Προς το περιεχόμενο

Class D ενυσχυτης μπασου


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δικιο και φανταζει ωραια και σωστη λυση.χαμηλο κοστος, κουβαλημα, ηχοι(αν και ψηφιακουρα σιχαινομαι αλλα αυτο αλλαζει με ενα DI και το ebs μου), αναβαθμηση κτλ....εεε γιατι δεν με ψηνει καθολου?  8)

 

Γιατί θες να βλέπεις μπροστά σου ενισχυτή ΜΠΑΣΟΥ, και μάλιστα κάποιας γνωστής φίρμας. Απόλυτα θεμιτή και αποδεκτή συναισθηματική απαίτηση. Κι εγώ δε θέλω να παίζω κιθάρα μέσω του Amplitube παρότι υπερέχει σημαντικά του "συμβατικού" εξοπλισμού μου, δεν μου αρέσει να κάθομαι στο PC και να κάνω ρυθμίσεις με το ποντίκι, ξενερώνω.... Θέλω "σιδερικό"... Κάτι παρόμοιο είναι...   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί θες να βλέπεις μπροστά σου ενισχυτή ΜΠΑΣΟΥ, και μάλιστα κάποιας γνωστής φίρμας. Απόλυτα θεμιτή και αποδεκτή συναισθηματική απαίτηση. Κι εγώ δε θέλω να παίζω κιθάρα μέσω του Amplitube παρότι υπερέχει σημαντικά του "συμβατικού" εξοπλισμού μου, δεν μου αρέσει να κάθομαι στο PC και να κάνω ρυθμίσεις με το ποντίκι, ξενερώνω.... Θέλω "σιδερικό"... Κάτι παρόμοιο είναι...   :)

Μαλλον αυτο ειναι βρισκει στο ψυχολογικο γιατι αν το σκεφτεις λογικα η λυση σου και πιο οικονομικη ειναι και σε ευελιξια καλυτερη.

Το amplitube καλο ειναι αλλα για το σπιτι(εγω τουλαχιστον σπιτι το δουλευω) σε live σε καμια περιπτωση.

Ίσως γιατί έχεις συνηθίσει την ζεστή αναλογικότητα των διακοπτικών class-d  :P

 

Πάντως με EBS-DI-ClassD τελικό είσαι όντως αρχηγός.

Πάενε δοκίμασέ το να δεις.

 

Ισως το δωσω μια ευκαιρια.ΙΣΩΣ... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα και παλι.Οσο ειμαι στην αναζητηση για ενισχυτη ειδα αυτη την κοπελια

http://www.thomann.de/gr/traynor_db300h.htm

και μου γυαλισε.Απλα οπως εβλεπα τα specs και φωτογραφιες συναμα(μπας και καταλαβω τιποτα) ειδα καπου πισω να λεει speaker outputs MIN 4 ohms

Αυτο σημαινει οτι εαν μπει σε καμπινα 8Ω α)δεν θα παιξει, β) θα καψει την καμπινα, γ) θα καει ο ενισχυτης, δ)δεν θα αποδωσει και τα 350 βαττ των τεσσαρων ohm

Τελος για να κλεισω τι παιζει με το βυσματα των ενισχυτων, αλλου εχει ενα απλο jack 1/4" και αλλου καλωδιο καμπινας με ενα pin στη μεση και σε καποιους και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι εαν μπει σε καμπινα......

.....κάτω από 4 ohm (ας πούμε 2), o ενισχυτής θα ζοριστεί πέραν των δυνατοτήτων του.

Στα 8 δεν έχει ζήτημα.

 

Τελος για να κλεισω τι παιζει με το βυσματα των ενισχυτων, αλλου εχει ενα απλο jack 1/4" και αλλου καλωδιο καμπινας με ενα pin στη μεση και σε καποιους και τα 2.

Και τα Jack και τα speakon κάνουν την ίδια δουλειά. Απλώς τα speakon δεν χρειάζονται κολλήσεις (βιδώνουν εσωτερικά στο βύσμα τα καλώδια) και δεν αποσυνδέονται εύκολα από την καμπίνα (κάνουν lock με περιστροφή) και προσωπικά τα προτιμώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σε ευχαριστω πολυ Κωστα.Μαλλον παω για τον traynor  8)

Να σαι καλά.

Μην ξεχνάς ότι τα 350W του είναι στα 4 Ohm

Να υπολογίζεις κάτω από τα 200W στα 8

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στουντιο που παιζουμε εχουμε καμπινα στα 4Ω οποτε 350 watt ολα δικα μου  ;D

φιλε μου στο 1το σου ποστ εγραψες οτι θελεις καποιον ενισχυτη ελαφρυ και δυνατο γιατι κανεις live κτλ κτλ και γενικοτερα εισαι στο "δρομο"

 

ο συγκεκριμενος εαν εχεις καμπινα 4αρα ναι θα εχεις 350 watt αλλα εαν σε ενα μαγαζι εχει 8αρα, δεν θα ακουγεσε

 

απλα το αναφερω μην προβεις σε μια αγορα που δεν θα σε καλυπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και ετσι να ναι σε μαγαζια τυπου eightball(θεσσαλονικη) και ΑΝ(αθηνα) τα 200 βαττ στα 8Ω ειναι αρκετα νομιζω.ετσι κι αλλιως σε live ως μονιτορ θα τον εχω και απο κει με το DI του στο PA

Ευχαριστω για την παρατηρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε Warchief, δώσε τα ρέστα σου για τον Orange Bass Terror.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι καλύτερο σε Class D ενισχυτή μπάσσου.

Ηχητικά είναι ανώτερος από οποιοδήποτε άλλο τις κλάσης του, πρακτικός, όμορφος και θα σου κρατήσει μια ζωή και μια ακόμα (γίος/εγγονός). Εν ολίγοις αξίζει τα λεφτά του.

 

Επίσης θα φτιάχνεις ήχο σε 8.5 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που τον ανοίγεις. Δε θα χρειαστεί να ακους ποτέ ξανά μπάσο από μόνιτορ ηχεία (είναι πάντα χάλια) και θα νοιώθεις τον ήχο σου στο σώμα κι όχι μόνο από τα αυτιά. Πέρα που θα καλυτερέψει και το δέσιμο με τον ήχο του ντράμερ (ελπίζω να μην το παρακάνει με τα πιατίνια!).  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου