Προς το περιεχόμενο

3 Πλήκτρα, σύνδεση ΜIDI, Βοήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω 3 πλήκτρα και θέλω πλέον να τα χρησιμοποιήσω στο έπακρο ώς 1 και σε συνδυασμό με το λάπτοπ. Έχω τα εξής όργανα GEM SK880, YAMAHA CS6X, KORG M1. To λάπτοπ, έχει 3 θύρες usb...

Θέλω να κάνω το εξής. Το GEM SK880 λόγω του παντοδύναμου seq Που έχει θέλω να είναι το κέντρο των συνθετικών επιχειρήσεων μου. Το GEM λοιπόν έχει 2 πλήρη πακέτα MIDI θυρών, έχει 2 επί MIDI IN, 2 επί mIDI OUT, 2 επί mIDI THRU.

To YAMAHA και το ΚΟRG έχουν από ένα πακέτο το καθένα σε IN,OUT,THRU.

Επειδή θα πρέπει να χρησιμοποιώ κάποιο από τα πλήκτρα και με το λάπτοπ λόγω vst, θα πρέπει να συνδέσω κάποιο από τα 3 με το λαπ. Όμως καλώδιο pc to host με usb δεν μπορώ να βρώ, ούτε κανονικό δεν μπορώ να βρώ, αναγκαστικά θα πρέπει να φάω κάποιες θύρες MIDI κάποιου πλήκτρου για να τις συνδέσω με καλώδιο midi to usb και να το συνδέσω στο λάπτοπ.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το πώς μπορώ να συνδέσω τα 3 πλήκτρα αναμεταξύ τους και με το λάπτοπ ταυτόχρονα δίχως να χρειάζεται να βγάζω συνέχεια τα καλώδια MIDI από τα όργανα και να τα ξαναβάζω.

Έχω μία απάντηση στην ερώτηση αλλά δεν ξέρω εάν ευσταθεί. Η απάντηση είναι η εξής: Συνδέω μέσω midi το->

1.-> GEM SK Midi out A με το KORG M1 Midi IN

2.-> Korg M1 Midi THRU με το YAMAHA CS6X Midi IN

3.-> Yamaha Cs6x Midi OUT με το KORG M1 Midi THRU

4.-> kORG M1 Midi Out με το GEM SK Midi IN A

 

Έτσι με αυτή την συνδεσμολογία, μένει άδειο το Β πακέτο MIDI του GEM SK και σε αυτό μπορώ να συνδέσω το καλώδιο midi to usb για να συνδεθεί το GEM και με το λαπτοπ. Όμως η παραπάνω συνδεσμολογία θα δουλέψει σωστά ή μπερδεύομαι;

Με αυτή τη συνδεσμολογία το σκεπτικό είναι να:

1. Μπορώ να γράφω στο seq του GEM και να αναπαράγω κομμάτια τα οποία θα ελέγχουν-έχουν όργανα και από τα 3 πλήκτρα.

2. Να μπορώ να στέλνω και τις εντολές των ποτενσιόμετρων κ.λ.π. του Cs6x-M1 στο seq του GEM.

3. Να μπορώ να παίζω και με τα κλαβιέ των CS6X-M1 τους ήχους των CS6X-M1 ίσως και του GEM και επίσης αυτά που παίζω με αυτά τα κλαβιές να γράφονται στο seq του GEM.

 

Ξέρω για την ύπαρξη των Midi patch bay αλλά δεν υπάρχουν χρήματα για αγορές οπότε είναι εκτός συζήτησης. Ξέρω ότι αν είχα ένα καλώδιο pc to host θα μπορούσα να το συνδέσω με το GEM και να έχω τα 2 όργανα μοιρασμένα και στα 2 πακέτα midi του gem και έτσι αυτά που ρωτάω θα γινόταν εύκολα αλλά είναι υπερβολικά δύσκολο να βρώ τέτοιο καλώδιο το οποίο μάλιστα να έχει και usb καθώς το λάπτοπ είναι σχετικά νέο και δεν έχει τις θύρες εκείνου του καλωδίου.

Η μόνη λύση λοιπόν είναι με τα παρόντα δεδομένα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει.

 

Πρώτα από όλα, τα vst πως θα τα συγχρονίσεις; Θέλεις να τα ελέγχεις με το seq του gem; Υποθέτω ότι έχεις εξωτερικο μίκτη για να μιξάρεις τα synth και το laptop, αλλά τα vst πως θα τα εντάξεις στην ενορχήστρωση; Η απλά θέλεις να τζαμάρεις; Αν πάντως χρησιμοποιείς και DAW πρόγραμμα, πρώτα από όλα θα πρέπει να συγχρονίσεις τα δυο sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη συνδεσμολογία το σκεπτικό είναι να:

1. Μπορώ να γράφω στο seq του GEM και να αναπαράγω κομμάτια τα οποία θα ελέγχουν-έχουν όργανα και από τα 3 πλήκτρα.

2. Να μπορώ να στέλνω και τις εντολές των ποτενσιόμετρων κ.λ.π. του Cs6x-M1 στο seq του GEM.

3. Να μπορώ να παίζω και με τα κλαβιέ των CS6X-M1 τους ήχους των CS6X-M1 ίσως και του GEM και επίσης αυτά που παίζω με αυτά τα κλαβιές να γράφονται στο seq του GEM.

 

1. Aυτό γίνεται, με την πιο απλη συνδεσμολογια. gem out -> ενα απο τα δυο in, και απο αυτο thru στο αλλο in.

 

2. Αν το seq του gem σου επιτρέπει να καταγραφεις κινήσεις των cc#, είναι επίσης εύκολο.

 

3. Αυτό δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει. Με την παραπάνω συνδεσμολογία, μπορεις να χειρίζεσαι ολα τα οργανα απο το gem.

 

 

Όμως η παραπάνω συνδεσμολογία θα δουλέψει σωστά ή μπερδεύομαι;

 

 

Εσυ έχεις τα όργανα, κουμπωσε τα και δες αν δουλέψει :P Δε θα καεί τίποτα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1.-> GEM SK Midi out A με το KORG M1 Midi IN

2.-> Korg M1 Midi THRU με το YAMAHA CS6X Midi IN

3.-> Yamaha Cs6x Midi OUT με το KORG M1 Midi THRU

4.-> kORG M1 Midi Out με το GEM SK Midi IN A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει.

 

Πρώτα από όλα, τα vst πως θα τα συγχρονίσεις; Θέλεις να τα ελέγχεις με το seq του gem; Υποθέτω ότι έχεις εξωτερικο μίκτη για να μιξάρεις τα synth και το laptop, αλλά τα vst πως θα τα εντάξεις στην ενορχήστρωση; Η απλά θέλεις να τζαμάρεις; Αν πάντως χρησιμοποιείς και DAW πρόγραμμα, πρώτα από όλα θα πρέπει να συγχρονίσεις τα δυο sequencer.

 

Έχω μείκτη, τα vst θα τα παίζω περισσότερo σε τζάμινγκ, το seq του gem με αυτό του λάπτοπ daw, θα συγχρονιστούν λογικά με το καλώδιο usb to midi.

 

3. Αυτό δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει. Με την παραπάνω συνδεσμολογία, μπορεις να χειρίζεσαι ολα τα οργανα απο το gem.

 

To GEM έχει 88 βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και θέλω τους συνθ ήχους των οργάνων να μπορώ να τους παίζω με τα σύνθ action κλαβιέ τους και να γράφω στο seq του GEM όταν τα παίζω.

 

 

 

Να υποθέσω ότι στο κόκκινο έκανα λάθος και στα άλλα ήταν σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να υποθέσω ότι στο κόκκινο έκανα λάθος και στα άλλα ήταν σωστά;

Ακριβώς για το κόκκινο, στέλνεις μία έξοδο σε μία άλλη έξοδο.

 

Edit.

Τα άλλα μπορεί να στέκουν σαν συνδεσμολογίες όμως κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό που θες να κάνεις με τον τρόπο που θες να το κάνεις είναι ημίμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείκτη, τα vst θα τα παίζω περισσότερo σε τζάμινγκ, το seq του gem με αυτό του λάπτοπ daw, θα συγχρονιστούν λογικά με το καλώδιο usb to midi.

 

To GEM έχει 88 βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και θέλω τους συνθ ήχους των οργάνων να μπορώ να τους παίζω με τα σύνθ action κλαβιέ τους και να γράφω στο seq του GEM όταν τα παίζω.

 

 

 

Αυτά τα δύο πάντως δεν γίνονται μαζί, διότι προυποθέτουν τρεις εισόδους MIDI για το gem. Ενας τρόπος για να γίνουν είναι με κάποιο midi merger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν θυμάμαι κάποιες λεπτομέρειες στο Gem.

1. Μπορεί το sequencer να στείλει ανεξάρτητες πληροφορίες στα: INTERNAL απ'ότι στο MIDI OUT A απ'ότι στο MIDI OUT B ?

2. Μπορεί το σήμα του κλαβιέ να δρομολογηθεί έτσι ώστε να μπορεί να στείλει σήμα σε μία μόνο "έξοδο" (INTERNAL ή MIDI OUT A ή MIDI OUT B) κατ'έπιλογή από το μενού του (Gem) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι κάποιες λεπτομέρειες στο Gem.

1. Μπορεί το sequencer να στείλει ανεξάρτητες πληροφορίες στα: INTERNAL απ'ότι στο MIDI OUT A απ'ότι στο MIDI OUT B ?

2. Μπορεί το σήμα του κλαβιέ να δρομολογηθεί έτσι ώστε να μπορεί να στείλει σήμα σε μία μόνο "έξοδο" (INTERNAL ή MIDI OUT A ή MIDI OUT B) κατ'έπιλογή από το μενού του (Gem) ?

 

1. Τί ακριβώς εννοείς επειδή δεν πολυκατάλαβα, εννοείς να στείλει στην δική του μηχανή ήχου δίχως να φεύγουν οι πληροφορίες από τις midi θύρες; Άν εννοείς αυτό τότε μπορεί καθώς έχει Midi φίλτρα για τέτοιες ρυθμίσεις.

2. Ναί μπορεί, απλώς ρυθμίζονται όλα αυτά από τα performances και μάλλον ρυθμίζονται ανά Midi channel.

 

Στο μάνουαλ γράφει αυτό : Each track of every performance can be independently assigned a MIDI receive channel and a MIDI transmit channel. The receive and transmit channels do not necessarily have to be the same.

 

Επίσης να τονίσω ότι το gem Μπορεί να παίζει ταυτόχρονα τα 16 κανάλια του seq και παράλληλα να παίζει κάποιο performance το οποίο έχει ανεξάρτητα 16 κανάλια από του seq!!! Και φυσικά το μηχάνημα λαμβάνει και στέλνει system exclusive πληροφορίες.

 

Μανώλη, λές ότι είναι ημίμετρο, τί θα πρότεινες λοιπόν για αυτό που θέλω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Μπορεί το sequencer να στείλει ανεξάρτητες πληροφορίες στα: INTERNAL απ'ότι στο MIDI OUT A απ'ότι στο MIDI OUT B ?

Έστω ότι έχεις γράψει στο sequencer στα track 1 έως 4, πληροφορίες (π.χ. νότες κλπ) οι οποίες είναι από Midi Channel 1-16.

Επίσης έχεις γράψει στο sequencer στα track 5 έως 8, διαφορετικές πληροφορίες (π.χ. νότες κλπ) οι οποίες είναι από Midi Channel 1-16.

Επίσης έχεις γράψει στο sequencer στα track 9 έως 12, διαφορετικές πληροφορίες (π.χ. νότες κλπ) οι οποίες είναι από Midi Channel 1-16.

 

Δρομολογείς τα track 1-4 να παίζουν από τους εσωτερικούς (internal) ήχους.

Δρομολογείς τα track 5-8 να παίζουν από τους εξωτερικούς (external-Α) ήχους στο MIDI OUT A όπου θα έχεις συνδεδεμένο π.χ. ένα YAMAHA.

Δρομολογείς τα track 9-12 να παίζουν από τους εξωτερικούς (external-Β) ήχους στο MIDI OUT B όπου θα έχεις συνδεδεμένο π.χ. ένα KORG.

Αποτέλεσμα, παίζουν 16 midi κανάλια Χ 3 αλλά εντελώς ανεξάρτητα. Αυτό το κάνει ?

 

2. Μπορεί το σήμα του κλαβιέ να δρομολογηθεί έτσι ώστε να μπορεί να στείλει σήμα σε μία μόνο "έξοδο" (INTERNAL ή MIDI OUT A ή MIDI OUT B) κατ'έπιλογή από το μενού του (Gem) ?

Έστω ότι έχεις προγραμματίσει κάποια πράγματα να στέλνει το κλαβιέ, π.χ. ήχους (Program Change κλπ) στα "performances" κλπ.

Επιλέγεις σε ποιά Midi κανάλια θα στέλνει το κλαβιέ τις Midi πληροφορίες.

Υπάρχει δυνατότητα να ορίσεις σε ποιό bus θα στείλει αυτές τις πληροφορίες ?

Δηλαδή, αντί να τις στείλει στο internal (internal sound module), να τις στείλει στο external A (Midi Out A) ή external B (Midi Out B), το κάνει αυτό ?

Προσοχή, από το κλαβιέ σε ενδιαφέρει όχι μόνο το Transmit Channel αλλά και το bus (Internal-External), δηλαδή Internal - Midi OutA - Mid OutB.

 

Στο μάνουαλ γράφει αυτό : Each track of every performance can be independently assigned a MIDI receive channel and a MIDI transmit channel. The receive and transmit channels do not necessarily have to be the same.

Αυτό αφορά το Live Performance section αλλά δεν γνωρίζω αν από εδώ μπορείς εκτός από τα midi κανάλια να ρυθμίσεις και από ποιές ή σε ποιές να στείλει το Midi σήμα (Internal, External-A, External-B). Δεν το γνωρίζω, κοίταξέ το.

 

Επίσης να τονίσω ότι το gem Μπορεί να παίζει ταυτόχρονα τα 16 κανάλια του seq και παράλληλα να παίζει κάποιο performance το οποίο έχει ανεξάρτητα 16 κανάλια από του seq!!! Και φυσικά το μηχάνημα λαμβάνει και στέλνει system exclusive πληροφορίες.

Αυτό σημαίνει ότι έχει δύο ανεξάρτητες εσωτερικές μηχανές (sound module), με την έννοια 2 X 16, για να μην απασχολούν οι live ήχοι το sequencer (midi files κλπ).

 

Μανώλη, λές ότι είναι ημίμετρο, τί θα πρότεινες λοιπόν για αυτό που θέλω να κάνω.

Από τη στιγμή που έχεις και PC, προσωπικά θα πρότεινα κάποιο Midi Interface που: α) θα έπαιζε το ρόλο του Midi Patch Bay και β) θα μπορούσε να δουλέψει γιατί όχι και stand alone (χωρίς τον υπολογιστή) σε περίπτωση live. Αυτό που σου είπε πιό πάνω ο manosx για το merger, παίζει και αυτό. Ανάλογα μέχρι που θα φτάσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου