Προς το περιεχόμενο

Marshall JVM 205H


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας στην κατοχή μου τον combo (ίδιος είναι) μπορώ να πω ότι έχω αρκετά διαφορετική άποψη Από του Βασίλη για τον ενισχυτή κάτι το οποίο μου κεντρίζει την περιέργεια να συγκρίνουμε ρυθμίσεις.

 

Ο ενισχυτής είναι όντως μεταλαδικος και σαν τέτοιος είναι πάρα πολύ κομπρεσαρισμενος με δυναμικές μόνο στο clean/green κανάλι. Στα υπόλοιπα κανάλια δεν υπάρχει ίχνος δυναμικών.

Επίσης μου κάνει εντύπωση που παίζεις καθαρά με τα clean amber και red. Το amber σπάει και το red ροκαρει αρκετά. (πάντα κομπρεσαρισμενα).

 

Στο drive κανάλι το green είναι σαν το clean red. Το amber και το red όπως τα περιγράφεις.

Γενικά Ο ενισχυτής παίζει μόνο metal. Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμός. Επίσης δεν δίνει αυτό το γεμάτο lead ήχο που θες στα σόλα.

Λόγω του κομπρεσαρισματος έκανα κάποια πολύ απλά και φθηνα mods που πραγματικά μετέτρεψαν τον ενισχυτή. Πλέον είναι φουλ σε δυναμικές (πλησιάζει τον αέρα του plexi που λέει και blackie). Ακούει στο volume της κιθάρας και στην πένα. Παίζει πραγματικά τα πάντα.

 

Να τονίσω ότι παίζω με les Paul φορτωμένη με sd jb/jazz που είτε humbackers είτε splitted παίζει απίθανα.

Έχουμε πει με τον Άρη να πάω από κει για μια σύγκριση πριν και μετά τα mods αλλά δεν έχω βρει χρόνο....

 

Το θεμα των δυναμικων ειναι καπως σχετικο νομιζω...εχει να κανει με πολλα πραγματα περαν του ενισχυτη...γιατι εκει μπαινουν στο παιχνιδι οι λαμπες,οι μαγνητες και τα χερια...Δυναμικες εχει ενας ενισχυτης που "αντιλαμβανεται" το παιξιμο του παικτη...Μαλλον ο πιο ευκολος τροπος να τον κρινουμε ως αναφορα στις δυναμικες θα ηταν η απλη χρηση του volume knob και ποσους "χρησιμους" ηχους μπορουμε να βρουμε κατα το ανοιγαμ η το κλεισιμο...

Ο μαγνητης ειναι ιδιος εδω και πολλααααα χρονια οποτε αυτο που παρατηρησα με τον εν λογο ενισχυτη ειναι πως για ενα "βαρυ" και "στακατο" χερι το gain δε περνα το 3 σε καμια περιπτωση στο πορτοκαλι καναλι του OD2(μαγνητης ΒΚ VHII 9kohm)...

Σε αυτη τη ρυθμιση οι δυναμικες ειναι αρκετες χωρις να μπουκωνει το σημα κατα το χαμηλωμα του knob...

Σιγουρα δεν ηταν ανωτερος απο τον soldano avenger που ειχα τοτε αλλα με προσοχη στις ρυθμισεις και λιγο γκαζι(και με μαγνητη χαμηλης εξοδου...ο JB δε φημιζεται για το καθαρισμα του βεβαια) το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο...ειδικα για μηχανημα με τοσο πολυ γκαζι και κομπρεσσαρισμα...οπως και να εχει οσο λιγοτερο γκαζι χρησιμοποιεις τοσο περισσοτερο "¨φαινεται" ο ενισχυτης...

Ο 205Η με χαλασε στο οτι ηταν πολυ γκαζωμενος στο πορτοκαλι αλλα επισης πολυ ψοφιος στο αμεσως προηγουμενο (πρασινο)...

Το choke mod ειναι πολυ φτηνο και νομιζω κακως δεν τον εχουν ηδη εγκατεστημενο απο το εργοστασιο...

Υπαρχουν πανω απο 10 διαφορετικες μοντες για τον ενισχυτη...

Προσωπικα βασιλη δε θεωρω καλο ενα μοντ που ονομαζεται dual recto να γινει σε ενα μαρσαλ...

χωρις βεβαια να εχω οποιαδηποτε γνωση επι της συγκεκριμενης μοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ισχύει ότι είναι αρκετά μεγάλο ρίσκο,αλλά ξέρεις ότι μου αρέσει πολύ αυτό το ηχόχρωμα.Ακόμα το σκέφτομαι εξάλλου...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι είναι αρκετά μεγάλο ρίσκο,αλλά ξέρεις ότι μου αρέσει πολύ αυτό το ηχόχρωμα.Ακόμα το σκέφτομαι εξάλλου...

 

Τοτε πηρες λαθος ενισχυτη μπιλυ...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεις μερικά fora του εξωτερικού,θα δεις πώς γράφουν ότι η απάντηση της Marshall στη Mesa Boogie ήταν οι 2 JVM.Γιατί αυτό; Εντελώς metal ενισχυτές,πολυκάναλοι,πολλά modes,compressed και μοντέρνος ήχος.Για να το πω πιο απλά,ΠΟΛΛΑ κουμπάκια και ΠΟΛΛΑ γκάζια! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις μερικά fora του εξωτερικού,θα δεις πώς γράφουν ότι η απάντηση της Marshall στη Mesa Boogie ήταν οι 2 JVM.Γιατί αυτό; Εντελώς metal ενισχυτές,πολυκάναλοι,πολλά modes,compressed και μοντέρνος ήχος.Για να το πω πιο απλά,ΠΟΛΛΑ κουμπάκια και ΠΟΛΛΑ γκάζια! ;D

 

Aρα αναφερεσαι στη σχεδιαστικη φιλοσοφια και οχι στην ηχητικη...

Γιατι φανηκε να λες το αντιθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι πόσο rec είναι είναι ο Marshal αλλά τι σου δίνει ο jvm. Και σου δίνει ένα foul modern metal πακέτο σε.εξαιρετική Τιμή. Το ότι με 3 ανέξοδα και εύκολα mods έγινε ενα πολυεργαλείο με vintage rock αλλά και modern meta  Χρώματα. Λέει πολλά. Βάλε στα +  ότι έχει.υποστήριξη midi και περνεις έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή για όλα τα γουσταρ που σπέρνει...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dual recto mod δεν ξέρω κατά πόσο "mesa" μπορεί να γίνει ένας marshall.. Αλλα σε αυτό εδώ το βιντεάκι με τον modαρισμενο 410 νομίζω ισοπεδώνει έναν recto..  :)

 

Κατι άλλο τι καμπίνα έχεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το dual recto mod δεν ξέρω κατά πόσο "mesa" μπορεί να γίνει ένας marshall.. Αλλα σε αυτό εδώ το βιντεάκι με τον modαρισμενο 410 νομίζω ισοπεδώνει έναν recto..  :)

 

Κατι άλλο τι καμπίνα έχεις?

 

 

Δυστυχώς έχω μια Harley Benton G212.Όποτε βρεθεί μαρούλι θα πάρω μια αξιοπρεπή καμπίνα!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου