Προς το περιεχόμενο

Squier Jazz Bass Vintage Modified Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο ελαφρυ hardware & ειδικα στις ελαφριες γεφυρες ειναι ΟΛΟΣ ο vintage Fender ηχος...για να βεβαιωθεις παρε μια καλη vintage tele και βγαλε την αγιοβασιλιατικη original γεφυρα των...2 ευρω και βαλε μια "καλη" και ακριβη  βαρια die cast γεφυρα....της μαμησες τη μανα.... 

Αν και άσχετος ο καπιτάλας, είπε και κάτι σωστό ο στόμας του.

 

Το ίδιο διαπίστωσα κι εγώ με βαριά καρδιά αφού οι βαριές γέφυρες μου αρέσουν.

Καλύτερα ακομα ελαφριά και quick load (που θα πρεπε να είναι όλες) για πιο εύκολη ζωή.

Από την άλλη, βάζοντας στο καινούριο project μου μια βαριά γέφυρα (και αυτό γιατί έχουν μεγάλη πατούρα οπότε πέτυχα καλύτερο action στο μπράτσο που έβγαινε ψηλά στο σώμα) μαζί με flats έδεσε καλά το γλυκό ...... μάλλον.

 

Τα Ηipshot Ultralight κλειδιά είναι γλύκα και έχουν διαφορά στην αίσθηση και στην ακρίβεια κουρδίσματος. Στον ήχο δεν είδα τίποτα.

 

Εμένα δεν με νοιάζουν τα παλιά (αν και μασάω αχόρταγα περί mojo) ή τα καινούρια, τα ακριβά (αν και είμαι επιδειξίας) ή τα φθηνά, φτάνει να μου κάνει κλικ (ακόμα και για απροσδιόριστους λόγους) το όργανο.

 

Και το καλύτερο όλων, αυτό που έβαψα και συναρμολόγησα εγώ.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλην... πλην, αλλά αν τον κατάλαβα καλά το ψευτοκατασκευή πάει και για αυτή την γέφυρα, η οποια όμως δεν έχει σχέση με την άλλη. 

 

Ότι αυτή η γέφυρα μου άρεσε πολύ εννοούσα και δεν φαινόταν ψευτοκατασκευή!!!

 

Χωρις παρεξηση φιλε μου. Πως και "επεσες" απο american deluxe σε squier????. Οπως και να χει πιστευω οτι τα χωριζουν μιλια αποστασης και καποια δις (οπως λενε και γνωστοι ευρωπαιοι αξιωματουχοι) ;D . Δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες σε ηχο και αισθηση? Δεν ειμαι αφοριστικος, απλα δεν εχει τυχει να παιξω ποτε με squier κτλ.

 

Δεν "έπεσα" από american deluxe σε squier!! Το squier δεν είναι το βασικό μου όργανο προφανώς... Απλώς έτυχε να το αποκτήσω τώρα...  ;)

Όπως βλέπεις δεν συγκρίνω το αμερικάνικο με το squier αλλά το μεξικάνικο με το squier!!!

 

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλά  και ωραία  και γέφυρα και κλειδιά  και pots και pickups,  αλλάζουν εύκολα  κατά το δοκούν  και δίνουν στον χρήστη  την χαρά του μαστορέματος  πάντα με σκοπό καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Υπάρχει  όμως μια παγίδα  με αυτής  της κατηγορίας  τα μπάσα,   και αυτή δεν είναι  άλλη  απ το  truss rod adjusting nut ,  την βίδα  (θηλυκιά πες) που δουλεύει /τανύζει  την βέργα (rod).

 

Λόγω  του ότι  είναι κατασκευασμένο  απο ψευτο  κράμα  μετάλλων  υπάρχει  περίπτωση  με την χρήση  βίδωμα  ξεβίδωμα  (έστω και λίγο και οπότε χρειαστεί)  να αρχίσει  να φυραίνει  η πατούρα  υποδοχής  του κλειδιού,  στην συγκεκριμένη περίπτωση allen (hex key) .

 

Το αποτέλεσμα,  κάποια στιγμή  να μην εφαρμόζει το  allen  (κλοτσάει )και  άντε  μετά  να φέρεις  το μανίκι,   άσε που θα παιδέψει τον μάστορα που θα το πας να στο αφαιρέσει  και να σου περάσει καινούργιο.

 

Έτσι    ψάχνουμε  και βρίσκουμε  ένα ανταλλακτικό  γερο adjusting nut  (έχει ο  stewmac νομίζω και δεν κοστίζει ) και στο επόμενο   σετ up  και αλλαγή χορδών   το αντικαθιστούμε.

 

Προσοχή στην επιλογή   του adjusting nut    μετράμε  προσεκτικά (μετρικά στα squire) και/ ή συμβουλευόμαστε  μάστορα .

 

Αγγαρεία  και παίδεμα   αλλά   αν σου τύχει  η στραβή ;  ;) ;D

 

Take care  :)

 

and look http://www.guitarpartsresource.com/bass_trussnuts.htm

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τσιπικα μέχρι τα ακριβά, τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ακόμα.

α) Γιατί παίζω λίγο μόνο στην αρχή με το truss rod μέχρι να ρθουμε κι δυο στα ίσα μας και μετά το αφήνω στην ησυχία του και

β) προσέχω να έχω το ακριβές allen. Άμα δω και κάνει "παιχνίδια", πάμε για άλλα.

 

Σπάνια έχω δει όμως αλλαγμένο nut ακόμα και σε vintage όργανα.

Παθών;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών.   >:(  ;D

 

Το έχω συναντήσει  και  σε  thunderbird epi  και  P squire  (υποφέρουν λόγω κακού hardware ε...δεν έχουν και τα καλύτερα  ξύλα) αλλά  και πολύ κόσμος, έτσι, ο stewmac  έχει  βγάλει  και ειδικό allen  για  να  βγάλει τα χαλασμένα adjusting nut, καλό......

;D

http://www.stewmac.com/tradesecrets/promo/ts0083_grippers

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών.   >:(  ;D

 

Το έχω συναντήσει  και  σε  thunderbird epi  και  P squire  (υποφέρουν λόγω κακού hardware ε...δεν έχουν και τα καλύτερα  ξύλα)

Εμ, το φτηνό το πράμα το τρώνε οι σκύλοι.

Γαβ.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό  και εγώ  έχω  Mexican  Precision (classic 50s)  που δεν  μασάει  τίποτα  όπως καλά  γνωρίζεις.

 

Και πατάει  άνετα  πολάάαα  ..... αμερικάνικα ....... κινεζικά ...γιαπωνέζικα ....κλπ  ακούς  funky.  ;D

 

Γαβ και γω  ;D ;D

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "έπεσα" από american deluxe σε squier!! Το squier δεν είναι το βασικό μου όργανο προφανώς... Απλώς έτυχε να το αποκτήσω τώρα...  ;)

Όπως βλέπεις δεν συγκρίνω το αμερικάνικο με το squier αλλά το μεξικάνικο με το squier!!!

 

 

Ok. Μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι εδωσες το αμερικανικο και πηρες το squier σαν αντικαταστατη του. Cheers                  edit:καταραμενα κινητα....οπως να ναι τα βγαζει

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου