Προς το περιεχόμενο

Oi ποιο ΜΕΤΑΛ κλασσικοι συνθετες


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα..::)

Το σαφές και εμπεριστατωμένο post του Sami,μοιάζει σαν να μη γράφτηκε ποτέ..

 

Κλασσικός νεοελληνικός ξερολισμός.. :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό φίλε Dreamdancer είναι υποκειμενικό, δηλαδή σε εσένα μπορεί το Metal να δημιουργεί ανάλογα συναισθήματα, σε κάποιον άλλο όμως μπορεί να μην του τα δημιουργεί, ή μπορεί επίσης να του τα δημιουργεί η τζαζ, δεν βγάζουμε άκρη έτσι... Το όλο ζήτημα είναι πως υπάρχει ένα τεράστιο θεωρητικό υπόβαθρο στην κλασσική, ένα πολύ μεγάλο στην τζαζ, και ένα πολύ μικρότερο στο μέταλ, συνεπώς το μεταλ δεν μπορεί να συμπεριλάβει μέσα του τα δεδομένα αυτών των μουσικών, δεν μπορεί δηλαδή να τις υποκαταστήσει. Το να σου δημιουργεί όμως ανάλογα, ή και ακόμα πιο έντονα συναισθήματα, αυτό δεν μπορεί να στο αμφισβητήσει κανείς.

 

Mα δεν ειπε κανεις το metal να υποκαταστησει αλλες μουσικες.Εδω μιλαμε καθαρα για συγκεκριμενο ηχο.Το πως θα τον ονομασεις δεν εχει σημασια...εσυ μπορεις να τον πεις πομπωδη ο αλλος δραματικό ο αλλος δωρικο η δεν ξερω και εγω τι αλλα και οι τρεις αναφερεστε στο ιδιο πραγμα.Ε αυτο το ..πραγμα λοιπον δεν υπαρχει σε αυτες τις μουσικες....δεν λεω οτι θα επρεπε προσεξε....απλα ειναι αυτο που ειναι.Μη προσπαθουμε να τους προσδωσουμε χαρακτηριστικα που δεν εχουν επειδη μας αρεσουν για καποιους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και διάβασα όλο το thread,θα μου επίτρεψετε να μπω κι εγώ στην συζήτηση ;D Φίλε Dreamdancer,έχεις σκεφτεί ποτέ ότι όσο δεν κολλάει σε σένα σε κάποια επική και δυναμική στιγμή να μπει jazz,άλλο τόσο δεν κολλάει σε κάποιους να μπει μέταλ; Προσωπικά δεν έχω κάποια σκηνή στο μυαλό μου η οπόια να θεωρώ ότι θα απογειωνόταν με τη χρήση της μέταλ.Ακόμα και τα επικά περάσματα του Άρχοντα του Δαχτυλιδιών,που αναφέρθηκαν πριν,μου φαίνεται εντελώς αταίριαστο να τα συνδιάσω με μέταλ,είτε αυτή είναι Power είτε είναι Thrash κτλ.Ας πούμε εγώ μπορεί να γουστάρω ορχηστρική μουσική σε ταινίες,αυτό σημαίνει ότι η μέταλ,η μπλουζ ή η τζαζ δεν μπορούν να σου δημιουργήσουν έντονα συναισθήματα και μόνο η ορχηστρική μπορεί;

Το λάθος σου είναι τα κριτήρια με βάση τα οποία κρίνεις το πομπώδες,φιλικά πάντα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν ειπε κανεις το metal να υποκαταστησει αλλες μουσικες.Εδω μιλαμε καθαρα για συγκεκριμενο ηχο.Το πως θα τον ονομασεις δεν εχει σημασια...εσυ μπορεις να τον πεις πομπωδη ο αλλος δραματικό ο αλλος δωρικο η δεν ξερω και εγω τι αλλα και οι τρεις αναφερεστε στο ιδιο πραγμα.Ε αυτο το ..πραγμα λοιπον δεν υπαρχει σε αυτες τις μουσικες....δεν λεω οτι θα επρεπε προσεξε....απλα ειναι αυτο που ειναι.Μη προσπαθουμε να τους προσδωσουμε χαρακτηριστικα που δεν εχουν επειδη μας αρεσουν για καποιους λογους.

 

 

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς, για ποιόν "συγκεκριμένο ήχο" μιλάς;  ??? Όταν μπαίνουν τα μεγάλα μυαλά σε δράση, τα γκρουπάκια αράζουν στα κυβικά τους.  ;) Εκτός αν νομίζεις ότι π.χ. κάτι τέτοιο...

 

 

 

 

...έχει σύγχρονο αντίστοιχο. Φυσικά και δεν έχει, πόσο μάλλον από το... μέταλ.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς, για ποιόν "συγκεκριμένο ήχο" μιλάς;  ???

Δεκτόν... παρε αυτο απο του τυπους που μου κλεψανε το ονομα 8) για να καταλαβεις.

 

και εκατονταδες αλλα συγκροτηματα σε λιγοτερο η περισσοτερο power metal ποιο επικοι,ποιο ατμοσφαιρικοι δεν εχει σημασια....σημασια εχει οτι το συγκρεκριμενο feel δεν θα το παρεις απο την τζαζ ουτε τα blues...δεν υπαρχει στο dna τους.

Ενδεικτικα να αναφερω καποια απο τα χιλιαδες...

Heir Apparent

Warlord

Iced Earth

Omen

Manilla Road

Queensryche(to αρχικο ΕP)

Paradise Lost(draconian times)

Οτιδηποτε του kai hansen και των αντιγραφων του...

Nightwish(και τα παρομοια συγχρονα συγκροτηματα που δεν εχω πολυακουσει διεξοδικα αλλα καταφερνουν σιγουρα να δημιουργουν αυτη την ατμοσφαιρα) κτλ κτλ

 

Δεν ανοικουν ολα τα παραπανω στο ιδιο ειδος αλλα καταφερνουν ολα να δημιουργησουν αυτη την ατμοσφαιρα που μονο η κλασσικη μπορει.Ακομα και να θεωρεις οτι το κανουν πολυ χειροτερα απο την κλασσικη τουλ το κανουν.Η τζαζ και η μπλουζ τετοια ατμοσφαιρα ΔΕΝ μπορουν να δημιουργησουν ΚΑΘΟΛΟΥ.Θα μου πεις δεν θελουν,θελουν να κανουν κατι αλλο δεκτο και σεβαστο αλλα η ουσια παραμενει....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέμε τώρα;Και αυτό που λέμε το εννοούμε;

 

Συγκεκριμένα εσείς οι "που έχετε ξεφύγει σε μουσικά γούστα",ισχυρίζεστε ότι όποιος δηλώνει πως για τον ίδιο η αίσθηση του επικού και της έντασης δεν αντικατοπτρίζεται στη τζαζ/κλασσική,δεν δικαιούται να το κάνει επειδή δεν είναι βαθύς γνώστης αυτών των μουσικών ειδών και δεν έχει εντρυφήσει στα απόκρυφα τους;Εσείς είστε,το έχετε κάνει;

 

Έχετε ψάξει λοιπόν αντίστοιχα μέχρι το μεδούλι την μέταλ μουσική όσοι αναφέρεστε απαξιωτικά στο συγκεκριμένο είδος;Φυσικά και όχι.Γιατί δεν τη γουστάρετε,σας κουράζει.Μπορείτε όμως να κάνετε λόγο για τουαλέτες και καζανάκια,παρ' όλο που προφανώς δεν γνωρίζετε ούτε το ένα νιοστό της δισκογραφίας της.

 

Όποιος όμως,όχι απαξιώνει(αλίμονο) αλλά απλώς διατυπώνει κάποιες ενστάσεις όσον αφορά στα ερεθίσματα που λαμβάνει από αυτές τις μουσικές/ιερά τοτέμ,θεωρείται άσχετος,πιτσιρικάς,κατώτερου επιπέδου μουσικός,γ.τ.π. ρε παιδί μου...

 

Σόρρυ για το ύφος αλλά οι αντιστάσεις μου στην υποκρισία κάθε είδους είναι σχεδόν ανύπαρκτες.

 

Συνεχίστε.

 

 

Υ.Γ.Τα ακούσματα μου πλέον σε μέταλ είναι δραματικά περιορισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό-άσχετο

 

Πάντα θεωρούσα ότι διαφόρων ειδών μέταλ μουσικές χωρίζονται σε δυο μεγάλους "δρόμους". Αυτον που είναι κυρίως επηρεασμένος από την κλασσική-ορχηστρική μουσική και αυτόν που είναι κυρίως επηρεασμένος από το rock 'n' roll.

 

Με αυτήν -και μόνο- την έννοια, νιώθω το metal πιο κοντά στην κλασσική μουσική από ό,τι το blues πχ, άσχετα αν το ακούω περισσότερο πλέον.

 

My 2 cents

 

[move](με τζαζ μη με μπλέκετε...)[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν... παρε αυτο απο του τυπους που μου κλεψανε το ονομα 8) για να καταλαβεις.

 

 

 

 

 

 

Κι η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες  ;D  ;D  ;D Τι σχέση έχει η μπαλαντίτσα με τις φασολάδες και το ΑΙΣΧΡΟ voice leading, με αυτό που σου έβαλα; Δείχνει ότι δεν ξέρεις και πολλά από την κλασσική προσέγγιση, γιαυτό άλλωστε και δεν μπορείς να καταλάβεις ΤΗΝ ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ που χωρίζει τις δυο μουσικές. Καλοί και οι Crimson Glory, άκουγα μάλιστα πρόσφατα στο τουτού και το transcendence, αλλά μπροστά στα μεγαθήρια δεν πιάνουν μία, όπως όλοι μας άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες  ;D  ;D  ;D Τι σχέση έχει η μπαλαντίτσα με τις φασολάδες και το ΑΙΣΧΡΟ voice leading, με αυτό που σου έβαλα; Δείχνει ότι δεν ξέρεις και πολλά από την κλασσική προσέγγιση, γιαυτό άλλωστε και δεν μπορείς να καταλάβεις ΤΗΝ ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ που χωρίζει τις δυο μουσικές. Καλοί και οι Crimson Glory, άκουγα μάλιστα πρόσφατα στο τουτού και το transcendence, αλλά μπροστά στα μεγαθήρια δεν πιάνουν μία, όπως όλοι μας άλλωστε.

 

Πριν την ειρωνια καλο θα ηταν να διαβαζες προσεκτικα το post μου.Το να πιστευεις οτι εχουν κολοσσιαια διαφορα ειναι δικαιωμα σου.Εγω ποτε αλλωστε δεν συγκρινα τι ειναι καλυτερο και τι οχι(γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει στην μουσικη ετσι και αλλιως δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο ειδος),εγω ειπα οτι ο επικος επιβλητικος ηχος δεν υπαρχει στην τζαζ ΚΑΘΟΛΟΥ.Θες να το ξαναπω?Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ. Ουτε υπαρχει, αλλα χειροτερα απο την κλασσικη(οπως αυτο που προσπαθεις να μας πεις εδω για το metal) η καλυτερα κτλ κτλ κτλ...ΚΑΘΟΛΟΥ.Ποσταρε επικο Jazz κομματι.Ειναι σαν να λεμε δωσε μου το πλαστικο μου katana ;D.... δεν παιζει.

 

Αλλωστε για επικο επιβλητικο ηχο εβαλες ακομα και εσυ κλασσικη και οχι τζαζ...περιμενω λοιπον τζαζ επος...δειξε μου πως τα κατα κορον γλυκερα ακκορντα 7ης(και βαλε) με ...καλο voice leading ::) φτιαχνουν επικη ατμοσφαιρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν είμαι κάνας καμένος τζαζοπληκτος, ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ με την υπεράσπιση της τζαζ. Αντίθετα είμαι καμένος Μπαχόπληκτος  ;D και δε δέχομαι να βάζουν τον εαυτό τους δίπλα σε Κολοσσούς του Πνεύματος τα διάφορα πρεζάκια και σατανάκια. Παραδέξου λοιπόν ότι είναι μ***κία να θεωρείς συνέχεια- ή κάτι παρόμοιο- ή έστω κάτι που φτάνει το 0.001% - των κλασσικών τους μεταλάδες, και μην ανησυχείς, είμαι σίγουρος ότι και οι τζαζίστες θα συμφωνήσουν αντίστοιχα περί αυτού, άλλωστε σε αντίθεση με τους μεταλλάδες οι τζαζίστες ΞΕΡΟΥΝ μουσική, και τόνους μουσική μάλιστα, και μπορούν να εκτιμήσουν το ύψος που έφτασαν οι κλασσικοί, σε αντίθεση με τους μεταλλάδες- οπαδούς (γιατί οι καλοί μεταλλάδες μουσικοί ξέρουν και αυτοί τι παίζεται, αν δεν έχουν μελετήσει και οι ίδιοι, μη σου πω να είναι και δάσκαλοι κλασσικής  ;) ), οι οποίοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τα τραγουδάκια από τις συμφωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου