Προς το περιεχόμενο

Class D ενυσχυτης μπασου


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μπερδεψατε τωρα.Αλλοι βγαζουν live αλλοι οχι(η πιστευουν οτι δεν βγαινει Live) αρα

μαλλον υπαρχουν πολλοι παραμετροι που το καθοριζουν αυτο(ειδος μουσικης, ικανοτητα ηχοληπτη, παιξιμο/δυναμικες του ντραμμερ κτλ)

Στα live το θέλεις για stage μόνιτορ δικό σου και του ντράμερ (οι άλλοι χέστηκαν ούτως ή άλλως).

Ο κόσμος θα σε ακούει από di πιθανότατα.

Οπότε κοίτα ο amp σου να έχει καλό di, pre & post di switch και βέβαια ένα ground lift κακό δεν θα κανε.   ;)

 

Αν είχε DI το valvedrive σου, θα σου λεγα ότι είσαι κομπλέ με έναν διακοπτικό τελικό και το EBS σαν pro αλλά δυστυχώς.....

Στις πρόβες είναι το θέμα αν θα ακούγεσαι και όχι στα live που θα ακούγεσαι ακόμα και χωρίς ενισχυτή (που επαναλαμβάνω, ιδίως για εντάσεις, θα είσαι από PA).

 

Αυτό που σου λέει ο Terry είναι ότι άλλες οι εντάσεις που απαιτούνται και μπορούν να διατηρηθούν από έμπειρους, βιρτουόζους του ενός (cool) είδους σε μικρούς χώρους και άλλες από ενθουσιώδεις έφηβους του άλλου (hard) είδους σε μεγαλύτερους.

 

Τι δεν καταλλλαβαίνεις;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στις πρόβες είναι το θέμα αν θα ακούγεσαι και όχι στα live που θα ακούγεσαι ακόμα και χωρίς ενισχυτή (που επαναλαμβάνω, ιδίως για εντάσεις, θα είσαι από PA).

 

Αυτό που σου λέει ο Terry είναι ότι άλλες οι εντάσεις που απαιτούνται και μπορούν να διατηρηθούν από έμπειρους, βιρτουόζους του ενός (cool) είδους σε μικρούς χώρους και άλλες από ενθουσιώδεις έφηβους του άλλου (hard) είδους σε μεγαλύτερους.

 

Τι δεν καταλλλαβαίνεις;  ;D

 

Α μαλιστα.Ευχαριστω πολυ Κωστα πιο ξεκαθαρη απαντηση δεν μπορουσα να παρω.

 

off topic:ενθουσιωδης εφηβοι χαχ...μου αρεσε  8)

 

Οποτε για να κλεισω το θεμα προχωραω σε αγορα μιας κατηγοριας πανω απο αυτο που ζητησα στο αρχικο μου ποστ

Ευχαριστω πολυ οσους συμμετείχαν στο θεμα να στε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλοί μου κύριοι..

 

Θα κάνω μια γενική παρατήρηση αναφορικά με την υπόθεση «αγορά ενισχυτή».

 

Ο Χ ζητά μια άποψη για κάποιον ενισχυτή που έχει (ή νομίζει ότι έχει) στο κεφάλι του.

 

Το θέμα έχει ως εξής:Έχω ένα ήχο στο μυαλό μου,  με ποιους παίζω , πως παίζω, σε ποιο βαθμό είναι τα χέρια μου, που παίζω...

 

Καλό θα ήταν ο υποψήφιος αγοραστής να ξέρει που «πατάει». Και αυτό λύνει όλες τις απορίες.

 

   

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε και μια ματια σε αυτον

 

http://www.thomann.de/gr/kustom_kxb500.htm?sid=48bd352ddca722f19b6bb9faacd12d18

 

ειναι 2,6 κιλα, εχει εναν σχετικο ογκο , αλλα με μια τσαντα μεταφορας λαπ-τοπ

θα εισαι μια χαρα

 

στο  talk bass λενε καλα λογια για αυτον , εχει Bang & Olufsen ICEpower module

οπως και οι GK . οποτε πιστευω ειναι μια καλη επιλογη γενικοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει ως εξής:Έχω ένα ήχο στο μυαλό μου,  με ποιους παίζω , πως παίζω, σε ποιο βαθμό είναι τα χέρια μου, που παίζω...

 

Και εγώ  εδω απαντάω  με αυτόν http://www.thomann.de/gr/orange_terror_bass_500.htm    ακριβός για  το buget του OP, αλλά νομίζω οτι καλύπτει τις ανάγκες του και  αξίζει  να τον ακούσει . (στον Λογοθέτη)

 

Με την πρώην μου  15αρα  orange  που τον χάζεψα ηχητικά  ομόλογο οτι εντυπωσιάσθηκα  , πολύ κοντά ηχητικά στον τεράστιο full tube ad 200 της orange  που για μένα  είναι σημείο αναφοράς για τους  hard..... overdriving  ενισχυτές μπάσου (κατι svt…. τα χει για πλάκα ) ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ  εδω απαντάω  με αυτόν http://www.thomann.de/gr/orange_terror_bass_500.htm    ακριβός για  το buget του OP, αλλά νομίζω οτι καλύπτει τις ανάγκες του και  αξίζει  να τον ακούσει . (στον Λογοθέτη)

 

 

Γιατι μου το κανεις αυτο?(μια αγγελια προς αναζητηση αυτου του ενυσχυτη ποιος νομιζεις την σηκωσε  ;D).

Εφ οσον τα watt και κατ επεκτασην το budget θα ανεβει (το πόσο δεν ξερω ακομη) οι επιλογες μου περιοριζονται στους GK MB500 και Orange bass terror.

Τον 2ο τον εχω δοκιμασει εχει την ιδια προενυσχυση με τον ad200 Mk3 γι αυτο σου φανηκαν σχεδον ιδιοι. Μενει να δοκιμασω τον GK γι να παρθει η τελικη αποφαση.

Ηχητικα ξερω που κινουμαι και τι ζηταω στον ηχο μου,το εχουμε πει εξαλλου σε απειρα θεματα οτι ο ηχος ειναι θεμα γουστου.Το threat ανοιχτηκε κυριως γιατι δεν ηξερα σε τι watt να ψαξω και για τυχον επιλογες που μου διεφυγαν.

Ευχαριστω πολυ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω κάτι που έχω προτείνει και στο παρελθόν, ως out-of-the-box και ευέλικτη λύση:

 

κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/zoom_b3.htm

 

+

 

κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/behringer_inuke_nu1000_endstufe.htm

 

ΑΘΡΟΙΣΜΑ: 365Ε, άφθονα βατ, μεγάλη ευελιξία ήχων, μεγάλη ευελιξία στο τι θα κουβαλήσεις μαζί σου κατά περίπτωση, ευελιξία και στην αναβάθμιση στο μέλλον, χαμηλό βάρος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω κάτι που έχω προτείνει και στο παρελθόν,

zoom_b3  + behringer_inuke_nu1000_endstufe

Αν είχε DI το valvedrive σου, θα σου λεγα ότι είσαι κομπλέ με έναν διακοπτικό τελικό και το EBS σαν pro αλλά δυστυχώς.....

 

+1

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω κάτι που έχω προτείνει και στο παρελθόν, ως out-of-the-box και ευέλικτη λύση:

 

κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/zoom_b3.htm

 

+

 

κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/behringer_inuke_nu1000_endstufe.htm

 

ΑΘΡΟΙΣΜΑ: 365Ε, άφθονα βατ, μεγάλη ευελιξία ήχων, μεγάλη ευελιξία στο τι θα κουβαλήσεις μαζί σου κατά περίπτωση, ευελιξία και στην αναβάθμιση στο μέλλον, χαμηλό βάρος

 

 

Εχεις δικιο και φανταζει ωραια και σωστη λυση.χαμηλο κοστος, κουβαλημα, ηχοι(αν και ψηφιακουρα σιχαινομαι αλλα αυτο αλλαζει με ενα DI και το ebs μου), αναβαθμηση κτλ....εεε γιατι δεν με ψηνει καθολου?  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν και ψηφιακουρα σιχαινομαι αλλα αυτο αλλαζει με ενα DI και το ebs μου), αναβαθμηση κτλ....εεε γιατι δεν με ψηνει καθολου?  8)

Ίσως γιατί έχεις συνηθίσει την ζεστή αναλογικότητα των διακοπτικών class-d  :P

 

Πάντως με EBS-DI-ClassD τελικό είσαι όντως αρχηγός.

Πάενε δοκίμασέ το να δεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου