Προς το περιεχόμενο

Συντονισμός χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί ποτέ δεν ήμουν φαν της Fender όπως ξέρετε οπότε κι εγώ τον Τέρρυ ρώτησα γιατί τώρα θα πάρω ένα vintage modified. Οπότε θα σου πω αυτό που μου είπε ο ίδιος για γέφυρα:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_bass_bridge_4.htm

 

Εγώ μία φορά που είχα βάλει wilkinson πάντως σε ένα μπάσο έμεινα πολύ ευχαριστημένος οπότε μπορείς να τσεκάρει στο ebay...

 

EDIT:

Γενικά πες του να τσεκάρει αν όλα τα Parts είναι βιδωμένα σωστά (κλειδιά, γέφυρα, μπράτσο, string tee) μήπως προέρχεται από εκεί το πρόβλημα! Ανέβασα μόλις κι ένα post που παραθέτω βίντεο από το utube για set up μπάσου και πως κάνω εγώ set up οπότε ρίξε κι εκεί μία ματιά μήπως βοηθήσει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν δεις απο κοντα το μπασο δεν μπορεις να ξερεις το πλεον απιθανο ειναι να φταιει η γεφυρα μια και η τεραστιες τασεις που ασκουν οι χορδες στα βαγονακια ...ακινητοποιουν και τις πιο πρωτογονες και φτηνες γεφυρες ,αυτες που εχουν ας πουμε τα vintage P & J basses... ;D

 

Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει περασει καλα τις χορδες και να μην εχουν αρκετη γωνια πισω απο το nut,πες του για αρχη να περασει ενα σφουγγαρακι πισω απο το nut μεταξυ των χορδων.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν το έπαιξα το μπασάκι - το οποίο BTW είναι σένιο και από ήχο και από εμφάνιση.

 

Αλλά αυτός ο συντονισμός είναι πολύ περίεργος. Είναι εμφανέστατος και χωρίς ενισχυτή. Βαράς τη σολ και η μι πάλλεται τόσο που πρεπει να βάλεις το δάχτυλο για να τη σταματήσεις. Και μάλιστα ο φίλος μου είχε βάλει κομμάτια λαστιχάκια ενδιάμεσα στα βαγονάκια. Που και να μην είχε βάλει.

 

Ζωντανό όργανο πάντως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αμάν με αυτό το σεταπ!  ;D

 

"- Πονάει το δόντι της πεθεράς μου"

"-Να την πας για ένα καλό σεταπ"  ;D

 

 

..

Αλλά αυτός ο συντονισμός είναι πολύ περίεργος. Είναι εμφανέστατος και χωρίς ενισχυτή. Βαράς τη σολ και η μι πάλλεται τόσο που πρεπει να βάλεις το δάχτυλο για να τη σταματήσεις. Και μάλιστα ο φίλος μου είχε βάλει κομμάτια λαστιχάκια ενδιάμεσα στα βαγονάκια. Που και να μην είχε βάλει.

 

Ζωντανό όργανο πάντως.

 

Συμβαίνει πάντα όταν χτυπάς τη ΣΟΛ (ή μόνο ανοιχτή π.χ.)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να σοβαρευτουμε κι ολας περισσοτερο θεμα ΤΕΧΝΙΚΗΣ ειναι,ολα τα μπασα εχουν καποιο sympathetic vibration και αν ΞΕΡΕΙΣ μπασο..ξερεις και να κανεις το καταλληλο mute  ;)

 

Τωρα αν πια ειναι ΤΟΣΟ τραμακτικες οι δονησεις αυτες...ειναι τυχερος,πουλαει το μπασο σε ενα εργαστηριο φυσικης  και τα κονομαει χοντρα... ;D

 

Παντως πρωτη φορα ακουω για τοσο σοβαρο προβλημα...

 

Ρε μπας και δεν ειναι και τοσο ..... εμπειρος? ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν με αυτό το σεταπ!  ;D

Βρε συ σε ένα ασετάριστο όργανο είναι πιο πιθανό να γίνονται τέτοια πράματα για αυτό ρώτησα... ;)

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, διευκρινίσεις:

 

Ο μπασίστας είναι έμπειρος. Είναι το τρίτο του μπάσο. Το όργανο το έπαιξα κι εγώ άλλωστε και αν και δεν είμαι μπασίστας, έχω πιάσει δέκα είκοσι μπάσα και αυτό το πράγμα δεν το χω ξαναματαδεί.

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται στη ρε στο έβδομο τάστο (λιγότερο) και (φουλ) στη μι στο ένατο τάστο της σολ χορδής. Όχι στην ανοιχτή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου