Προς το περιεχόμενο

Marshall JVM 205H


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο "κακο" για εμενα απο αυτα που εχω διαβάσει και δει για αυτο το μηχανημα....ειναι οτι ειναι made in china...και δεν ξερω κατα ποσο η κατασκευη του αντεχει στον χρονο...

Εχεις ακουσει κανεναν κινεζικο?

 

Δεν ξέρω κατα πόσο μπορει να πετύχει κάποιος Αμερικάνικο metal σύγχρονο ήχο για thrash/groove/Death metal(drop tunnings κλπ)

Εχεις παιξει με κανεναν κινεζικο? Ας πουμε τον bugera 6262 που λατρευω. (Ναι ειμαι καφρος ;D)

 

Ως κατοχος του marshall 210 και του bugera για το "αμερικανικο metal" που αναφερεις

προτιμω τον bugera. Βεβαια γουστα ειναι αυτα. ;) Αν θες κανονιζουμε να τους ακουσεις.

 

Πολυ καλη προταση ο EVH.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ακουσει κανεναν κινεζικο?

Εχεις παιξει με κανεναν κινεζικο? Ας πουμε τον bugera 6262 που λατρευω. (Ναι ειμαι καφρος ;D)

 

Ως κατοχος του marshall 210 και του bugera για το "αμερικανικο metal" που αναφερεις

προτιμω τον bugera. Βεβαια γουστα ειναι αυτα. ;) Αν θες κανονιζουμε να τους ακουσεις.

 

Πολυ καλη προταση ο EVH.

 

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...και για την προθυμοποιηση σας...ωστοσο μενω επαρχεια

 

Δεν εχω θεμα με τα Κινεζικα γενικα....εχω και κινεζικα οργανα που εχουν αποδηχθει αρκετα καλα για τα λεφτα τους...αλλα δεν θα εδινα 1000+ ευρω κιολας για κινεζικη κατασκευη...εκει ηταν το point μου...

 

Για τους Bugera εχω την καλυτερη αποψη οσον αφορα τον ηχο τους...στο παρελθόν όμως είχαν πολλα θέματα αξιοπιστιας..Ποσο καιρο έχεις τον Bugera? είχες κανενα θέμα??

 

Το γνωρίζω...για αυτό εξέφρασα τις αμφιβολίες μου κατα πόσο μπορεί καποιος να πετύχει τετοιο Αμερικανικο ήχο με marshall...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου και καλωσόρισες στο forum.

 

Εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω πουλήσει τον JVM και πορεύομαι με το Axe Fx Ultra.Παρ'όλα αυτά είχα τον ενισχυτή αρκετό διάστημα για να δω τα υπέρ και τα κατά του.

 

Ο ενισχυτής καταρχάς είναι κτήνος.Δεν καταλαβαίνει τίποτα,κατασκευαστικά δεν είχε βγάλει το παραμικρό μετά από άπειρες διαδρομές σε πρόβες και lives.Για να είμαστε ακριβείς,το μοντέλο JVM205 δεν παράγεται στην Κίνα.Μπορώ να σε διαβεβαιώσω γι'αυτό.Τα μοντέλα που βγήκαν ως το 2009,είχαν Dagnall Transformers,οι οποίοι ως τότε κυκλοφορούσαν μόνο σε Βρετανικούς ενισχυτές.Όλο το μπέρδεμα με τους JVM έχει προκύψει γιατί το footswitch παράγεται στην Ινδονησία.Πέραν αυτού,ο ενισχυτής είναι 100% made in Great Britain.

 

Όχι ότι όλα αυτά έχουν πραγματική σημασία πλέον γιατί ακόμα και κινέζικα προϊόντα στέκονται αξιοπρεπέστατα,αλλά για να είμαστε ξεκάθαροι.

 

Ο συγκεκριμένος ενισχυτής μπορεί να παίξει ανετότατα όλα τα είδη που αναφέρεις χωρίς καμία μόντα.Πάρε μια κιθάρα με hot μαγνήτες χαμηλό κούρδισμα,ρίξτην στο κόκκινο mode του OD και βάλε το gain περίπου στο 4-5.ΚΤΗΝΟΣ.Είναι πάρα πολύ σφικτός,ιδανικός για modern metal.

 

Για τα γούστα μου τώρα και οι 2 ενισχυτές που θέλεις (ο Diavlo δεν παίζει στην ίδια κατηγορία με JVM-EVH,πολύ κατώτερη επιλογή) είναι ισάξιοι.Όποιον βρεις φθηνότερα τσίμπα τον.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

edit: + στο ό,τι είπε ο kkmspm.Ξέρει τον ενισχυτή πολύ καλύτερα από μένα! :)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φιλε...αν επιτρεπεται γιατί τον πουλησες? δεν σε κάλυπτε?

 

Για τον diavlo...δεν εχω διαβασει πολλα reviews γιατι ειναι σχετικα καινουργιος...αλλα λενε πολυ καλα λογια και εχει πολυ καλη τιμη....εχεις προσωπικη αποψη για αυτον??

 

Για τον EVH...εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα βεβαια...δεν το συζητω...απλα τις τελευταιες μερες σαν εχω παθει marshalliasi....δεν εξηγειται αλλιως...  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α όχι,ηχητικά δεν είχα παράπονο,αν έπρεπε να διαλέξω έναν ενισχυτή αυτον θα διάλεγα. (ή έναν Bogner Shiva) ;D

 

Το πρόβλημά μου ήταν πρακτικό,ήθελα να ηχογραφώ εύκολα και γρήγορα ό,τι ώρα θέλω,να μη χρειάζεται να κουβαλάω 60 κιλά gear όπου πάω και τα σχετικά.Γι'αυτό πήρα το Axe Fx.Ο JVM είναι ο καλύτερος ενισχυτής που είχα ποτέ,μακράν του δεύτερου.

 

Ο EVH είναι ίδιας κατηγορίας ενισχυτής με τον JVM.You can't go wrong με αυτούς τους 2.Ο Diavlo δεν είναι καν μέρος της συζήτησης.Πολύ άσχημα καθαρά σε σχέση με τους άλλους 2,λιγότερο versatile,αρπάζει πανεύκολα το καθαρό του και το gain του πολύ πιο άκαμπτο σε σχέση με τους άλλους.Από το 4 και μετά,το gain είναι για gamwstavreitor metal.Χάνεις τον χαρακτήρα της κιθάρας σου,των χεριών σου,όλα μπουκώνονται από το άπειρο gain.

 

Γενικά,δεν αξίζει καν να τον αναφέρεις δίπλα σε JVM-EVH.ΚΑΜΙΑ σχέση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω προς αυτους κλεινω...ειδα και το βιντεο του παιδιου που τους συγκρινει...και ο jvm φανηκε αχρωμος και λιγο μουντος σε σχεση με τον EVH και παραξενευτικα πολυ...διοτι δεν περιμενα απο ενα marshall να ειναι τοσο scooped...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να κοιτάξεις κι άλλα vids και προσπάθησε να τους ακούσεις και από κοντά.

 

Επίσης δεν υπάρχουν ''άχρωμα'' μουσικά προϊόντα,μόνο άχρωμοι μουσικοί.Κατά τη γνώμη μου πάντα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το αρθρο και μπραβο ! εχω την εξης απορια :

 

"Όχι λοιπόν,για να ακούσετε αυτόν τον aggressive ήχο χρειάζεστε σίγουρα μια κιθάρα με hot modern humbuckers,ένα noise gate ή ένα EQ (10-band ή parametric)"

 

 

το noise gate , πως χρησιμευει ακριβως? εγω νομιζα οτι εκανε μονο για το Hum του ενισχυτη...

 

επισης να πω οτι οταν το χρησιμοποιουσα ενιωθα οτι κατι εκοβε απο ποιοτητα-δυναμικες γι αυτο κ το εδωσα... μαλλον δεν επαιξα πολυ με τις ρυθμισεις?

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι σίγουρα θέμα ρυθμίσεων (threshold-ration-release-attack).

 

Ρύθμισε τα έτσι ώστε να κόβουν το hum,αλλά να έχεις sustain.Πάντα υπάρχει αυτή η χρυσή τομή.Εκτός αν πας να παίξεις με το gain στο 10 και με μια Strat single coiled.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το noise gate βοηθαει να ελεγξεις το feedback. Τωρα feedback μπορει να περνεις απο μικροφωνικη προενισχυτρια, απο ακερωτους humbackers η απο μονους...εγω δεν χρησημοποιω καθολου noise gate.

To EQ ο καθενας το χρησημοποιει βαση γουστου. Εγω εβαζα eq ωστε να ανεβαζω τα μεσαια του OD- amber/red για τα σολα. Τελικα εκανα ενα mod που μετατρεπει το voicing του OD στο voicing του OD1 απο 410 και δεν ξανα εβαλα eq (το OD του 205 ειναι το αντιστοιχο OD2 του 410 και ειναι ποιο scooped). Καποιος αλλος μπορει να βαλει EQ για να τον κανει πιο scooped απο οτι ειναι...περι ορεξεως λοιπον.

Επισης μεγαλο ρολο παιζει η καμπινα και φυσικα το μικροφωνο με το οποιο ειναι γραμενα τα samples γιαυτο ,πολυ σωστα οπως λεει και ο billtrantos, καλο ειναι να ακουσεις απο κοντα τον ενισχυτη....

Τελος ο ενισχυτης βγαζει πολυ γκαζι ακομα και με αδυναμους μονους, αν και δεν ξερω γιατι να επιδιώξει κανεις κατι τετοιο....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου