Προς το περιεχόμενο

Class D ενυσχυτης μπασου


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

My bad παρασύρθηκα και δεν διάβασα... Εγώ για πιο grungy καταστάσεις θα τσίμπαγα αυτόν εδώ:

http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_350_head.htm

Σόρρυ αλλά δεν διάβασα καλά το αρχικό thread... Η απουσία βλέπεις με σκούριασε...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τον hartke τον απορριπτω λογω βαρους ζυγιζει ~14-15 κιλα

 

περίεργο γιατί εδώ λέει πως ζυγίζει 6 λίβρες... ούτε 3 κιλά...

 

http://www.amazon.com/Hartke-2500-Guitar-Amplifier-watts/dp/B000QCON9Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργο γιατί εδώ λέει πως ζυγίζει 6 λίβρες... ούτε 3 κιλά...

 

http://www.amazon.com/Hartke-2500-Guitar-Amplifier-watts/dp/B000QCON9Q

 

Γύρω στα 6 κιλά πρέπει να είναι από ότι θυμάμαι... Δεν είναι βαρύς σε σχέση με άλλους... Απλά είναι κλασσικό μέγεθος ενισχυτή...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργο γιατί εδώ λέει πως ζυγίζει 6 λίβρες... ούτε 3 κιλά...

 

http://www.amazon.com/Hartke-2500-Guitar-Amplifier-watts/dp/B000QCON9Q

 

Δικο μου λαθος τα 15 κιλα πανε για τον harkte 5000 αλλα και παλι τα 3 κιλα λιγα μου φαινονται.Παραπανω ειναι .

 

 

Εγώ θα χα το νου μου για κανέναν μεταχειρισμένο Markbass. Συνήθως αξιόμαχο μηχάνημα αλλά δεν ξέρω για αγριάδες τι γίνεται... Πολύ χαμηλά πάνε και οι μεταχειρισμένοι Ashdown Little Giant. Όχι ότι καλύτερο έχω ακούσει αλλά για τα λεφτά τους, μια χαρά.

Τις αγγελιες τισ τσεκαρω.Τους markbass τους εχω σε τεραστα εκτιμηση.Μου ειχε δανεισει καποτε φιλος τον Little Mark Tube 800 και σε καφρομεταλιες δεν τα πηγε και ασχημα.αλλα στα χρηματα που διαθετω δυσκολα για markbass...

Αν και αυτος μου εκανε εντυπωση 

http://www.thomann.de/gr/markbass_little_mark_250_black_line.htm

 

Αshdown οτι και να ακουσα δεν μου αρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My bad παρασύρθηκα και δεν διάβασα... Εγώ για πιο grungy καταστάσεις θα τσίμπαγα αυτόν εδώ:

http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_350_head.htm

Δεν έπαιξα με αυτόν αλλά τον άκουσα.

Δεν ήταν άσχημος.

Για ρίξε μια ματιά..

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπαιξα με αυτόν αλλά τον άκουσα.

Δεν ήταν άσχημος.

Για ρίξε μια ματιά..

Ηχογράφησα με το DI του αντίστοιχου combo Rubmle τον τελευταίο δίσκο μας και ήμουν ΠΑΡΑ πολύ ικανοποιημένος από άποψη ήχου. Καθαρός στρωτός... Γενικά νομίζω πως για πιο grungy κι rock/metal πράματα είναι πολύ καλός και χωλένει λίγο στα πιο classic... Βέβαια ίσως φταίει το πως παίζω εγώ αλλά νομίζω πως μία δοκιμή θα πείσει πολλούς...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τωρα εβλεπα τον EBS Reidmar στο site τους και ειδα αυτο:

250 W RMS @ 4 ohms

125 W RMS @ 8 ohms

Εαν αυτος λοιπον επαιξε σε live τι σας κανει να πιστευετε οτι ο GK MB200 μπορει?

 

 

Και εδώ είναι αγαπητέ μου Κώστα που καταλήγουμε στα... γνωστά: Εγώ προσωπικά θα έπαιζα άνετα με τον GK MB200 σε live.

 

Βασικά κατά κύριο λόγο παίζω με έναν GK ΜΒ 112 (200W) και έχω παρκαρισμένα τα 500W του Markbass στο σπίτι. Γιατί; Διότι πλέον δεν τα χρειάζομαι, καθώς έχω την ευτυχία να παίζω με έναν ντράμερ «γιγαντιαίων» διαστάσεων, που όμως χρησιμοποιεί μικρό drum kit.  

 

Με 16 ή 18 μπότα τα πράγματα είναι απολύτως ελεγχόμενα, ιδανικά, όχι εκκωφαντικά-  καθώς στα μπαράκια που παίζουμε είμαστε συνήθως ο ένας επάνω στον άλλο.  

 

Οπότε αν οι ντράμερ στα δύο σχήματα που είσαι είναι «κανίβαλοι», σε οδηγούν σε άλλη κατηγορία ενισχυτή, άλλα watt και άλλα κιλά  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν οι ντράμερ στα δύο σχήματα που είσαι είναι «κανίβαλοι», σε οδηγούν σε άλλη κατηγορία ενισχυτή, άλλα watt και άλλα κιλά  ;)

Θα συμφωνήσω αλλά θα προσθέσω και το εξής. Αν ο ηχολήπτης ΞΕΡΕΙ τη δουλειά του κι έχει σωστά Monitor τότε και με 120 watt παίζεις. Εγώ έβγαλα ανοιχτό Live (με καλό ντράμερ να τα λέμε αυτά) με 180 watt... Αλλά ήξερε τι έκανε ο ηχολήπτης κι άκουγα περίφημα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπότε αν οι ντράμερ στα δύο σχήματα που είσαι είναι «κανίβαλοι», σε οδηγούν σε άλλη κατηγορία ενισχυτή, άλλα watt και άλλα κιλά  ;)

 

Θα συμφωνήσω αλλά θα προσθέσω και το εξής. Αν ο ηχολήπτης ΞΕΡΕΙ τη δουλειά του κι έχει σωστά Monitor τότε και με 120 watt παίζεις. Εγώ έβγαλα ανοιχτό Live (με καλό ντράμερ να τα λέμε αυτά) με 180 watt... Αλλά ήξερε τι έκανε ο ηχολήπτης κι άκουγα περίφημα...

 

Κανιβαλος ειναι ο ενας αλλα απαιτηται απο το ειδος της μουσικης οποτε δεν γινεται αλλιως.

Με μπερδεψατε τωρα.Αλλοι βγαζουν live αλλοι οχι(η πιστευουν οτι δεν βγαινει Live) αρα

μαλλον υπαρχουν πολλοι παραμετροι που το καθοριζουν αυτο(ειδος μουσικης, ικανοτητα ηχοληπτη, παιξιμο/δυναμικες του ντραμμερ κτλ)

Δυστυχως στην ελλαδα δεν μπορω να εμπιστευτω οποιον ηχοληπτη υπαρχει στο εκαστοτε μαγαζι, οι περισσοτεροι βλεπουν να κοτσογινεται μια δουλεια και σηκωθουν να φυγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα, θα σου πω που έχω καταλήξει εγώ στο θέμα watt κι ενισχυτή live.

Να είναι τουλάχιστον 120-150 watt

Το πολύ κάνει και τη δουλειά του λίγου. Το ανάποδο όχι... Κοινώς ένας 500αρης θα παίξει και σε μικρό μαγαζί και σε μεγάλο. Οπότε αν στα ίδια λεφτά βρεις έναν 350 watt κι έναν 200 πάρε τον 350αρη... Γνώμη μου, απολύτως υποκειμενική...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου