Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία πεταλιών SOS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 10 πετάλια είμαι λιγότερα από 100mA και το 1spot σηκώνει 1700. Με 2ο daisy chain είσαι άρχων

+1000

Φυσικά και δεν χρειάζεσαι δεύτερο 1spot.Παίρνεις ένα δεύτερο daisy chain και το συνδέεις με το δικό σου.Εγώ έτρεχα 9-11 πετάλια απο 1spot.Είναι σχεδόν αδύνατο να ξεπερνάς τα 1700mA (εκτός αν έχεις 10 delay...που και πάλι δηλαδή  :-\).Το κάθε πετάλι στο manual γράφει τα mA...οπότε απλά προσθέτεις  ;).

Να θυμάσαι όποιες εξόδους του daisy chain δε χρησιμοποιείς να βάζεις μονωτική ταινία μην σε χτυπήσει κάνα ρεύμα (ένας φίλος μου κόντεψε να φτάσει στο ταβάνι, με αποτέλεσμα να ''σχεδόν'' διαλύσει την κιθάρα που κρατούσε).

Το θέμα θορύβου πάντως δεν εξαρτάται μόνο απο το τροφοδοτικό.Πολλές φορές φταίνε και μερικά πετάλια για το βουητό αλλά και το ρεύμα του χώρου που βρίσκεσαι.

Αν τώρα πάλι θες κάτι καλύτερο σίγουρα το voodoo lab είναι κορυφή και πιο ασφαλές.Εγώ πάντως και με τα 2 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμάσαι όποιες εξόδους του daisy chain δε χρησιμοποιείς να βάζεις μονωτική ταινία μην σε χτυπήσει κάνα ρεύμα (ένας φίλος μου κόντεψε να φτάσει στο ταβάνι, με αποτέλεσμα να ''σχεδόν'' διαλύσει την κιθάρα που κρατούσε).

 

Δεν πιστεύω πως το ρεύμα αυτό είναι τόσο φονικό που να έχει τέτοιο εφφέ. Περισσότερο η τρομάρα του και το αντανακλαστικό του από το "γαργαλητό"  ήταν - το ξέρω γιατί το έχω πάθει κι εγώ, όπως επίσης και έχω "γνωριστεί" με πραγματικά άγριο ρεύμα και ξέρω την διαφορά. Όμως ποτέ δεν είχα πρόβλημα όταν έπιανα τα γυμνά βυσματάκια. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν έρθουν σε επαφή δυο από αυτά, ή ένα με μια καλή γείωση: το One Spot θα σβήσει αυτόματα, και πιθανόν να πετάξει κι ένα spike (το οποίο μου είχε ψήσει ένα Seymour Duncan Shape Shifter). Η μονωτική ταινία είναι χρήσιμη περισσότερο για αποφυγή αυτού. Tα combo packs του One Spot που πωλούνται τώρα συμπεριλαμβάνουν ήδη "καπελάκια" για τα βύσματα που δεν χρησιμοποιούνται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω πως το ρεύμα αυτό είναι τόσο φονικό που να έχει τέτοιο εφφέ. Περισσότερο η τρομάρα του και το αντανακλαστικό του από το "γαργαλητό"  ήταν - το ξέρω γιατί το έχω πάθει κι εγώ, όπως επίσης και έχω "γνωριστεί" με πραγματικά άγριο ρεύμα και ξέρω την διαφορά. Όμως ποτέ δεν είχα πρόβλημα όταν έπιανα τα γυμνά βυσματάκια. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν έρθουν σε επαφή δυο από αυτά, ή ένα με μια καλή γείωση: το One Spot θα σβήσει αυτόματα, και πιθανόν να πετάξει κι ένα spike (το οποίο μου είχε ψήσει ένα Seymour Duncan Shape Shifter). Η μονωτική ταινία είναι χρήσιμη περισσότερο για αποφυγή αυτού. Tα combo packs του One Spot που πωλούνται τώρα συμπεριλαμβάνουν ήδη "καπελάκια" για τα βύσματα που δεν χρησιμοποιούνται.

Μέχρι πρόπερσι που είχα πάρει εγώ το τελευταίο daisy chain δεν είχαν καπελάκια, για τώρα δε ξέρω, λογικά θα έχουν.Καλά εννοείται οτι ήταν απο την τρομάρα το περισσότερο.Για την ακρίβεια το ένα βυσματάκι ακουμπούσε στο μεταλλικό της pedaltrain και έτσι έγινε το ατύχημα.Μάλιστα τον χτυπούσε το ρεύμα ακόμα και απο τις χορδές της κιθάρας μέχρι να το καλύψουμε.Αλλά όταν το έχεις κάτω, χύμα πάνω στη πεταλιέρα λογικό είναι.Απλά το ανέφερα γιατί και εγώ στην αρχή δε το ήξερα και το έμαθα απο το ατύχημα του φίλου  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εμένα η επαφή ενός γυμνού βύσματος με την Pedaltrain ήταν που μου έψησε το πετάλι...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου