Προς το περιεχόμενο

Oi ποιο ΜΕΤΑΛ κλασσικοι συνθετες


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Aziza στο πιανο και στα (απιστευτα) φωνητικα σε μια δικη της συνθεση του 1995. Μαζι της οι Al Di Meola, Stanley Clarke κ.α...

εάν δεν κάνω λάθος ήταν ο πρώτος (ή από τους πρώτους της) δίσκος...και όλα αυτά τα μεγαθήρια έδωσαν το παρόν!!!

 

Μια και μιλάμε για jazz στο σινεμά και ο waterfall μου το θύμισε...ο Stanley Clake έχει γράψει (πολλή) μουσική για σινεμά. Υπάρχει και μία συλλογή (At the movies) για τον Dreamdancer ;) Νταξξξ....ουτε ο Calrke είναι "επικός" καλλιτέχνης ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν θυμαμαι αν ηταν ο πρωτος της (βαριεμαι ως και στο Wikipedia να πεταχτω... :P) αλλα ηταν δι-σκα-ρα! Τεραστιο ταλεντο η Aziza. Καιρο ειχα να ακουσω, βλεπω τωρα στο youtube ενα trio της. image.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, στο στρατό δεν πας πριν τα 18 κατ' ελάχιστον, ακούνε λοιπόν και τα 18 χρονα

 

 

 

Αντι να βαριέσαι να διαβάζεις, όπως προανέφερες στην αρχή του thread, πρόσεχε τι γράφεται στα μυνύματα.

 

Δεν σου υποδεικνύω τι πρέπει να ακούς. Θα μεγαλώσεις και θα το ανακαλύψεις μόνος σου!

 

 

 

 

Λοιπόν καταρχήν να σου πω ότι αυτή τη στιγμή δεν υπερασπίζομαι το μέταλ ή οποιαδήποτε άλλη μουσική, αλλά το δικαίωμά μου να ακούω ότι θέλω. Ξαναλέω ότι μέταλ εγώ θεωρώ πολλά πράγματα και δεν είναι και η νούμερο ένα προτίμησή μου στο να ακούω τον ελεύθερό μου χρόνο. Εγώ ας πούμε θεωρώ μέταλ και τον Ψαραντώνη, και τον Βιβάλντι και τους therion...

 

Κατα δεύτερον να σου πω ότι είπα ότι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ να το διαβάσω γιατί δουλεύω, όχι γιατί βαριέμαι

 

Τρίτον και μακρύτερον, δεν ξέρω αν με θεωρείς πιτσιρικά και πόσο χρονών είσαι εσύ και σου εύχομαι να τα χιλλιάσεις, αλλά είμαι 32 χρονών και παίζω μουσική απο τα 12 μου, δηλαδή 20 χρόνια, αρκετά όργανα και σε αρκετά ήδη μουσικής.

 

Ο καθείς κρίνεται απο τα έργα του και όχι απο τους αφορισμούς που αυθαίρετα κάνει σε ένα νόιζ...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν δεν κάνω λάθος ήταν ο πρώτος (ή από τους πρώτους της) δίσκος...και όλα αυτά τα μεγαθήρια έδωσαν το παρόν!!!

 

Μια και μιλάμε για jazz ............

...............άντε να μονάσεις σε καμιά σκήτη γέροντα Μαραθώνιε και άσε εμάς τους νεανίες να κάμνωμεν χεαντμπάνγκινγκ ρε που θα μας πεις και για Ζαζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ;D

http://www.youtube.com/watch?v=ZZ61f5IrIlE

έΠΟς-΄ΕΠΟς 28/10/1940

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγκα...συνεχίζεις να με προκαλείς...ένας mod όταν τον θέλεις να με προστατέψει, δεν υπάρχει; ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ας πούμε θεωρώ μέταλ και τον Ψαραντώνη, και τον Βιβάλντι και τους therion...

 

 

Αυτο να το κοιταξεις, μηπως χρειαστει αντιβιωση, δεν ειναι σιγουρο αν φτιαχνει με την ηλικια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν καταρχήν να σου πω ότι αυτή τη στιγμή δεν υπερασπίζομαι το μέταλ ή οποιαδήποτε άλλη μουσική, αλλά το δικαίωμά μου να ακούω ότι θέλω. Ξαναλέω ότι μέταλ εγώ θεωρώ πολλά πράγματα και δεν είναι και η νούμερο ένα προτίμησή μου στο να ακούω τον ελεύθερό μου χρόνο. Εγώ ας πούμε θεωρώ μέταλ και τον Ψαραντώνη, και τον Βιβάλντι και τους therion...

 

Κατα δεύτερον να σου πω ότι είπα ότι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ να το διαβάσω γιατί δουλεύω, όχι γιατί βαριέμαι

 

Τρίτον και μακρύτερον, δεν ξέρω αν με θεωρείς πιτσιρικά και πόσο χρονών είσαι εσύ και σου εύχομαι να τα χιλλιάσεις, αλλά είμαι 32 χρονών και παίζω μουσική απο τα 12 μου, δηλαδή 20 χρόνια, αρκετά όργανα και σε αρκετά ήδη μουσικής.

 

Ο καθείς κρίνεται απο τα έργα του και όχι απο τους αφορισμούς που αυθαίρετα κάνει σε ένα νόιζ...

Καλά...

 

Τα παίρνω ανάποδα.

 

Τρίτων Είμαι 36 χρονών και παίζω μουσική από τα 5 μου. Επίσης έχω του κόσμου τα πτυχία και μαμώ και δέρνω...

 

Δεύτερον, αν δε διαβάσεις σε τι ακριβώς θα απαντήσεις, πεις, σχολιάσεις, κλπ;

 

Πρώτον, Μου φαίνεται ότι έχεις ένα θεματάκι με τις ταμπέλες. Το λέω γιατί πιο πριν ανέφερα τις διαφορετικές έννοιες της κλασσικής μουσικής, που μέσα σε αυτές υπήρχε και αυτή που ανέφερες στην απάντησή σου και δε το πρόσεξες νομίζω.

 

Τελικά τι θες να πεις ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί κάποια στιγμή η metal να αντικαταστήσει την Κλασική μουσική;Διαφορετικά πράγματα,για διαφορετικά αυτιά,γούστα αλλά και για διαφορετικές καταστάσεις και περιόδους.

 

Όποιος ακούει/παίζει/ασχολείται με την κλασική μουσική,καλώς το κάνει και συγχαρητήρια γιατί για να τα κάνει όλα αυτά πάει να πει ότι είναι ένας εξαιρετικός μουσικός.

 

ΑΛΛΑ

 

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για κάποιον που ακούει/παίζει και ασχολείται με τη metal.Η πλειοψηφία των ειδών της θέλουν χέρια,παιδεία και μυαλό για να τα παίξεις.

 

My 2 cents...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Διάβασα το όλο thread, και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση το πόσο απόλυτη, πραγματική άγνοια έχουν κάποιοι άνθρωποι για άλλες μουσικές, και βέβαια συγκεκριμένα για τη jazz, και με την απολύτως ελληναράδικη νοοτροπία τολμούν, ενώ δεν έχουν ιδέα από το είδος, να έχουν άποψη για αυτό, να το κατηγοριοποιούν και να του βάζουν ταμπέλες, και με ύφος γνώστη να το περιγράφουν κιόλας, χωρίς να έχουν, επαναλαμβάνω, ιδέα του τι λένε.  Η άγνοιά τους και η ελληναριά του «έχω άποψη και εμμένω σε αυτήν ενώ η άγνοιά μου βρωμάει και ζέχνει από παρσέκ απόσταση» επίσης βρωμάει και ζέχνει από παρσέκ απόσταση.

 

Επίσης, εξισώνουν τη δραματική ιδιότητα της μουσικής με τη χρήση της σε πομπώδη σημεία σε ταινίες (!) και αξιώνουν κάτι τέτοιο ως εισητήριο για μία μουσική να θεωρηθεί δραματική ή πομπώδης! Αυτό απλώς είναι το κερασάκι στην τούρτα.

 

Με αυτή τη νοοτροπία δεν πάμε πουθενά δυστυχώς.

 

Αν κύριοι δεν γνωρίζετε κάτι, ρωτήστε για να μάθετε, χωρίς να προβαίνετε σε χαρακτηρισμούς και κατηγοριοποιήσεις. Και μην προβάλετε αυθαίρετα κρητήρια δικής σας επινόησης για να επιβάλλετε μίαν άποψη που εμφανώς δεν έχετε δικαίωμα, λόγω άγνοιας, να έχετε.

 

Λες και η κλασσική σταμάτησε στο 1800 και λες και η jazz είναι μόνο το birth of the cool. Αν άκουγε ο Miles ότι η jazz είναι cool και στερείται δραματουργίας, θα σας απαντούσε ότι ακυρώνετε ότι έκανε από το 60 και πέρα. Ή ότι έκανε ο Coltrane από το Love Supreme και πέρα. Ή οι young lions το 80. Και όλο το small combo ρεπερτόριο από τότε μέχρι σήμερα. Και βέβαια όλο το μοντέρνο big band ρεπερτόριο που το γράφουν ως επί το πλείστον arrangers που είναι συγχρόνως και κλασσικοί συνθέτες. Αν η jazz έχει ένα πράγμα σήμερα, αυτό είναι ενέργεια. Και ενέργεια δεν είναι απαραίτητα decibel. Είναι η ενέργεια του να σε αρπάζει και να σε στήνει στον τοίχο, που λέει κάποιος για τη metal εδώ.

 

Και βέβαια, το κριτήριο του αν κάτι είναι soundtrack ή δεν είναι, είναι τελείως, μα τελείως αυθαίρετο. Η ανάγκη της ταινίας είναι κάτι που το κρίνουν οι δημιούργοί της. Δεν σημαίνει ότι είναι η μοναδική επιλογή, ούτε ότι είναι η καλύτερη. Αλλά σίγουρα είναι αυτό που θέλουν αυτοί και τους εξυπηρετεί. Δεν γίνεται ο σκηνοθέτης ή ο παραγωγός κρητήριο δραματουργίας ή πομπώδους ύφους!

 

Θα συμμετείχα, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα σε αυτό. Αφού τα ξέρετε όλα και θεσπίσατε και κριτήρια επιλογής.

 

Τι να πει κανείς, πραγματικά...

 

 

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου