Προς το περιεχόμενο

Class D ενυσχυτης μπασου


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπερα σε ολους.Οπως λεει ο τιτλος του threat ειμαι στην αναζητηση για ενυσχυτη μπασου Class D λογω πολλαπλων μετακινησεων απο πολη σε πολη (χωρις δικο μου μεταφορικο μεσω) για προβες και live.Απλα υπαρχουν βασικα πραγματακια που δεν γνωριζω:

 

 Ποσα watt χρειαζομαι ωστε να ακουω και να ακουγομαι σε προβες/live

για παραδειγμα αυτος ο ενυσχυτης που αποτελει και την πρωτη μου επιλογη http://www.thomann.de/gb/gallien_krueger_mb200.htm δινει 200 watt @4Ω και 140 watt @8Ω. Βγαζει ενα μικρομεσσαιο live?

 Και επισης παρατηρησα οτι δεν εχει volume knob.Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?Απο που ρυθμiζεται η ενταση εξοδου?

 

 Τελος για να μην κουραζω αν θελετε πρωτεινεται μου καποια κεφαλη:

Το μπατζετ μου εννοειται ειναι περιορισμενο ~300-350 ευρω

περαιτερω εξοπλισμος ο εξης:

 

Μπασο musicman sterling, EBS valvedrive preamp,pigtronix polysaturator,korg DT-10 tuner

 

Μουσικα ενδιαφεροντα: Metal-stoner hard rock(2 σχηματακια στα οποια παιζω)

 

Eυχαριστω πολυ εκ των προτερων

Με εκτιμηση Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με 140 διακοπτικά στα 8 για hard rock-stoner live, σόρρυ που στο λέω, αλλά σε βλέπω χλωμό προς το ψόφιο ακόμα και αν η καμπίνα (που δεν αναφέρεις) είναι ευαίσθητη (πάνω από 100δώσεdb).

 

Τα δικά μου 375 (yeah right !) στα 8 του Genz Benz το βγάζουν αλλά με αρκετό σπρώξιμο μετά το 12'o'clock

 

Από τους καινούριους φθηνούς δεν έχω μεγάλη πείρα.

 

To gain του είναι το volume.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρει καμπινα πιθανότατα γιατί θα κουμπώνει σε ό,τι καμπίνα βρει, μικρή/μεγάλη/ευαίσθητη/αναίσθητη, οπότε όντως με 140/200 βατ δεν θα έχει καμία βεβαιότητα ότι θα ακουστεί σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Καμπινα δεν εχω οτι υπαρχει στο εκαστοτε λαιβαδικο.

αρα αν στους χαρντροκαδες δεν ακουγομαι στους μεταλαδες που ο ντραμμερ βαραει...τιποτα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Καμπινα δεν εχω οτι υπαρχει στο εκαστοτε λαιβαδικο.

αρα αν στους χαρντροκαδες δεν ακουγομαι στους μεταλαδες που ο ντραμμερ βαραει...τιποτα ε?

Στα live το θέλεις για stage μόνιτορ δικό σου και του ντράμερ (οι άλλοι χέστηκαν ούτως ή άλλως).

Ο κόσμος θα σε ακούει από di πιθανότατα.

Οπότε κοίτα ο amp σου να έχει καλό di, pre & post di switch και βέβαια ένα ground lift κακό δεν θα κανε.  ;)

 

Αν είχε DI το valvedrive σου, θα σου λεγα ότι είσαι κομπλέ με έναν διακοπτικό τελικό και το EBS σαν pro αλλά δυστυχώς.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Καμπινα δεν εχω οτι υπαρχει στο εκαστοτε λαιβαδικο.

αρα αν στους χαρντροκαδες δεν ακουγομαι στους μεταλαδες που ο ντραμμερ βαραει...τιποτα ε?

 

Πάντως στο  budget σου υπάρχουν  επιλογές που θα σε καλύψουν απόλυτα σε ισχύ τουλάχιστον

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gk=gibahetr&bn=&pr=300a400&kf=on&oa=pra&wgfid1=8704&wgfid2=8705&wgfid3=8706&wgfid4=8707&wgfid5=8708&wgfid6=8709&wgfid7=8710&wgfid8=8711&wgfid9=8712&wgfid10=8714&wgfid11=8713

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έπαιξα πρόσφατα σε live τον EBS Reidmar και ήταν πολύ καλή περίπτωση. Όμως δυστυχώς ξεφεύγει από το budget σου- 485 ευρώ.

 

ΥΓ: Και του Κώστα ο Benz βαράει πολύ καλά αλλά νομίζω ότι αρκετά ακριβότερος και από τον EBS.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα αυτόν εδώ για τα λεφτά που δίνεις:

http://www.thomann.de/gr/hartke_2500_bass_top.htm?sid=ca220424a90d706b65e6c7019904e090

Αξιοπρεπής ενισχυτής, ωραίος ήχος, καθαρό DI και αρκετούτσικα watt (όχι και τα υπέρτατα αλά σε καλύπτουν) και αρκετά καλός για rock καταστάσεις... Για stoner θες κι ένα drive πετάλι μπροστά και είσαι κύριος!!! Το λέω από προσωπική εμπειρία...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Οπως λεει ο τιτλος του threat ειμαι στην αναζητηση για ενυσχυτη μπασου Class D λογω πολλαπλων μετακινησεων απο πολη σε πολη (χωρις δικο μου μεταφορικο μεσω) για προβες και live.

 

Εγώ θα σου πρότεινα αυτόν εδώ για τα λεφτά που δίνεις:

http://www.thomann.de/gr/hartke_2500_bass_top.htm?sid=ca220424a90d706b65e6c7019904e090

Αξιοπρεπής ενισχυτής, ωραίος ήχος, καθαρό DI και αρκετούτσικα watt (όχι και τα υπέρτατα αλά σε καλύπτουν) και αρκετά καλός για rock καταστάσεις... Για stoner θες κι ένα drive πετάλι μπροστά και είσαι κύριος!!! Το λέω από προσωπική εμπειρία...

 

Και drive έχει μπροστά και μικρό ενισχυτή για μεταφορές θέλει.

 

Ρε Μανωλάκη διάβαζε τι γράφει ο άνθρωπος πριν προτείνεις....

Αν ήταν για rack amps, έχουμε να προτείνουμε

 

Εγώ θα χα το νου μου για κανέναν μεταχειρισμένο Markbass. Συνήθως αξιόμαχο μηχάνημα αλλά δεν ξέρω για αγριάδες τι γίνεται... Πολύ χαμηλά πάνε και οι μεταχειρισμένοι Ashdown Little Giant. Όχι ότι καλύτερο έχω ακούσει αλλά για τα λεφτά τους, μια χαρά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο ξενερωμα με το EBS αν ειχε direct in θα ηταν το απολυτο μηχανημα το εχω 3 χρονια τωρα και με εχει σωσει σε πολλες καταστασεις γι αυτο δεν το αλλαζω(και εχουν περασει πολλαααα πεταλια απ τα ποδια μου ;D)

τον hartke τον απορριπτω λογω βαρους ζυγιζει ~14-15 κιλα και γενικα οτιδηποτε σε rack θα το απορριψω γιατι δεν μπορω και δεν θελω να το κουβαλαω.

 

Τωρα εβλεπα τον EBS Reidmar στο site τους και ειδα αυτο:

250 W RMS @ 4 ohms

125 W RMS @ 8 ohms

Εαν αυτος λοιπον επαιξε σε live τι σας κανει να πιστευετε οτι ο GK MB200 μπορει?

 

Παντως εαν μπορεσω να ανεβω κατηγορια μαλλον παω για τον GK MB500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου