Προς το περιεχόμενο

Προς κατόχους Line6 POD HD500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Καλά ήμουν με τα analog pedals μου... :P

 

Όποια πρόταση για presets που έχετε ξεχωρίσει, δεκτή!

(Ακόμα και τα δικά σας εννοείται..)

ξαναπεστο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξαναπεστο....

 

Καλά ήμουν με τα analog pedals μου...  :P

 

Γενικότερα, το σκεπτικό μου είναι σαφώς να φτιάξω τους δικούς μου ήχους.

Αλλά πιστεύω οτι "μελετώντας" καλοφτιαγμένα patches απο ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο multieffect αρκετό καιρό, θα καταφέρω να "πατήσω" σε σωστά μονοπάτια..

 

Δεν έχουμε απλά ένα bass, treble, gain κτλ κτλ αλλά 1002 παραμέτρους..

 

Σαν κι αυτά που έγραψε ο Stavros_F.

 

**σβήστηκε το zip. Earendil

Παράθεση από: yameth στις 10:18 - 01/05/06

4. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλο παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.

 

Το ότι κάποιος στο ebay αποφάσισε να πουλήσει τη συλλογή με τα patches που έχει,

είναι πειρατικό υλικό..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ συμφωνώ με τον Σταύρο.Είχα φάει ώρες από την εξάσκησή μου για να κατεβάζω presets για το Guitar Rig.Τα καλύτερα presets τα έφτιαξα μόνος μου μετά από ώρες προσωπικής έρευνας και κατανόησης ορισμένων πραγμάτων.Όλοι θα ψάξουμε το εύκολο και το γρήγορο,αλλά ευτυχώς ο ήχος για να είναι στα αυτιά μας καλός και ταιριαστός με μας θα πρέπει να τον βρίσκουμε μόνοι μας,γι'αυτό λέγεται και προσωπικός.Γνώμη μου πάντα! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ήμουν με τα analog pedals μου...  :P

 

Γενικότερα, το σκεπτικό μου είναι σαφώς να φτιάξω τους δικούς μου ήχους.

Αλλά πιστεύω οτι "μελετώντας" καλοφτιαγμένα patches απο ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο multieffect αρκετό καιρό, θα καταφέρω να "πατήσω" σε σωστά μονοπάτια..

 

Δεν έχουμε απλά ένα bass, treble, gain κτλ κτλ αλλά 1002 παραμέτρους..

 

 

Νομιζω οτι το παρουσιαζεις πολυ ποιο δυσκολο απο οτι στην πραγματικότητα ειναι.Καταρχην το οτι εχεις μια πεταλιερα δεν σημαινει οτι πρεπει σωνει και καλα να χρησιμοποιησεις ολα τα μπλιμπλικια που εχει πανω...αν μαλιστα ειχες(εχεις) πεταλια και ενισχυτη τοτε θα τοποθετεις με την ιδια φιλοσοφια τα virtual πεταλια και τους virtual ενισχυτες για το αναλογο αποτελεσμα.Fine tuning σιγουρα θα χρειαστει αλλα αν εχεις στο μυαλό σου τον ηχο που θες δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να τον πετυχεις και μαλιστα με τοσο καλα εργαλεια οπως η hd.

 

To θεμα ειναι οτι δεν χρειαζεται να πληρωσεις.Κατεβασε δωρεαν patches απο χρηστες που εχουν κανει αυτη τη δουλεια ηδη και αρχισε να τους κανεις μικροαλλαγες μεχρι να φτασεις εκει που θες.Θα διαπιστωσεις  βεβαια οτι θα ξεκινησεις για μικροαλλαγες και μερικα θα τα αλλαξεις τελειως σαν να τα ειχες φτιαξει απο την αρχή ;).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Για να μην νοιξω αλλο θεμα. Οποιος κατοχος Line 6 Pod Hd θελει ας κατεβασει 4 patches που εχω φτιαξει να μου πει την γνωμη του.

 

Τα patches βρισκονται εδω

 

http://ontheroadagain.gr/music/

 

"Right Click " ---> "Save as" για download

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην νοιξω αλλο θεμα. Οποιος κατοχος Line 6 Pod Hd θελει ας κατεβασει 4 patches που εχω φτιαξει να μου πει την γνωμη του.

 

Τα patches βρισκονται εδω

 

http://ontheroadagain.gr/music/

 

"Right Click " ---> "Save as" για download

 

 

προσπαθησα να τα κατεβασω , αλλα σε ολα μου εβγαλε αποτυχια download!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O.k εφτιαξα. Δοκιμασε αυτο

 

http://ontheroadagain.gr/wp-content/uploads/2013/12/Patches.zip

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπερα παιδες!

 

Θα ηθελα μια χαρη...αν καποιος εχει ασχοληθει αρκετα με τη πεταλιερα,να μου δωσει με π.μ καποιο στοιχειο επικοινωνιας,να του κανω καποιες ερωτησεις!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου