Προς το περιεχόμενο

Squier Jazz Bass Vintage Modified Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις παρεξηση φιλε μου. Πως και "επεσες" απο american deluxe σε squier????. Οπως και να χει πιστευω οτι τα χωριζουν μιλια αποστασης και καποια δις (οπως λενε και γνωστοι ευρωπαιοι αξιωματουχοι) ;D . Δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες σε ηχο και αισθηση? Δεν ειμαι αφοριστικος, απλα δεν εχει τυχει να παιξω ποτε με squier κτλ.

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

άμα παίξεις  με κάνα παλιό κούτσουρο  απο τα 70s,( όσο άφορα την αίσθηση  αλλά και τον ήχο - some times )  το  squier  θα σου φανεί  κορυφαίο

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είχα πολλά Fender στη ζωή μου αλλά όλα πλην ενός που φόραγε αυτήν την γέφυρα: http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_bass_bridge_4.htm είχαν την ίδια ψευτοκατασκευή που έχει και το squier.

 

Θα μου επιτρέψεις μια διαφωνία: Αυτή την γέφυρα που αναφέρεις, έβαλα στο δικό μου Squier όταν σούταρα την δική του και δεν είδα να έχουν και πολλά «κοινά» από άποψη κατασκευής.

 

Αντίθετα η αλλαγή γέφυρας /κλειδιών «ζωντάνεψε» το κούτσουρο- κυρίως το sustain του. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να κάνω και ανάλυση πυκνότητας βρε παιδί μου αλλά αν τα πιάσεις στα χέρια σου είναι ελαφριά

 

στο ελαφρυ hardware & ειδικα στις ελαφριες γεφυρες ειναι ΟΛΟΣ ο vintage Fender ηχος...για να βεβαιωθεις παρε μια καλη vintage tele και βγαλε την αγιοβασιλιατικη original γεφυρα των...2 ευρω και βαλε μια "καλη" και ακριβη  βαρια die cast γεφυρα....της μαμησες τη μανα....  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

για  καλύτερο sustain  η γέφυρα  Ναι!, τα κλειδιά;  ???

 

ΥΓ. Ο funky  είπε πλην της συγκεκριμένης.

 

 

Πλην... πλην, αλλά αν τον κατάλαβα καλά το ψευτοκατασκευή πάει και για αυτή την γέφυρα, η οποια όμως δεν έχει σχέση με την άλλη.

 

Γιατί όχι (για τα κλειδιά); Γέφυρα και κλειδιά είναι τα δύο σημεία έδρασης των χορδών.

 

Εντάξει, εγώ τα άλλαξα πακέτο και είδα διαφορά στο sustain- δεν μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας πόσο ρόλο έπαιξε το κάθε ένα τους. Πάντως η ουσία είναι ότι άκουσα αλλαγή.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ελαφρυ hardware & ειδικα στις ελαφριες γεφυρες ειναι ΟΛΟΣ ο vintage Fender ηχος...για να βεβαιωθεις παρε μια καλη vintage tele και βγαλε την αγιοβασιλιατικη original γεφυρα των...2 ευρω και βαλε μια "καλη" και ακριβη  βαρια die cast γεφυρα....της μαμησες τη μανα....  

 

Correct  δεν ειναι τυχαίο  που οι shaller  και  hipshot  επιμένουν σε lite  κατασκευές  οταν πρόκειται για  fender replacement parts και  φυσικά  δεν το κάνουν  μόνο για  ''μείωση βάρους''.

 

 

Γιατί όχι (για τα κλειδιά); Γέφυρα και κλειδιά είναι τα δύο σημεία έδρασης των χορδών.

 

Bridge and nut  θα έλεγα εγώ.

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Correct  δεν ειναι τυχαίο  που οι shaller  και  hipshot  επιμένουν σε lite  κατασκευές  οταν πρόκειται για  fender replacement parts

 

Bridge and nut  θα έλεγα εγώ.

 

 

 

Και nut. Βασικά όλο το σύστημα παίζει τον ρόλο του.

 

Πάντως βλέπω το θέμα να πηγαίνει σε High mass VS Vintage/ Lite mass γέφυρες. Το οποίο φυσικά δεν καταλήγει πουθενά. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα παίξεις   με κάνα παλιό κούτσουρο  απο τα 70s,( όσο άφορα την αίσθηση  αλλά και τον ήχο - some times )   το  squier  θα σου φανεί  κορυφαίο

Δεν αμφιβαλω.....αλλα το ερωτημα μου ειναι ποια ειναι η διαφορα σε σχεση με τα american, συγχρονα και εστω και λιγο πιο παλια. Περα απο οικονομικος, ποιος αλλος λογος σε οδηγει σε squier ενω εχεις πιασει τα "ακριβα"? Δεν τρως ξενερωμα?

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω ως ευτυχής ιδιοκτήτης του ξανθούλικου (full maple).

 

Αν και έχω ξαναγράψει για το μπάσο μου εδώ, εν συντομία. Με 2 λόγια στα 300 ευρώ βρήκα όργανο που θα κρατήσω για πάντα. Κατ'αρχάς είναι (στα μάτια μου) πανέμορφο. 3 χρόνια μετά. Σαν playability είναι φανταστικό και όχι για τα 300 ευρώ που κοστίζει, αλλά γενικά. Μπράτσο βούτυρο, ταστοδουλειά θελεί απλά ένα refining (ζεις και χωρίς αυτό άνετα πάντως).

 

Οι μαγνήτες του δεν με έπεισαν, αλλά ήρθε ένα σετάκι Dimarzio DP123 (ή αλλιώς Model J) και το όργανο απλά είναι φανταστικό στον ηλεκτρικό του ήχο. Λίγο πιο γκαζωμένοι απ'το σύνηθες για Jazz, αλλά σ'αυτά που παίζω μου είναι άψογοι. Και σας μιλάω αφενός ειλικρινά αφετέρου έχοντας δοκιμάσει σε πρόβες/live/ηχογραφήσεις 3-4 fender J και P, mex και usa, ενα Rick 4001 '75, ένα 5χορδο Lakland, ένα doublebuck και ένα Ibanezακι GSR200 που κοστιζε τότε μόνο 50 ευρώ λιγότερο, όντας πολύ λιγότερο όργανο απ'το Squierάκι.

 

Δεν θα πω ότι είναι το καλύτερο, γιατί ούτε είναι και ούτε υπάρχει καλύτερο βασικά είναι απλά τι σου αρέσει, αλλά θα πω με σιγουριά και αντικειμενικότητα ότι σε real συνθηκες plugged ηχου δεν είχε να ζηλέψει τίποτα απ'όλα αυτά στον ήχο και το playability.

 

Κατασκευαστικά μόνο. Μερικά ψιλοτριξίματα λόγω τάστων που δεν περνάνε στον ενισχυτή ούτε ενοχλούνε, η φτηνή γέφυρα που αλλάζει με ελάχιστα χρήματα (εγώ ακόμα έχω την μαμά) άντε και το πιο 'φθηνό' φινίρισμα, που φυσικά δεν επηρεάζει το playability του οργάνου ή τον ήχο του. Το nut του ήθελε απλά λίγο μολυβάκι και δεν πρόκειται να αλλαχτεί αφού κάνει σωστά τη δουλειά του και ας είναι πλαστικό. Ομοίως και τα κλειδιά, κρατάνε το κούρδισμα απλά άψογα, αλήθεια σας λέω, κουρδίζω βγάζω 3 ώρες πρόβα και 4 μέρες μετά στην επόμενη δεν έχει ξεκουρδιστεί καθόλου!!

 

Τελικά μόνο σύντομος δεν ήμουν, αλλά για μένα αξίζει να δώσεις 100-150 ευρώ ακόμα να το αναβαθμίσεις (μαγνήτες-γέφυρα) και να έχεις όργανο για πάντα μετά (έστω για backup, δεν θα σε προδώσει ποτέ). Και πολλά μπράβο στην Fender για τα Squier των τελευταίων ετών. Πραγματικά βοηθάνε νέους μουσικούς χωρίς πολλά μέσα και χρήματα. Και το ίδιο συμβαίνει και με τα φτηνά όργανα κι άλλων εταιριών, έχουν αναβαθμιστεί πολύ. Προς όφελος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου