Προς το περιεχόμενο

Συντονισμός χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα για να καταλάβω όταν παίζεις E πρίμα στην G χορδή συντονίζεται η Ε μπάσα σωστά? Στην E στο 7ο τάστο της Α? Επίσης στη Ε στο 14 τάστο της D? Αν το μπράτσο δεν έχει πάρει και δεν θέλει ρύθμιση, κι αν τα τάστα είναι κομπλέ τότε είναι θέμα έδρασης των χορδών με ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ 1ο Nut, 2ο string tee και 3ο κλειδιά... (δε νομίζω η γέφυρα να έχει θέμα)... Ρε φίλε το ζωντανό πήγε κι αγόρασε?  :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα εμφανίζεται στη ρε στο έβδομο τάστο (λιγότερο) και (φουλ) στη μι στο ένατο τάστο της σολ χορδής. Όχι στην ανοιχτή.

 

Για ΜΙΑ νοτα κανει τοση μανουρα? ( μι στο ένατο τάστο της σολ χορδής δεν ειναι μπασο ειναι... κιθαρα και ετσι παντελως αχρηστη.. ;D)

 

συντονισμος ειναι...μαλλον.πρεπει να μαθει να ζει με αυτο...αφου τσεκαρει τη γωνια πισω απο το nut (εβαλε σφουγγαρακι οπως σου ειπα?)

 

φυσικα ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΧΟΡΔΕΣ ουτε που του περασε απο το μυαλο ε?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε συ σε ένα ασετάριστο όργανο είναι πιο πιθανό να γίνονται τέτοια πράματα για αυτό ρώτησα... ;)

 

 

Δεν λέω ότι είναι λάθος η προτροπή για setup εν προκειμένω (και τις περισσότερες φορές). Άσε με να αστειευθώ  :D

 

 

 

Σε σχέση με το πρόβλημα:

Πρώτα θα άλλαζα κούρδισμα στην ΣΟΛ (και θα έπαιζα την E σε παραδίπλα τάστο) για να επιβεβαιώσω ότι είναι η συγκεκριμένη συχνότητα που κάνει τη ζημιά και όχι η θέση.

Θα έσφιγγα λίγο το trussrod - όχι για να αλλάξω relief στο μανίκι αλλά για να βεβαιωθώ ότι δεν κολυμπάει και συντονίζει.

Θα έβγαζα τη γέφυρα και θα παρατηρούσα αν πατάει καλά. Αν δεν είναι flat το βερνίκι θα έβαζα κάτι εκεί για να πατήσει ομοιόμορφα και να σφίξουν όλες οι βίδες σωστά. (Με τις χορδές περασμένες και κουρδισμένες ασφαλώς και φαίνεται σταθερή - μπορεί όμως να μην είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμένη συχνότητα που κάνει τη ζημιά και όχι η θέση.

Μάλλον είναι η θέση. Γιατί όπως είπε τρίζει λίγο και στη D και πολύ στη E στο 7ο και στο 9ο τάστο δηλαδή της G. Αλλιώς θα έτριζε και στο 7ο της Α και στο 14ο της D... Οπότε δε νομίζω να είναι θέμα συχνότητας...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Θα έβγαζα τη γέφυρα και θα παρατηρούσα αν πατάει καλά. Αν δεν είναι flat το βερνίκι θα έβαζα κάτι εκεί για να πατήσει ομοιόμορφα και να σφίξουν όλες οι βίδες σωστά. (Με τις χορδές περασμένες και κουρδισμένες ασφαλώς και φαίνεται σταθερή - μπορεί όμως να μην είναι).

 

Τα λεφτά μου στον Χαρίλαο.

 

Αυτό που περιγράφει ο Ray δεν μου έχει τύχει... δεν το έχω πετύχει σε κάποιο όργανο, αλλά πιθανολογώ (εκ της περιγραφής) ότι κάτι μπορεί να μην έχει καλό «κουμπώσει» στον καβαλάρη.

 

Πάντως είναι σπάνια περίπτωση...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου