Προς το περιεχόμενο

Άλλο ένα... "Αγορά ηλεκτροακουστική"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις walden πρώτη φορά της άκουσα απο εδώ και δεν τις ξέρω καθόλου. (δεν εχω ακουστική και δεν ψάχνομαι γενικά με ακουστικές). Lag που είχα δοκιμάσει μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση, μόνο θετικά μπορώ να πω! Επίσης τσέκαρε και τις Cort είναι τίμιες κιθάρες (τις φέρνει ο Λογοθέτης).

Μία άλλη παρατήρηση σε αυτές που θα δοκιμάσεις πρόσεξε τη χορδές θα έχουν πάνω απο μαμά. Πχ αν έχουν elixir είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστείς με τον ήχο της ακουστικής και αυτό ίσος σε οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα για άλλες κιθάρες που δοκίμασες ή θα δοκιμάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα μιας και εχουν αναφερθει οι LAG ακουστικες εδω!

 

Πετυχα μια σε ενα μαγαζι την T66DCE αλλα εχει cutaway κ ηλεκτρικα κατι που δε θελω - κ προφανως θα τα πληρωσω :P ! Το μανικι κ η αισθηση στο χερι ηταν ακριβως αυτο που θελω. Μπορω πιστευετε να εμπιστευθω οτι μια που θα παραγγειλω χωρις να δοκιμασω θα χει αρκετα παρομοιο μανικι? Μιας και με τα λεφτα που το μαγαζι πουλαει την T66DCE παιρνω οονλαιν την T200D (solid top klp) ! ? χωρις cutaway και χωρις ηλεκτρικα - Ειμαι Βολο αρα χλωμο να δοκιμασω αλλες LAG -εκτος κ αν ξερει κανεις καποιο μαγαζι λαρισα που να φερνει!?

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα μιας και εχουν αναφερθει οι LAG ακουστικες εδω!

 

Πετυχα μια σε ενα μαγαζι την T66DCE αλλα εχει cutaway κ ηλεκτρικα κατι που δε θελω - κ προφανως θα τα πληρωσω :P ! Το μανικι κ η αισθηση στο χερι ηταν ακριβως αυτο που θελω. Μπορω πιστευετε να εμπιστευθω οτι μια που θα παραγγειλω χωρις να δοκιμασω θα χει αρκετα παρομοιο μανικι? Μιας και με τα λεφτα που το μαγαζι πουλαει την T66DCE παιρνω οονλαιν την T200D (solid top klp) ! ? χωρις cutaway και χωρις ηλεκτρικα - Ειμαι Βολο αρα χλωμο να δοκιμασω αλλες LAG -εκτος κ αν ξερει κανεις καποιο μαγαζι λαρισα που να φερνει!?

 

 

Έχω την Τ66D και την Τ200J ακουστικές. Τα μανίκια είναι ίδια.

Η πρώτη είχε γύρω στα 130 Ε όταν τη πήρα πριν 3 χρόνια, η δεύτερη είναι κανά χρόνο τώρα 300κάτι. Το θέμα και αν κατάλαβα καλά πως επειδή θες ακουστική και όχι ΗΛ-ακουστική, είναι πως χωρίς να τις ακούσεις μη πάρεις τπτ, μην αρκεστείς στο μανίκι.

Η φτηνή εμένα μου φαίνεται σούπερ για τα λεφτά της, η Jumbo T200J  δεν λέει από ήχο για τα λεφτά της ;D.

 

Εν κατακλείδι έχω σχηματίσει την άποψη πως για ακουστική πρέπει να χώσεις μια περιουσία, διαφορετικά αρκείσαι σε ημίμετρα, σα και τα δικά μου. Το μανίκι είναι το λιγότερο, δίπλα στον ήχο μιας Gibson-Martin .Προσωπική άποψη εκφράζω, αν και για κάποιο διάστημα έπεσε στα χέρια μου μια κινέζα- αμερικάνικης επωνυμίας- που ακόμα κλαίω που τη χάρισα  ;D και την είχα πάρει μεταχειρισμένη 150 Ε .

Έχε επίσης υπόψιν σου πως και τις 2 Lag που αγόρασα, ήθελαν σετάρισμα καθότι οι χορδές ήταν στο θεό απ το εργοστάσιο.

 

Επαναλαμβάνω πως μιλάω για ακουστικές και όχι ΗΛ-ακουστικές.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Α και το Ω για σολο που θελεις ειναι το σεταρισμα φιλε μου.

απο κει και περα στα πεντακόσια ευρώ υπάρχουν και παγίδες κιθάρες που μπορείς να  πάρεις και

αξιόλογες... τη θες για Live? συγνώμη αν έχουν απαντηθεί κάποια ερωτήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτροακουστική ,cutaway ,για Live , περιπου στα 500 ευρώ ;

 

μόλις θυμηθηκα μια γνωστη μου , που ήθελε να της δανείσουν μια κιθάρα .η κοπέλα κατοικει αμερική αλλά σε κάποιο live Ευρώπη που δεν είχε κιθάρα ζήτησε όποιος έχει μια ακουστική κιθάρα να της δανείσει...Martin ή Taylor ή Guild (*αυτο εγραφε στο fb). ΚΑΙ ΟΧΙ οποιοδήποτε μοντέλο....

 

Φυσικά ,ηξερε τι έλεγε.Οποιοσδήποτε έχει πιάσει στα χέρια του τις συγκεκριμένες ,καταλαβαινει το λόγο.Κιθάρες ,υπάρχουν αρκετές με 500 ευρώ.Τώρα ΑΝ και το ΠΩΣ παιζουν ,ειδικά σε Live, αυτο ειναι μία άλλη ιστορια .

 

Τα live ειναι μια αρκετά απαιτητική κατάσταση.Αν ένα όργανο δεν έχει ήχο ,ότι και να του κανεις ,απλά ΔΕΝ προκειται να αποκτήσει.Και εφ όσον αναφέρεσαι σε solos, πρέπει και το action  της κιθάρας να ειναι χαμηλό, να σου προσφέρει δηλαδη ενα παιξιμο χωρις να σου σπαει τα νευρα και να σε κουραζει.

 

Ενα όργανο λοιπον το οποίο -για οποιοδήποτε λόγο - δεν ειναι σε ενα καποιο ελαχιστο επιπεδο,κατασκευαστικά ,και απο πλευράς ήχου ,δεν το προτείνω.

 

Εχω δει τις προτάσεις απο φίλους εδω.

Χωρίς να θελω να θίξω κανέναν απο τους φίλους ,ή χωρίς καμμία προθεση να ειμαι εριστικός ή οτιδήποτε άλλο, σου λέω απλά (έχοντας δοκιμάσει κατα καιρους μοντέλα απο ΟΛΕΣ τις μαρκες που αναφέρθηκαν) οτι αν εγω ειμουν στη θεση σου ,δεν θα σκεφτόμουν σοβαρά καμμία απο αυτές.Ενδεχομένως να κανω λάθος.Ακομα θυμαμαι τον ηχο μιας κιθαρας που ηταν σε προσφορα με μια μεγαλη εκπτωση...όμορφη κιθαρα ,Αλλά ελα ομως που ακομα και με την μεγαλη εκπτωση ο ηχος της δεν με επειθε....

 

Οπως ανέφερα και πριν ,το live ειναι μια απαιτητική κατάσταση.επειδή δεν αναφέρεις τι ειδους live έχεις υπόψιν σου, (*πχ αλλο ειναι ενα live με πιανο, drums ,ηλεκτρικο μπασο,και ΕΝΤΕΛΩΣ άλλο με τουμπερλέκι ,φλάουτο και ακκορντεόν... ), ενδεχομένως ,μια σκέτη ακουστική κιθάρα να ειναι μια επιλογή επίσης ειδικά αν το mic-ing  ειναι εφικτό.Αν φυσικά πας σε ηλεκτρακουστική ,υπάρχουν περιπτωσεις που το jumbo σωμα ειναι μειονεκτημα λόγω feedback.

 

Κατι για να σκεφτείς,μια ιδέα ας πουμε ειναι τα σκαφάκια.Πριν ένα δυό μήνες είδα ενα της Ibanez ,που κάποιος είχε αγοράσει για γυρω στα 500 ευρώ.Επίσης πολύ προσφατα ειδα σε καταστηματου κεντρου ενα άλλο σκαφάκι της Epiphone και επειδη μου άρεσε πολύ οπτικά ,ρωτησα την τιμή ,γυρω στα 340 ευρω ακριβως δεν θυμάμαι ,το οποιο σκαφάκι ,-ενδεχομενως ,διοτι δεν το επαιξα- ,ΚΑΙ semi-ακουστικό ήχο μπορεί να προσφέρει ,και ειναι και plugged ,και η ταστιέρα θα πρoσφέρεται για πιο άνετα solos, και στο τελος οι τιμές και των 2 ,δεν ειναι έξω απο τα όρια που έθεσες.

 

και ειδικα σε αυτη τη κατηγορια τιμης ,μόνο στο καταστημα ,και ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΔΟΚΙΜΗ.

 

Αν δεν τους αρεσει αυτό ,ευχαριστησε τους ευγενικά.....

 

gl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Τ66D και την Τ200J ακουστικές. Τα μανίκια είναι ίδια.

Η πρώτη είχε γύρω στα 130 Ε όταν τη πήρα πριν 3 χρόνια, η δεύτερη είναι κανά χρόνο τώρα 300κάτι. Το θέμα και αν κατάλαβα καλά πως επειδή θες ακουστική και όχι ΗΛ-ακουστική, είναι πως χωρίς να τις ακούσεις μη πάρεις τπτ, μην αρκεστείς στο μανίκι.

Η φτηνή εμένα μου φαίνεται σούπερ για τα λεφτά της, η Jumbo T200J  δεν λέει από ήχο για τα λεφτά της ;D.

 

Εν κατακλείδι έχω σχηματίσει την άποψη πως για ακουστική πρέπει να χώσεις μια περιουσία, διαφορετικά αρκείσαι σε ημίμετρα, σα και τα δικά μου. Το μανίκι είναι το λιγότερο, δίπλα στον ήχο μιας Gibson-Martin .Προσωπική άποψη εκφράζω, αν και για κάποιο διάστημα έπεσε στα χέρια μου μια κινέζα- αμερικάνικης επωνυμίας- που ακόμα κλαίω που τη χάρισα  ;D και την είχα πάρει μεταχειρισμένη 150 Ε .

Έχε επίσης υπόψιν σου πως και τις 2 Lag που αγόρασα, ήθελαν σετάρισμα καθότι οι χορδές ήταν στο θεό απ το εργοστάσιο.

 

Επαναλαμβάνω πως μιλάω για ακουστικές και όχι ΗΛ-ακουστικές.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! την Τ66DCE την ακουσα ελπιζω πως οτι η Τ200 θα χει καλυτερο ηχο ειναι δεδομενο . Αφου εχουν το ιδιο μανικι ισως το τολμησω αφου ακουστικη LAG δε πιστευω να βρω να δοκιμασω!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα μιας και εχουν αναφερθει οι LAG ακουστικες εδω!

 

Πετυχα μια σε ενα μαγαζι την T66DCE αλλα εχει cutaway κ ηλεκτρικα κατι που δε θελω - κ προφανως θα τα πληρωσω :P ! Το μανικι κ η αισθηση στο χερι ηταν ακριβως αυτο που θελω. Μπορω πιστευετε να εμπιστευθω οτι μια που θα παραγγειλω χωρις να δοκιμασω θα χει αρκετα παρομοιο μανικι? Μιας και με τα λεφτα που το μαγαζι πουλαει την T66DCE παιρνω οονλαιν την T200D (solid top klp) ! ? χωρις cutaway και χωρις ηλεκτρικα - Ειμαι Βολο αρα χλωμο να δοκιμασω αλλες LAG -εκτος κ αν ξερει κανεις καποιο μαγαζι λαρισα που να φερνει!?

 

 

 

Υπαρχουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα οργανα πλεον ακομα και σε αυτα τα αστεια λεφτα

 

http://www.thomann.de/gr/recording_king_ro26_nat.htm

 

http://www.thomann.de/gr/blueridge_br343_gospel_b_stock.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! την Τ66DCE την ακουσα ελπιζω πως οτι η Τ200 θα χει καλυτερο ηχο ειναι δεδομενο . Αφου εχουν το ιδιο μανικι ισως το τολμησω αφου ακουστικη LAG δε πιστευω να βρω να δοκιμασω!

 

Σε βρίσκω λίγο μπερδεμένο και δεν θα ήθελα να σε μπλέξω χειρότερα κι εγώ.

1. Δεν γνωρίζω τη κιθάρα που αναφέρεις πως έχεις δοκιμάσει, εξάλλου είπες πως είναι ηλεκτροακουστική, άρα απέχει παρασάγγας από την αντίστοιχη ακουστική σε ήχο.

 

2. Οι 2 κιθάρες που έχω πλην της διαφορετικής τους τιμής έχουν και κατασκευαστικές διαφορές, άρα δεν συγκρίνονται μεταξύ τους. Η Τ66D είναι DREADNOUGHT τύπου και η T200J τύπου JUMBO. Είναι άλλη φιλοσοφία κατασκευής προκειμένου να βγάζουν διαφορετικό ηχόχρωμα, επομένως, ΔΕΝ σημαίνει πως η ακριβότερη είναι και καλύτερη. Είναι σαν να συγκρίνουμε λεμόνια με πορτοκάλια και τα δύο ξινά είναι, αλλά ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ τους ;D .

Όπως σου είπα και πριν η φτηνή Τ66 είναι μια συμπαθητική για τα χρήματά της dreadnought κιθάρα. H T200J  είναι μια κακή για τα λεφτά της  jumbo  κιθάρα.

 

Μόνο κριτήριο είναι τα αυτιά μας στη περίπτωση και όχι ο παράς μας, οπότε μη συμπεραίνεις αυθαίρετα πως επειδή η μία είναι πιο ακριβή θα είναι και καλύτερη. Μάλλον δεν γνωρίζεις τη διαφορά  στον ήχο που έχει μια  jumbo  από μια dreadnought.

Μην αγοράσεις ακουστική κιθάρα χωρίς να την ακούσεις, το μπράτσο όσο ''δύσκολο'' και να είναι συνηθίζεται, ο ήχος όμως αν είναι μάπα δεν διορθώνεται με τίποτα.

                        Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να πάρεις ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα οργανα πλεον ακομα και σε αυτα τα αστεια λεφτα

 

http://www.thomann.de/gr/recording_king_ro26_nat.htm

 

http://www.thomann.de/gr/blueridge_br343_gospel_b_stock.htm

 

+1000

 

Δοκίμασε κάπου αν μπορείς την blueridge από την br 180 και πάει λέγοντας... Καλές οι lag αλλά... Υπάρχουν οι blueridge

... Είναι αστείο να τις συγκρίνουμε με την cpx.. Τις έχω δοκιμάσει. οχι σε μαγαζία...  Φίλε άκου τον superfunk... Άσε τις cort Yamaha lag Ibanez....  ;)

 

 

Και κάτι ακόμα... Ποιός είπε ότι μια ακουστική και μια ηλεκτροακουστικη αντίστοιχη  έχουν διαφορά στον ήχο ? Και  μπορεί να τ διακρίνει ανθρώπινο αυτί?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου