Προς το περιεχόμενο

Χρήση του workstation ως κάρτα ήχου για s/w sequencer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(δεν γνωρίζω αν εχει καλυφθεί το θέμα)

Χαίρετε,

είχε παρει κάποτε το μάτι μου την εν λογω λειτουργια του αρμονιου για software sequencers.

Στόχος ειναι ο real time πειραματισμός και η δημιουργία παραγωγών με αξιοπρεπή ήχο όταν διαθέτω τα εξής:

-korg m3

-συμβατικό pc

Eννοείται πως το sequencer του m3 δεν με καλυπτει λογω μειωμενης χρηστικότητας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τί ρωτάς αλλά μπορώ να πώ ότι συνδέοντας το Μ3 με το πισί σου με ένα καλώδιο midi to usb ή σκέτο usb εάν υποστηρίζει το Μ3, μπορείς να συγχρονίσεις το sequencer του Μ3 με ενός daw το οποίο διάλεξες να δουλεύεις μαζί του και να ξεκινήσεις παραγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν απατώμαι, αυτό που ζητάς δε γίνεται με το Μ3, δηλαδή συνδέοντάς το στον υπολογιστή με USB δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως audio interface για τον υπολογιστή σου. Μέσω της USB μπορείς να στείλεις και να λάβεις σε πραγματικό χρόνο μόνο μηνύματα MIDI. Ήχο και MIDI από το μηχάνημα στον υπολογιστή μπορείς να στείλεις ταυτόχρονα μόνο αν εγκαταστήσεις την επέκταση Firewire (EXB-FW). Αλλά και πάλι δεν ξέρω σίγουρα αν θα λειτουργεί ως συμβατική κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ευχάριστω γα τις απαντήσεις αρχικά.

αν δεν απατώμαι αυτό που λες cyclops απαιτεί να αγοράσω και την αναλογη κάρτα για το m3 αλλα παίζονυ φοιτητικές αφραγκιές τώρα.

 

οπότε αυτό που λέει ο axtarmas μου ακούγεται πιο προσιτό για την ώρα.εξήγησε μου λοιπόν,

συγχρονισμό φαντάζομαι εννοείς κάτι παραπάνω από το ιδιο bpm :P....

πώς θα το δοκιμάσω?

 

(επιπλέον, πώς μπορώ να λουπάρω με κάποιο πρόγραμμα real-time,είτε από ήχο είτε midi, κάτι που θα παίζω στο αρμόνιο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα, προκύπτει ότι δεν είναι καθόλου συμφέρουσα η αγορά της επέκτασης EXBFW για το Μ3 σου, για το λόγο ότι και ακριβή είναι, αλλά κυρίως παρουσιάζει προβλήματα latency (καθυστέρησης), το οποίο φυσικά την καθιστά πρακτικά ακατάλληλη για realtime πειραματισμό που θες να κάνεις. Με τα χρήματα αυτά (και πολύ λιγότερα μη σου πω) είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια σχετικώς φτηνή αλλά αξιόπιστη εξωτερική USB κάρτα ήχου, στην οποία θα συνδέσεις τις εισόδους + εξόδους του Μ3 σου. MIDI μπορείς να δουλεύεις μέσω της USB του Μ3 ή αν η κάρτα ήχου έχει εισόδους/εξόδους MIDI, συνδέεσαι εκεί.

Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσεις να δουλέψεις απροβλημάτιστα και να κάνεις αυτό που θέλεις με το σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ cyclops.τωρα μενει να τα ψαξω μονος μ.

(ps. ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread αν μπορεις να με βοηθησεις θα το εκτιμούσα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=198550.0 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται πως το sequencer του m3 δεν με καλυπτει λογω μειωμενης χρηστικότητας.

Τι θες δηλαδη να γραψεις και το sequencer του Μ3 δεν σε καλυπτει? Εδω με πολυ παλιοτερα/αρχαια sequencers εχουν γραφτει "παπαδες".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με καλυπτει ο τροπος χειρισμού του,δλδ η μικρη οθονη η οποια τα εχει ψιλοπαιξει επισης.

αλλιως απο δυνατοτητες ειναι σιγουρα αρκετο...εχεις υποψιν καποιο software απο το οποιο να ελεγχει το sequencer του m3 και να το προσομοιώνει παράλληλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θες ενα soft sequencer να ελεγχει το sequencer του Μ3? Αφου δεν θα το χρησιμοποιεις ειπες. Οτι θες να κανεις καν'το με οποιοδηποτε soft sequencer, το οποιο μπορει να οδηγει το Μ3.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θες ενα soft sequencer να ελεγχει το sequencer του Μ3? Αφου δεν θα το χρησιμοποιεις ειπες. Οτι θες να κανεις καν'το με οποιοδηποτε soft sequencer, το οποιο μπορει να οδηγει το Μ3.

Ακριβώς αυτό προτείνω κι εγώ. Εφόσον το Μ3 δε σε βολεύει για να γράφεις, χρησιμοποίησέ το μόνο ως synthesizer και γράψε με ένα software sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου