Προς το περιεχόμενο

Cubase δεν παίρνει σήμα απ'την κάρτα ήχου


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας πήρε την lexicon aplha (καινούρια) πριν κανα2 μέρες, την πρώτη και τη 2η μέρα μέρα λειτουργούσε κανονικά αλλά σημερα δεν παίρνει σημα το cubase 5 LE. Φαίνεται πως κατι έχει απενεργοποιηθεί. Στο control panel των windows 7 του, φαίνεται πως η κάρτα παίρνει σήμα όμως όταν μπαίνω sto cubase τίποτα. Τα input και ta outputs τα ρυθμίσαμε σωστά στο F4 panel και στο device setup... Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους aplha drivers που κατεβάσαμε για windows 7 που βγάζει η ίδια η lexicon και δοκιμάσαμε και asio4all. Κι εγω στην αρχή πίστευα ήταν οι drivers και δοκιμάσαμε όλα αυτά, όμως αφου στην αρχή λειτουργούσε κανονικά μετά από μόνο του απενεργοποιήθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ... Ενώ όταν συνδέω την κιθάρα στην είσοδο μικροφώνου της εξωτερικής κάρτας ήχου, ακούω την κιθάρα μου κανονικά, ενώ στο Cubase 5, δεν ακούω τίποτα. Δεν πέρνει καθόλου σήμα. Και από drivers έχω το Asio4all. Είναι τα μόνα drivers που ρίχνουν το latency τόσο χαμηλά!

Καμιά ιδέα κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ... Ενώ όταν συνδέω την κιθάρα στην είσοδο μικροφώνου της εξωτερικής κάρτας ήχου, ακούω την κιθάρα μου κανονικά, ενώ στο Cubase 5, δεν ακούω τίποτα. Δεν πέρνει καθόλου σήμα. Και από drivers έχω το Asio4all. Είναι τα μόνα drivers που ρίχνουν το latency τόσο χαμηλά!

Καμιά ιδέα κανείς?

Έχεις αναθέσει στο Cubase να "βλέπει" σαν είσοδο την κάρτα ήχου σου; Δες λίγο τις ρυθμίσεις συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάνε στο μενού devise και μετά devise set up δες αν οι είσοδοι έξοδοι της κάρτας σου είναι active αν όχι πάνε στο devise ξανά στο υπομενού vst connections και κάνε τις εισόδους και εξόδους σου ενεργές.

  Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου αυτή τη στιγμή.Δεστο και μας λες.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να υποθέσω πως έχεις απενεργοποιήσει την καρτα ήχου απο την motherboard, έτσι? (ναι, αυτήν που έρχεται μαζί με την motherboard οταν αγοράζεις το pc), αλλιως να μη σε αποπροσανατολίζω απο το πρόβλημα!!

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως έχεις απενεργοποιήσει την καρτα ήχου απο την motherboard, έτσι? (ναι, αυτήν που έρχεται μαζί με την motherboard οταν αγοράζεις το pc), αλλιως να μη σε αποπροσανατολίζω απο το πρόβλημα!!

 

Δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο αυτό. Στο δικό μου σύστημα έχω εσωτερική κάρτα ήχου, το Fantom-G μου που το βλέπει σαν κάρτα ήχου, συν την εξωτερική κάρτα ήχου που δουλεύω κανονικά με το Cubase, τη Focusrite Saffire Pro 40. Όλες ταυτόχρονα ενεργοποιημένες στον υπολογιστή, κι όμως το Cubase δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Δουλεύει με αυτή που έχω δηλωμένη, χωρίς να επηρεάζεται από τις υπόλοιπες. Σημειωτέον, όλα αυτά σε Windows 7 64bit, δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα σε προηγούμενες εκδόσεις των Windows.

Επομένως δεν εντοπίζεται εδώ το πρόβλημα, κάτι άλλο το προκαλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Όταν εγκατέστησα στα Win 7 τους καινούργιους drivers της M-Audio 1010LT (είχα XP), δεν περνούσε ο ήχος από το control panel της καρτας, ό,τι routing και να έκανα!

Πατώντας όμως δεξί κλικ στο εικονιδιο (speaker) κατω δεξιά, μπόρεσα, από το control panel των win, να ορίσω ως εξόδους εκείνες που ήθελα και δούλεψε μια χαρά! (μου όριζε από μόνο του για out τις 7/8).

Μπορεί να ορίζεις εισοδους-εξόδους μεσα από το Cubase, ομως υπάρχει και αυτό που είχα παθει εγώ. Μπορεί ο ήχος να μπαινει-βγαίνει από την κάρτα, αλλά όλα συνδέονται άμεσα με το λειτουργικό σύστημα που φοράς και πως αυτό λειτουγεί με τις εξόδους αρμονικά!

Για τσέκαρε το αυτό και μας λές!

 

 

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω lexicon και εχω μια εμπειρια, ειμαι μεν απο τον υπνο τωρα αλλα θα σου πω και εγω να κοιταξεις κατι μιας και ψαχνεσαι.

 

Αν την alpha σου την εχεις ως κυρια καρτα ήχου στο συστημα σου, δηλαδη την χρησιμοποιουν παράλληλα τα windows σε περιπτωση που απασχοληθει απο τα windows για κατι, π.χ. εχεις ανοιξει το media player και ακουσες ενα αρχειο ηχου (το οποιο μετα ακομα και να το κλεισεις συνεχιζει να λειτουργει στo backround σαν εργασια) τοτε η καρτα απασχολειται απο εκει και το cubase δεν θα μπορει να την δει

 

Αν μπαινεις στο cubase στα preferences και στο audio device δεν την βλεπει καθολου σημαινει οτι απασχολειται απο καπου αλλου.

 

Κοινως δεν μπορεις να την εχεις ταυτοχρονα με κατι αλλο, ακομα και να επιλεξεις να γινεται share των drivers με other devices, παλι το ιδιο θα συμβει.

 

Εφόσων η καρτα δουλεψε στο cubase στην αρχη μαλλον εκει ειναι το προβλημα σου. Κατι απασχολει τους drivers απο τις αλλες διεργασιες.

 

Αν η μητρικη σου εχει onboard καρτα ηχου, ενεργοποιησε την, ορισε την ως κυρια (προεπιλεγμενη συσκευη) απο τις επιλογες ηχου των windows και εχοντας παραλληλα συνδεδεμενη και ενεργοποιημενη (ετοιμη)  την lexicon ανοιξε το cubase και δες απο τις audio devices αμα την αναγνωριζει και λειτουργει κανονικα.

 

Τελος χρησιμοποιησε τους drivers της lexicon, δεν εχουν κανενα προβλημα με τα windows 7.

Αυτα απο εμενα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου