Προς το περιεχόμενο

Alesis Fusion 6hd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να αγοράσω το εν λόγω workstation.

Φοράει πάνω του 120Gb HDD από 40Gb.

Η εν λόγω μνήμη χειρίζεται την αποθήκευση νέων ήχων, ήδη υπαρχόντων, samples και συνδυασμούς ήχων;

Αν είναι έτσι, μιλάμε για μια μεγάλη ποσότητα από δείγματα έτσι;

 

Δεν το έχω ποτέ δουλέψει αυτό το συνθ. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει για το θέμα μνήμης του Fusion και πώς την διαχειρίζεται.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι θελεις να αγορασεις το συγκεκριμενο οργανο? Απ'οτι εχω διαβασει κατα καιρους ηταν ενα πολυ buggy οργανο. Σε τι τιμη το εχεις βρει?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ.

Διαβάζοντας στα χαρακτηριστικά, βλέπω ότι όλη η διαχείριση του οργάνου γίνεται από τον σκληρό δίσκο.Ενδιαφέρον.

Ταυτόχρονα usb και κάρτα μνήμης για περαιτέρω αποθήκευση.

Μου αρέσει!

 

Δείχνει δυνατό.

 

Την διαχείριση της μνήμης δεν γνωρίζω όμως.

 

 

Εισαι σιγουρος οτι θελεις να αγορασεις το συγκεκριμενο οργανο? Απ'οτι εχω διαβασει κατα καιρους ηταν ενα πολυ buggy οργανο. Σε τι τιμη το εχεις βρει?

Μου έχει ελκύσει το ενδιαφέρον για κάτι καινούριο και διαφορετικό από ότι έχω τώρα.

Έχω στήσει το gear μου και είμαι σε μια αναζήτηση keyboard workstation.

Δεν καταλαβαίνω τον όρο buggy. Με οδηγεί σε δύσβατα μονοπάτια,πέρασμα αυτών με πλήρης επιτυχία.

Το έχω βρει σε κατάσταση καινούριου στα 500 ευρώ με θήκη μεταφοράς αλουμινίου.

 

 

Επειδή είμαι σε αναζήτηση για φορητό workstation. Κάτι καινούριο,άγνωστο για τις δυνατότητές του με πολύ όμορφο ήχο από ότι έχω ακούσει σε βίντεο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψτε και τα σχόλιά σας σχετικά με αυτό.

Διάβασα παλαιότερα θέματα αλλά δεν με κάλυψαν.Μάλλον δεν πώλησε το εν λόγω όργανο εδώ στην χώρα μας.

Δεν ξέρω εάν κάποιος φίλος από Αθήνα, το έχει και θα ήθελε να μου το παρουσιάσει.

Δυστυχώς το youtube και το manual είναι ο μόνος πληροφοριοδότης μου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα για τα Alesis.

Μήπως να μάζευες κάτι παραπάνω για το Yamaha MX61;

Δεν μου κάνει το Yamaha από πλευράς rompler. Το έχω δοκιμάσει / ακούσει.Και με βγάζει εκτός budget. Θέλω και ένα Nord Lead 3 να αγοράσω.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου..τυγχανει να εχω το συγκεκριμενο οργανο σπιτι μου δανεικο προκειμενου να του περασω ηχους...βεβαια δεν ειχα τον χρονο να ασχοληθω πολυ...κανα 10ωρο το πολυ να το επαιξα...περα απο καποιους ηχους που μου αρεσαν(marcato strings,Holy Piano, καποια ηλεκτρικα πιανα και κανα δυο organs) γενικα δεν με ενθουσιασε...η πολλαπλοτητα των μηχανων συνθεσης δεν εχει την ποιοτητα αναλογων παραδειγματων(βλ Korg)...μπορει να προσφερει πολλα (πολλες μηχανες συνθεσης,μεγαλο αποθηκευτικο χωρο,αρκετη RAM,καλο πληκτρο,ενδιαφερον design) αλλα εντελει ειναι καπως δυσχρηστη και "ρηχη" η διαμορφωση του...τωρα βεβαια ειναι και το ειδος της μουσικης που παιζεις...αλλα σε λαικο-παραδοσιακο που ασχολουμαι εγω νομιζω οτι δυσκολα μπορεις να το φερεις στα μετρα σου...για την τιμη ομως που το βρηκες ισως ειναι μια λυση αν δεν θες να δωσεις πολλα χρηματα για workstation...οσο για την διαχειρηση των δειγματων(ROM) πρεπει να βρισκονται στον σκληρο και να φορτωνονται σε καποια μνημη γιατι οταν μετεβαινα απο program σε program(οχι σε καθε μεταβαση αλλα σε μερικες) μου ελεγε loading το ονομα του program για περιπου 2 δευτερολεπτα και μετα ηταν διαθεσιμος ο ηχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου αν είσαι Αθήνα και μπορείς να μου παρέχεις ελάχιστη φιλοξενία, θα σου ήμουν υπόχρεος. Δεν το έχω δει από κοντά, ούτε ακούσει. Και θα πρέπει να πάρω μιαν απόφαση.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου