Προς το περιεχόμενο

Oi ποιο ΜΕΤΑΛ κλασσικοι συνθετες


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πριν την ειρωνια καλο θα ηταν να διαβαζες προσεκτικα το post μου.Το να πιστευεις οτι εχουν κολοσσιαια διαφορα ειναι δικαιωμα σου.Εγω ποτε αλλωστε δεν συγκρινα τι ειναι καλυτερο και τι οχι(γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει στην μουσικη ετσι και αλλιως δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο ειδος),εγω ειπα οτι ο επικος επιβλητικος ηχος δεν υπαρχει στην τζαζ ΚΑΘΟΛΟΥ.Θες να το ξαναπω?Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ. Ουτε υπαρχει, αλλα χειροτερα απο την κλασσικη(οπως αυτο που προσπαθεις να μας πεις εδω για το metal) η καλυτερα κτλ κτλ κτλ...ΚΑΘΟΛΟΥ.Ποσταρε επικο Jazz κομματι.Ειναι σαν να λεμε δωσε μου το πλαστικο μου katana ;D.... δεν παιζει.

 

Αλλωστε για επικο επιβλητικο ηχο εβαλες ακομα και εσυ κλασσικη και οχι τζαζ...περιμενω λοιπον τζαζ επος...δειξε μου πως τα κατα κορον γλυκερα ακκορντα 7ης(και βαλε) με ...καλο voice leading ::) φτιαχνουν επικη ατμοσφαιρα.....

 

Λοιπόν, ιδού ένα κομμάτι με γλυκερά ακκόρντα 7ης και βάλε, με καλό voice leading. Σαν το πλαστικό Katana ένα πράμα...

 

 

 

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν είμαι κάνας καμένος τζαζοπληκτος, ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ με την υπεράσπιση της τζαζ. Αντίθετα είμαι καμένος Μπαχόπληκτος  ;D και δε δέχομαι να βάζουν τον εαυτό τους δίπλα σε Κολοσσούς του Πνεύματος τα διάφορα πρεζάκια και σατανάκια. Παραδέξου λοιπόν ότι είναι μ***κία να θεωρείς συνέχεια- ή κάτι παρόμοιο- ή έστω κάτι που φτάνει το 0.001% - των κλασσικών τους μεταλάδες, και μην ανησυχείς, είμαι σίγουρος ότι και οι τζαζίστες θα συμφωνήσουν αντίστοιχα περί αυτού, άλλωστε σε αντίθεση με τους μεταλλάδες οι τζαζίστες ΞΕΡΟΥΝ μουσική, και τόνους μουσική μάλιστα, και μπορούν να εκτιμήσουν το ύψος που έφτασαν οι κλασσικοί, σε αντίθεση με τους μεταλλάδες- οπαδούς (γιατί οι καλοί μεταλλάδες μουσικοί ξέρουν και αυτοί τι παίζεται, αν δεν έχουν μελετήσει και οι ίδιοι, μη σου πω να είναι και δάσκαλοι κλασσικής  ;) ), οι οποίοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τα τραγουδάκια από τις συμφωνίες.

 

Evasive actions.... ρε συ Μανο στο γραψα στο ξαναγραψα στο βαλα με κεφαλαια και κανεις οτι δεν βλεπεις.....ειπα εγω οτι η metal ειναι συνεχεια της κλασσικης? γιατι μιλησα εγω, καταλαβες?Μιλησα για κατι πολυ συγκεκριμενο,για συγκεκριμενο ηχητικο χαρακτηρα που μπορει να αναπαραχθει και απο τις δυο αλλα οχι απο καποιες αλλες.Σου εβαλα τονους συγκροτηματα(που θυμαμαι γιατι εχω να ασχοληθω καιρο με metal) που παραγουν αυτο το συναισθημα απο σενα περιμενω οχι τονους αλλα ΕΝΑ ΕΠΙΚΟ jazz κομματι.Ασε τις γενικολογες υπεκφυγες, αυτοι ξερουν εσυ δεν ξερετε, για να θολωσεις τα νερα....εχεις να δωσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ απαντηση σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ερώτημα?Εχεις να προτεινεις κατι ΕΠΙΚΟ απο jazz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ιδού ένα κομμάτι με γλυκερά ακκόρντα 7ης και βάλε, με καλό voice leading. Σαν το πλαστικό Katana ένα πράμα...

 

 

 

 

 

Τον επικο χαρακτηρα που τον βλεπεις δεν εχω καταλαβει :P......τι σχεση εχει αυτο με την συζητηση....τουλ ο Μανος εβαλε ενα κομματι κλασσικης που εχει επικο χαρακτηρα....

 

εχουμε jazzεψει τελειως μου φαινεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το τι θεωρείς εσύ επικό χαρακτήρα είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα. Η δική μου βερσιόν του επικού είναι στο δεύτερο βίντεο στο χρόνο που γράφω. Αυτό είναι προφανώς προσωπικό μου θέμα, η δική μου άποψη περί επικού. Και φυσικά δέχομαι το δικαίωμά σου να θεωρείς επικό ό,τι θεωρείς, δεν θα μπώ στη συζήτηση περί του τι εστί επικό.  Αλλά το να μιλάς για jazz και να λες γλυκερές συγχορδίες 7ης, καλό voice leading, πλαστικά κατάνα και τέτοια, σε αυτό σου απαντώ και μόνο. Το επικό που εννοείς εσύ δε με αφορά. Αλλά το να ξεστομίζεις τις ανοησίες που ξεστομίζεις περί jazz απλώς δείχνει το βαθμό άγνοιας που δείχνεις να έχεις για το είδος. Με αυτό και μόνο είχαν να κάνουν τα δύο κλιπάκια που πόσταρα.

 

Και απλά για το ξεκαθάρισμα της υπόθεσης, ακούω όλα, μα όλα, τα υποείδη metal ή rock εδώ και περίπου 30 χρόνια. Λόγω του ότι γυρνάω τον κόσμο και παίζω με διάφορους, γνωρίζω πολλούς από αυτούς προσωπικά, και είμαι φίλος με κάποιους από αυτούς. Αν άκουγαν αυτοί τα σχόλιά σου περί jazz, θα γελούσαν - στην καλύτερη περίπτωση. O Gene Hoglan έχει έναν ήρωα, και αυτός λέγεται Steve Gadd. Δεν παίζεις με ερασιτέχνες εδώ. Ούτε οι μεταλλάδες οι κανονικοί είναι αμόρφωτοι μουσικά και δεν ξέρουν τι είναι τι και ποιός είναι ποιός. Ξέρουν και παραξέρουν.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θεωρείς εσύ επικό χαρακτήρα είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα. Η δική μου βερσιόν του επικού είναι στο δεύτερο βίντεο στο χρόνο που γράφω. Αυτό είναι προφανώς προσωπικό μου θέμα, η δική μου άποψη περί επικού. Και φυσικά δέχομαι το δικαίωμά σου να θεωρείς επικό ό,τι θεωρείς, δεν θα μπώ στη συζήτηση περί του τι εστί επικό.  Αλλά το να μιλάς για jazz και να λες γλυκερές συγχορδίες 7ης, καλό voice leading, πλαστικά κατάνα και τέτοια, σε αυτό σου απαντώ και μόνο. Το επικό που εννοείς εσύ δε με αφορά. Αλλά το να ξεστομίζεις τις ανοησίες που ξεστομίζεις περί jazz απλώς δείχνει το βαθμό άγνοιας που δείχνεις να έχεις για το είδος. Με αυτό και μόνο είχαν να κάνουν τα δύο κλιπάκια που πόσταρα.

 

Bασικα δεν απαντας,απομονωνεις εκφρασεις μου και αποπροσανατολιζεις.Εγω δεν εχω προβλημα με την jazz οπως και με καμια αλλη μουσικη αλλωστε δηλωσα οτι δεν θεωρω καμια καλυτερη απο καποια αλλη.Απο την αλλη ομως η φυση τους ειναι συγκεκριμενη.Ναι δεν υπαρχει επικος χαρακτηρας στην jazz γιατι πολυ απλα η ιδια της η φυση ειναι αντιθετη σε κατι τετοιο.Εσυ μπορεις να παιζεις με τις λεξεις οσο θες και να λες πχ οτι" η λυπη ειναι η νεα χαρα" κτλ κτλ κτλ αλλα ξερεις οτι κατι τετοιο δεν παιζει.

 

Αντι λοιπον να βγει καποιος και να πει ναι "η jazz δεν ειναι φτιαγμενη για κατι τετοιο" και γιατι να ειναι αλλωστε κανεις δεν ειπε οτι πρεπει....προσπαθεις να την υπερασπιστεις θεωρωντας οτι θιχτηκε ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάνεις λάθος. Σου απάντησα. Και μάλιστα με κλιπάκι, που σου λέω τι ακριβώς θεωρώ εγώ επικό. Όπως βλέπεις δεν συμπίπτει η δική σου έννοια με τη δική μου. Η δική σου θέλει κατά βάση τριαδική αρμονία και full sound, η δική μου θέλει full energy. Το κατανοώ, και όπως σου είπα είναι προσωπικό σου και μου θέμα στο τέλος. Όσο για τις εκφράσεις σου, δεν τις απομονώνω. Μόνος σου το έκανες. Εγώ έκανα όλο το post σου αντιγραφή, με όλες τις ανοησίες που γράφεις μέσα, και στάθηκα σε κάποια ιδαίτερα μαργαριτάρια, τα οποία απλώς δείχνουν το βάθος της άγνοιάς σου για το είδος.

 

Και όχι, δεν υπερασπίζομαι τη jazz. Δεν χρειάζεται υπερασπιστές. Και σίγουρα όχι απέναντι σε ανθρώπους που δεν ξέρουν τίποτε για αυτήν. Πράγμα που αποδεικνύεται περίτρανα από τις εκφράσεις ΣΟΥ που θεωρείς ότι απομόνωσα.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα για κατι πολυ συγκεκριμενο,για συγκεκριμενο ηχητικο χαρακτηρα που μπορει να αναπαραχθει και απο τις δυο αλλα οχι απο καποιες αλλες.

 

τουλ ο Μανος εβαλε ενα κομματι κλασσικης που εχει επικο χαρακτηρα....

 

 

 

Μα που τον είδες τον "συγκεκριμένο ηχητικό χαρακτήρα"; Που; Το ίδιο είναι η Royal Philarmonic Orchestra  και οι τσιρίδες του Tate; Το ίδιο η φούγκα του Μπαχ με τις διχορδίες- φασολάδες των Queensryche; Για όνομα του θεού, τόση κουφαμάρα πια; Τι σχέση υπάρχει; ΚΑΜΙΑ! Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ συγκεκριμένος ηχητικός χαρακτήρας που μοιράζονται αυτές οι δυο μουσικές, ΚΑΝΕΝΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οποιος λεει οτι το μεταλ ειναι το ιδιο..πομπωδες και επικο με την κλασσικη μουσικη ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ...

 

Αφου ρε σεις τα βιολια και πιανα που παιζεται η κλασσικη μουσικη ειναι φτιαγμενα απο SPRUCE & MAPLE ενω ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ

 

 

MAΧΟΓΚΑΝΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ  

 

Aνηχτε κανα βοιβλιο να ξαιστραβοθιτε ραιαιαιαιαια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από τζάζζ σίγουρα , ίσως να είμαι και γνώστης του μέταλ

 

αλλά το παρόν θέμα είναι ήδη επικό

 

 

:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*                        :) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου