόμα δεν το έχω καταλάβει (και δεν ήταν και δικό μου για να το ψάξω).

 

Σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ όσους παίζουν με πετάλια, είναι καθαρά θέμα τι αρέσει στον καθένα.

 

Απλά για να πάω και ένα βήμα παραπέρα τα όσα έλεγα πριν, αν φτάσω κάποια στιγμή να παίζω κάθε βδομάδα σε μεγάλα venues που θα ανταποκρίνονται ακριβώς σε ότι σήμα δίνω και ακριβώς αυτό θα βγαίνει στο κοινό, τότε ναι, να κοιτάξω να πάω τον ήχο μου από το 90 στο 95% αυτού που θέλω να ακούω και να επενδύσω παραπάνω σε χρόνο, κόπο και χρήμα για να το πετύχω.

Όσο όμως παίζω σε μικρά μαγαζάκια που (χωρίς να τα κατηγορώ) έχουν ότι εξοπλισμό επιτρέπει το budget τους και είμαι και έρμαιο του κάθε wannabe ηχολήπτη (οι μισοί απλά δεν ξέρουν ή δεν νοιάζονται), δεν θα κάτσω να ταλαιπωρηθώ. Δεδομένου βέβαια οτι αυτό που ακούω μ'αρέσει κιόλλας.

 

Αλλά και πάλι, για μένα όλα είναι σε δάχτυλα-ενισχυτή μαγνήτες. τα υπόλοιπα απλά βοηθάνε.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλά για να πάω και ένα βήμα παραπέρα τα όσα έλεγα πριν, αν φτάσω κάποια στιγμή να παίζω κάθε βδομάδα σε μεγάλα venues που θα ανταποκρίνονται ακριβώς σε ότι σήμα δίνω και ακριβώς αυτό θα βγαίνει στο κοινό, τότε ναι, να κοιτάξω να πάω τον ήχο μου από το 90 στο 95% αυτού που θέλω να ακούω και να επενδύσω παραπάνω σε χρόνο, κόπο και χρήμα για να το πετύχω.

Όσο όμως παίζω σε μικρά μαγαζάκια που (χωρίς να τα κατηγορώ) έχουν ότι εξοπλισμό επιτρέπει το budget τους και είμαι και έρμαιο του κάθε wannabe ηχολήπτη (οι μισοί απλά δεν ξέρουν ή δεν νοιάζονται), δεν θα κάτσω να ταλαιπωρηθώ. Δεδομένου βέβαια οτι αυτό που ακούω μ'αρέσει κιόλλας.

 

να εχεις παντου δικο σου ηχολιπτη τοτε!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εχεις παντου δικο σου ηχολήπτη τοτε!

 

και κονσόλα...και PA...και monitor...και αρχιτέκτονα ήχου για το μαγαζί..

 

(αν και ναι, η αξία του σταθερού ηχολήπτη στην μπάντα είναι ανεκτίμητη. Last time είχαμε δικό μας και ήταν μια χαρά. Σε άλλα μαγαζιά που έχω παίξει κατά καιρούς ..άστο..είμαι σίγουρος οτι με καταλαβαίνεις )

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000000 στο άποιρο και ακόμα παραπέρα ;D ειδικά στο σημείο που λες.. "Επίσης αυτά από κάποιον που πιστεύει οτι ο ήχος βγαίνει 95% από δάχτυλα-ενισχυτή-μαγνήτες."

 

 

 

BUHAHAHAHA!!!!!

 

 

Και αν είναι έτσι ρε μάγκες, γιατί κουβαλάτε (ψηφιακές) πεταλιέρες και... 2 ολόκληρα καλώδια για ένα ταπεινό... 5% του ήχου σας...; Malakia...

 

Εξάλλου είναι γνωστό ότι όλοι οι κιθαρισταράδες παίζουν με τρανζιστοράτους και Bullet Squier, με stock μαγνήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

BUHAHAHAHA!!!!!

 

 

Και αν είναι έτσι ρε μάγκες, γιατί κουβαλάτε (ψηφιακές) πεταλιέρες και... 2 ολόκληρα καλώδια για ένα ταπεινό... 5% του ήχου σας...; Malakia...

 

Εξάλλου είναι γνωστό ότι όλοι οι κιθαρισταράδες παίζουν με τρανζιστοράτους και Bullet Squier, με stock μαγνήτες...

 

Quiz:

Με τι θα έχεις καλύτερο ήχο.......ή μάλλον πιο σωστά, τι θα ακούγεται καλύτερα:

 

ι) Καλός παίχτης σε καλό ενισχυτή με κιθάρα που πιάνει οτι παίζεις

 

ιι) Εκπληκτικά state-of-the-art πετάλια/πεταλιέρες/πολυεφφέ/rack/you-name-it με μέτριο παίχτη, σε ενισχυτή που λασπώνει/ξυρίζει και με μαγνήτες που δεν αποδίδουν

 

 

Απάντησε σωστά και θα έχεις την διαφορά μεταξύ Richie Blackmore και Schoolwave (και ένα αρκουδάκι-usb vst chorus)

 

 

(offtopic, που τα βρίσκουν τα λεφτά τα μικρά για τέτοια μηχανήματα;;!! Έτυχε να βρεθώ σε συναυλία μαθητών λυκείου και το καθένα κουβάλαγε 5 μισθούς εξοπλισμό...)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που γινόταν ήταν οτι το συγκεκριμένο πετάλι στον συγκεκριμένο ενισχυτή έβγαζε και τα 2 κανάλια του ταυτόχρονα, δηλαδή στα καθαρά όλα καλά, στα βρώμικα άκουγες και καθαρό και βρώμικο.   ??? :o  Ούτε εγώ το είχα ξαναδεί, αλλά με τις ίδιες ρυθμίσεις-ίδια καλώδια απλά με άλλο κεφάλι ακουγόταν μια χαρά.

 

Με βάση αυτά που γράφεις, το πρόβλημα βρισκόταν στην κεφαλή και όχι στο πετάλι και κάποιο τυχόν πρόβλημα "συμβατότητάς" του (κάτι τέτοιο δεν υφίσταται), οπότε δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα "πετάλια vs. πεταλιέρα"... το οποίο έχω σχολιάσει κι εγώ πολλές φορές στο παρελθόν, και δεν θεωρώ σκόπιμο να ξαναγράψω τα ίδια υπέρ και κατά του καθενός, ειδικά μιας και είναι "εύκολο" θέμα στο οποίο οι περισσότεροι έχουν μια άλφα εμπειρία.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου