Προς το περιεχόμενο

Marshall JVM 205H


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μετά από 5 μήνες,ήρθε η ώρα να πω τη γνώμη μου για αυτόν τον ενισχυτή,ύστερα από ενδελεχή έρευνα και tests σε διάφορες καταστάσεις (practice,πρόβες,lives αλλά και recordings).

Όταν πρωτοπήρα αυτόν τον ενισχυτή είχα στο μυαλό μου μια ωραιοποιημένη εικόνα,ενός plug and play μηχανήματος,το οποίο απλά χρειάζεται κάποιο καιρό ώστε να κάνω το σωστό tweeking σε κάθε channel και mode.Θα ξενίσει σε αρκετούς αναγνώστες,αλλά δεν είναι έτσι.Δοκίμασα τον ενισχυτή με 3 κιθάρες,μια Strat με 3 single coils (YJM Dimarzio),μια Schecter Jeff Loomis (7χορδη σε standard tuning) και μια Les Paul με Alnico II (Slash).Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι άκουσα και ένιωσα τις δυναμικές του μηχανήματος σε όλες τους τις εκφάνσεις.Πάμε τώρα στην περιγραφή των εντυπώσεών μου από κάθε κανάλι και κάθε mode.

 

Clean Channel

Green/Orange/Red mode

Αν και μιλάμε για έναν rock/metal ενισχυτή,τα καθαρά του είναι πάρα πολύ καλά.Είναι γεμάτα,ζωντανά και σου επιτρέπει κάθε mode να έχεις μια διαφορετική απόχρωση,δίνοντας έτσι τη δυνατότητα να χρησιμοποιείται κάθε mode για άλλο είδος ''καθαρών''.Για παράδειγμα εγώ το Green mode το ακούω ωραίο για πιο χαλαρές καταστάσεις,μπαλάντες και clean parts,ενώ τα υπόλοιπα 2 modes με το master volume στο 10 crunchαραν λίγο,χωρίς αυτό να μου γίνεται δυσάρεστο,γιατί τα χρησιμοποιούσα για rock κομμάτια των 70s και των 80s.Πάμε όμως τώρα στο πιο ''φυσικό'' κανάλι του ενισχυτή,εκεί που κρύβονται μύθοι,αλήθειες και όμορφες λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.

 

Distorted Channel

Green Mode

Μιλάμε για ένα εντελώς crunch mode,πολύ καθαρό σε σχέση με τα υπόλοιπα 2 modes (Orange,Red),το οποίο εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχουν ημι-clean parts με reverb,καθώς το footswitch δίνει τη δυνατότητα αποθήκευσης ρυθμίσεων ανά κανάλι και ανά mode.Με έχει αφήσει αδιάφορο,καθώς με λίγο πιο δυναμικό παίξιμο παίρνουμε τον ίδιο ήχο και από το red mode του Clean channel.

 

Orange Mode

Αυτό είναι το κανάλι που χρησιμοποιώ κατά κόρον στη μπάντα που παίζω.Είναι ένα mode με πάρα πολύ gain,το οποίο με το κατάλληλο tweeking μπορεί να δώσει rock,hard rock αλλά και early metal ήχους.Ο πρώτους μύθος που καταρρίπτεται είναι ότι ΔΕΝ είναι σφιχτό mode και αν κανείς θέλει να παίξει metal με αυτό το mode χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα tubescreamer.Ο δεύτερος μύθος είναι ότι έχει άπειρο γκάζι.Όχι,δεν έχει άπειρο γκάζι,ήδη είπα μέχρι πού φτάνει,γι'αυτό άλλωστε υπάρχει και το τελευταίο mode,το οποίο θα αναλύσω αμέσως τώρα.

 

Red Mode(ή αλλιώς Hell mode)

Αυτό το mode είναι ο λόγος που ο JVM θεωρείται metal amp και χρησιμοποιείται από πολλά ονόματα του ακραίου ήχου και όχι μόνο(Buckethead,Satriani,Mustaine,Chris Polland,In Flames και άλλοι).Πρόκειται για ένα mode πιο compressed από το Orange,με πολύ περισσότερο gain και έμφαση στις μεσαίες συχνότητες.Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι ακόμα και μια Fender Strat με single coils θα ακουστεί metal.Αυτή η πρόταση μου θυμίζει το επικό ''o fender bluesman kanei gia death metal??''.Όχι λοιπόν,για να ακούσετε αυτόν τον aggressive ήχο χρειάζεστε σίγουρα μια κιθάρα με hot modern humbuckers,ένα noise gate ή ένα EQ (10-band ή parametric).Είναι ιδανικό mode για χαμηλά κουρδίσματα,είναι χαρακτηριστικό πως ο ήχος μου άρεσε περισσότερο όταν έπαιξα με τη Jeff Loomis.Αντίθετα,με τη Strat χρειάστηκε αρκετό tweeking για να ακουστεί αρκετά aggresive και μοντέρνος ο ήχος και εδώ είναι ένα μυστικό για αυτόν τον ενισχυτή.Το μυστικό βρίσκεται στο master volume,το resonance και το presence knob.Ανάλογα με τη χροιά των μαγνητών σας (πρίμοι,μεσαίοι,μπάσοι) κάνετε το κουμάντο σας εκεί και έχετε λίγο πιο ''στρογγυλεμένο'' ήχο,πιο στιβαρό,ή έστω αν δεν σας αρέσει αυτή η ορολογία,πιο μοντέρνο με την έννοια ότι είναι αρκετά compressed και ισορροπημένος.Όταν δοκίμασα αυτό το mode με την Jeff Loomis και τη Les Paul,κατάλαβα πόσο καλό mode είναι.Χωρίς να κάτσω 3 ώρες μπροστά από τα knobs είχα έναν ωραίο ήχο στα αυτιά μου,μοντέρνο,επιθετικό χωρίς να νιώθω ότι κάτι λείπει συχνοτικά ή σε δυναμικές.Όταν βέβαια έβαλα και στο fx loop το POD XT απλά ως 10-band EQ ο ήχος απογειώθηκε.Μπορώ να πω πως ακόμα και η Strat μου με τους 3 μονούς έπαιξε metal και όχι ξεψυχισμένα και τραβηγμένα από τα μαλλιά,όπως πριν.

 

Γενικές παρατηρήσεις:

Ήρθε η ώρα για την κατάρριψη ενός ακόμα μύθου για τον JVM.Παίζει ΚΑΙ σε χαμηλές εντάσεις χωρίς να χρειάζεται attunuator και όταν λέω χαμηλές εντάσεις,εννοώ το volume ίσα ίσα να αγγίζει το 1,5.Κάνω καθημερινά τις ασκήσεις μου μέσω του ενισχυτή (alternate pickings,sweep picking,scales,songs) και ακούω τα πάντα καθαρά,με πλήρη διαύγεια,χωρίς ο ήχος να είναι ''ψόφιος''.

 

Στις πρόβες τώρα,ο ενισχυτής πετάει,καθώς τα 50 watts είναι υπεραρκετά ώστε να αφήνω τον drummer να βαράει όσο θέλει και να μη με καλύπτει και ταυτόχρονα τα αυτιά μου είναι ακόμα στη θέση τους και 100% λειτουργικά! ;D

 

Τώρα πάμε σε live συνθήκες.Ενώ έχει το αρνητικό ότι είναι σχετικά βαρύς για τα κυβικά μου (17 κιλά),σε αποζημιώνει με τη δύναμη που βγάζει και την ικανότητά του να μην κρύβεται συχνοτικά ό,τι ρύθμιση και να του γίνει.Είναι ένα κτήνος από πλευράς έντασης και όγκου και γι'αυτό προτιμάται από metal κιθαρίστες ανά τον κόσμο.

 

Για το μέρος των ηχογραφήσεων δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο,απλώς τσεκάρετε τα άπειρα vids στο youtube,προσέχοντας πάντα να επιλέγετε vids χωρίς edit (post eq,impulses,etc).Αλλιώς μπορείτε να μπείτε στο κανάλι μου στο soundcloud(https://soundcloud.com/billtrantos) και να ακούσετε εντελώς ανεπεξέργαστα δείγματα από διάφορα είδη κομματιών.

 

Overall:

Είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα με πάρα πολλές δυνατότητες,μπορεί να ανταπεξέλθει εξαιρετικά σε οποιοδήποτε μουσικό είδος με παραμόρφωση,από rock έως ακραίο metal,πάντα όμως με την κατάλληλη κιθάρα.Ξέρω ότι αυτό είναι αυτονόητο,αλλά για μερικούς μάλλον που βιάζονται να κρίνουν,δεν είναι! ;D Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι για να παίξετε modern metal (Periphery,Feared,Parkway Drive,Hacktivist,etc) χρειάζεστε οπωσδήποτε noise gate και EQ,but that's just me! :) Αν αντίθετα θέλετε να παίξετε πιο rock,hard rock καταστάσεις,τότε δε χρειάζεται να πάρετε τίποτα,έχει όλα τα εφόδια για να σας βγάλει ασπροπρόσωπους!

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που δαπανήσατε για να διαβάσετε αυτό το mini άρθρο!

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Bill! Πολύ ωραίο και αναλυτικότατο review του ενισχυτή!

Πραγματικά είναι ένα πολύ ευέλικτο μηχάνημα και παίζει άνετα τα πάντα με ευκολία. Εγώ είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τον μεγαλύτερο αδελφό του, τον 410H στη Γερμανία.

Επαιζα με ενα Dual Recto και όταν έβαλα το Marshall να δω τι κάνει (ήμουν προκατειλημμένος απο την αρχη οτι δε θα μου άρεσε εντομεταξύ) στα πρώτα 15-20 δευτερόλεπτα γυρνάω και λέω σε δύο φίλους μου κιθαρίστες που ήμασταν μαζί "M@#@*ες αυτος είναι καλύτερος απο το Mesa!!  ;D ;D".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ σαν κάτοχος 2χρ τώρα του συγκεκριμένου μοντέλου ότι ο ενισχυτής αυτός είναι ΠΟΛΥ καλός....

Ένσταση έχω μόνο στο bedroom level......

Όποιος μένει σε πολυκατοικία μην σκεφτεί την αγορά του.....

Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην ποιότητα του ήχου μεταξύ του volume στο 1 και στο 3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο Bill! Πολύ ωραίο και αναλυτικότατο review του ενισχυτή!

Πραγματικά είναι ένα πολύ ευέλικτο μηχάνημα και παίζει άνετα τα πάντα με ευκολία. Εγώ είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τον μεγαλύτερο αδελφό του, τον 410H στη Γερμανία.

Επαιζα με ενα Dual Recto και όταν έβαλα το Marshall να δω τι κάνει (ήμουν προκατειλημμένος απο την αρχη οτι δε θα μου άρεσε εντομεταξύ) στα πρώτα 15-20 δευτερόλεπτα γυρνάω και λέω σε δύο φίλους μου κιθαρίστες που ήμασταν μαζί "M@#@*ες αυτος είναι καλύτερος απο το Mesa!!  ;D ;D".

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!!Είναι καθαρά θέμα γούστου,αλλά και τι ήχο έχεις στο μυαλό σου.Δεν ξέρω τι μουσική παίζεις,αλλά η αλήθεια είναι πως με τον Dual Rec πιο δύσκολα βγάζεις classic rock ήχο σε σύγκριση με τον Marshall.Βέβαια έπεσες και στην αδυναμία μου γιατί λατρεύω τον Dual Rec! ;D

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ σαν κάτοχος 2χρ τώρα του συγκεκριμένου μοντέλου ότι ο ενισχυτής αυτός είναι ΠΟΛΥ καλός....

Ένσταση έχω μόνο στο bedroom level......

Όποιος μένει σε πολυκατοικία μην σκεφτεί την αγορά του.....

Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην ποιότητα του ήχου μεταξύ του volume στο 1 και στο 3.

 

Σε τι επίπεδο έχεις τα 2 master volumes;Εγώ που τα έχω και τα 2 μονίμως στο 10 δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.Σαφώς και έχει διαφορά,αλλά δε θεωρώ πως είναι τόσο μεγάλη ώστε να αποτραπεί κάποιος να τον αγοράσει γι'αυτόν και μόνο το λόγο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε τι επίπεδο έχεις τα 2 master volumes;Εγώ που τα έχω και τα 2 μονίμως στο 10 δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.Σαφώς και έχει διαφορά,αλλά δε θεωρώ πως είναι τόσο μεγάλη ώστε να αποτραπεί κάποιος να τον αγοράσει γι'αυτόν και μόνο το λόγο.

Εξαρτάται και από τι καμπίνα τον παίζεις  ;)

Και ας μην γελιόμαστε το κεφάλι αυτό ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για bedroom levels, γνώμη μου....

Άσχετο αν εμείς τον φιμώνουμε για να κάνουμε τη δουλειά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εξαρτάται και από τι καμπίνα τον παίζεις  ;)

Και ας μην γελιόμαστε το κεφάλι αυτό ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για bedroom levels, γνώμη μου....

Άσχετο αν εμείς τον φιμώνουμε για να κάνουμε τη δουλειά μας...

 

Ποιος μεγάλος ενισχυτής ''κάνει'' για τέτοιες εντάσεις άλλωστε; :) Απλά έχει ακουστεί η άποψη ότι είναι τραγικός σε αυτά τα levels και διαφωνώ με αυτή την άποψη εντελώς!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλαρα ωραιο review!!    :)

Για την ενταση να πω οτι,οτιδηποτε ειναι πιο τσιτωμενο ακουγεται πιο ωραιο και πλουσιο ειτε ειναι μπασσο,τυμπανα,φωνη,ενισχυτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου