Προς το περιεχόμενο

Προς κατόχους Line6 POD HD500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αναζήτηση ποιοτικών patches για την HD500, διάβασα σε διάφορα ξένα forums

πολύ καλά λόγια για τα patch του Glenn DeLaune.

 

Τα άκουσα απο το YouTube channel του και αν μη τι άλλο, ακούγονται καλοφτιαγμένα.

 

Τα διαθέτει πρός πώληση στο official site του.

http://glenndelaune.com/patch%20downloads.htm

 

Έχει βγάλει 4 sets μέχρι τώρα:

 

1. Standard Patch Set

2. Custom Artists Presets

3. Masters Of Metal

4. Direct To Clean Channel Amp Or Amp FX Return

 

Το κάθε set κοστίζει περίπου $8.

 

Τα έχει αγοράσει κανείς να μου πεί αν όντως αξίζουν?

Σκέφτομαι να τα αγοράσω και δε θα ήθελα να "χάσω" $30.

 

Custom Artists Presets

 

Masters Of Metal

 

Direct To Clean Channel Amp Or Amp FX Return

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και γιατί δεν τα φτιάχνεις ???

Που συνδεεις την πεταλιερα? Ανάλογα τη σύνδεση που κανείς θέλει αλλά presets!

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DO NOT, I repeat, DO NOT buy!

Προσωπικά αλήθεια στο λέω, είμαι σίγουρος ότι θα χάσεις 30ευρώπουλα έτσι.

2ον, την κοινότητα της line6 την έχεις τσεκάρει? Υπάρχουν δεν ξέρω και γω πόσοι (κ εγώ συμπεριλαμβάνομαι σε αυτούς XD) χρήστες που ανεβάζουν συνεχώς τους ήχους που φτιάχνουν! Την πρώτη μέρα της αγοράς, απλά μπήκα εκεί και κατέβασα δεν ξέρω κ εγώ πόσα εκπληκτικά patches! Και προφανώς είναι δωρεάν, μιας και είναι κοινότητα της line6 για τους κατόχους των προϊόντων της...

3ον, όπως είπε κ ο προηγούμενος φίλος, γιατί δεν τα φτιάχνεις εσύ? Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή με τόσες επιλογές για τα πάντα εάν δεν είχες κάτι παρόμοιο πριν, αλλά δεν θα σου πάρει και τραγικά πολύ καιρό!

 

Θεωρώ ότι ήδη έχεις δώσει αρκετά χρήματα για το (best of the best κατ'εμέ) πολυεργαλείο και είναι κρίμα να σκορπίσεις άλλα 30 ευρω χωρίς λόγο! Και θα δημιουργήσεις δικό σου ήχο προσπαθώντας, και θα μάθεις την πεταλιέρα σου (σημαντικά και τα δύο).

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να τα αγοράσεις,δες εδώ:

 

http://www.foobazaar.com/podhd/toneGuide/

 

http://www.foobazaar.com/podhd/patches/XXL_Uber_Cab/

 

http://www.foobazaar.com/podhd/patches/hd500/

 

 

SOS note για όλα τα παραπάνω patches:Βάλε το διακόπτη του input στο "pad" ,input 1:Guitar , input 2:Variax ,input impedance :1 ή 3.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τα links!

 

Είμαι λίγες ημέρες κάτοχος της HD500 και για να πώ την αλήθεια,

δεν την έχω "εξερευνήσει" αρκετά..  :-[

 

Σίγουρα το καλύτερο είναι να φτιάξω μόνος τους ήχους μου,

αλλά ήθελα να έχω ένα καλό "πάτημα" μιας και τα default patches δεν μου έκαναν εντύπωση.

 

@SteveB Μόλις τσέκαρα το forum της Line6 και το CustomTone..  :o

 

Τι έχετε ξεχωρίσει απο εκεί?

Κάνω sorting με rating και αρχίζω να δοκιμάζω...

 

Καλά ήμουν με τα analog pedals μου... :P

 

Όποια πρόταση για presets που έχετε ξεχωρίσει, δεκτή!

(Ακόμα και τα δικά σας εννοείται..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξερεις να στηνεις ηχους αναγκαστικα θα παρεις ετοιμους, ειτε αγοραζοντας ειτε free downloading.

Βεβαια με αυτους τους τροπους, ειναι μια καλη ευκαιρια να μη μαθεις ποτε να στηνεις ηχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο (ηθικα τουλαχιστον) να σου ζητησω 8 ευρω για να σου πω βαλε το tone στο 83% και το gain 46%.

 

2)Και να βαλεις το patch, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα βγαλεις  τον ηχο που ακουσες.

 

3) τα λινκ που εδωσε παραπανω ο Dnightshade ειναι η βιβλος του HD500. ο τυπος (MeAmBobbo)που εκατσε και το εφτιαξε εχει κανει καταπλητικη δουλεια και αναλυει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην πεταλιερα.

 

Υ.Γ  επισυναπτω μερικα πολυ καλα patches του DeLaune που κατεβασα απο το site του πριν αρχισει να ζηταει ευρωπουλα.

 

Υ.Γ 2  περα απο τους αρκετους που ανεβαζουν patches και τα δειχνουν κιολας στο youtube αξιζει να δεις και τον  dolphinstreet  καθως επισης ενδιαφερον εχει και ο kleydj13.

glen_delaune_patches.zip

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο (ηθικα τουλαχιστον) να σου ζητησω 8 ευρω για να σου πω βαλε το tone στο 83% και το gain 46%.

Σε αυτο κανεις λαθος.

Μη λεμε και υπερβολες.

Ο καθενας πουλαει και αγοραζει οτι θελει.

Ο αγοραστης αποφασιζει αν το χρειαζεται.

Ειναι τοσο ηθικο οσο οταν θα πληρωσω για να μου πει ενας γιατρος παρε αυτο το χαπι στις 8 και αυτο στις 12.

Αλλιως ας μαθω μονος μου ποτε και ποιο χαπι να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου στείλω με email και σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται τα 5500 patches απο αυτόν τον τύπο.

http://www.ebay.com/itm/Line-6-POD-HD500X-Over-5-500-Patches-for-Line-6-POD-HD500X-HUGE-TIME-SAVER-/290988556035?pt=Guitar_Accessories&hash=item43c044ff03

 

Νομίζω έχει και καμιά δεκαριά του Delaune

 

Na έχω δει 20-30 patches ζήτημα είναι. Τελικά έκατσα (ώρες ατελείωτες) και έφτιαξα δικούς μου ήχους.

 

Απλά θέλει υπομονή και επιμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα του Γιατρου αλλα κ καθε επιστημης που ο αλλος τρωει τα μισα χρονια της ζωης του στα βιβλια ειναι λογικο.

 

Τωρα αν μιλαμε για ενα μουσικο που κανει τα live του και πουλαει τα cd του δεν νομιζω οτι ειναι τοσο καλαισθητο να ζητησει λεφτα για να σου πει το screamer ετσι. το delay αλλιως.

 

προσωπικα θεωρω πολυ πιο ηθικο τον τυπο που εκατσε και εγραψε τα παντα για το Pod και σου λεει αν γουσταρεις κανε donation σε σχεση με τον DeLaune.

 

Επισης μια σκεψη μου ειναι οτι, απο το να αρχιζει να μαζευει 8 ευρω απο εδω, 8 απο εκει, θα μπορουσε να μιλησει με την Line 6.να της τα πουλησει κ να ειναι κυριος χωρις να το ξερω εγω κ ουτε να με νοιαζει κιολας ( Αυτα τα βιντεο που ανεβασε τωρα ειναι η καλυτερη διαφημιση για το pod)

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου