Προς το περιεχόμενο

106 εκατ. ευρώ στον τοίχο...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231273176

 

Πάντα ήθελα να πιω έναν καφέ(ή ό,τι άλλο πίνει) με έναν τέτοιο τύπο...Να μου εξηγήσει το σκεπτικό του.

Και εγώ βέβαια το δικό μου...Το τι θα μπορούσε να κάνει με τόσα πολλά λεφτά.

Πάω πάσο στην έστω ισχνή περίπτωση που το κάνει.

 

Επίσης,πολύ θα ήθελα να βρισκόμουν εγώ στη θέση του...Για να έβλεπα(αν μπορούσα),θα έκανα τις ίδιες γελοιότητες;Δεν αναφέρομαι μόνο στην συγκεκριμένη αγορά,που στην τελική μπορεί απλά να μην αντιλαμβάνομαι το "μεγαλείο" της περίστασης,αλλά σε όλα αυτά τα φαιδρά που κατά καιρούς γίνονται και μαθαίνονται.

 

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια,το να πας το ζωντανό σου σε spa γα σκύλους δεν είναι και τόσο extreme...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να μου εξηγήσει το σκεπτικό του. Και εγώ βέβαια το δικό μου...Το τι θα μπορούσε να κάνει με τόσα πολλά λεφτά.

Αν ειναι κανενας σαουδαραβας που βγαζει το χρονο μερικα δισεκατομμυρια, θα σου εδινε 106 εκατομμυρια και θα σε εστελνε να πιεις μ'αυτα εναν...καφε στην υγεια του. :P Αυτα τα ποσα, οσο και μεγαλα να ακουγονται σε μας, για μερικους ανθρωπους ειναι απλα χαρτζιλικι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά είναι καταρχήν επένδυση. Είναι μάταιο να ψάχνεις αντικειμενική αξία σε έργα τέχνης. Ο καμβάς, τα λάδια, το τελάρο κι οι εργατοώρες δεν έχουν σημασία.

Θα έλεγε κανείς ότι ούτε το θέμα έχει τόση σημασία όση ο δημιουργός. Όση η υπογραφή στην άκρη. Είμαι σίγουρος ότι πολλά άλλα έργα του Bacon θα αναβαθμιστούν αυτομάτως και άμεσα. Καθόλου απίθανο κάποια από αυτά να είναι ήδη στην κατοχή του εν λόγω αγοραστή.

Προσωπικά προτιμώ να φάω πυρωμένα καρφιά παρά να κρεμάσω κάτι τέτοιο πάνω από το μπουντουάρ μου but that's just me.

 

innocent.jpg

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν καταλαβαινω ΓΙΑΤΙ απορεις.

 

Οι δημιουργοι εργων τεχνης ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για τη ΔΟΥΛΕΙΑ τους...και φυσικα αυτο που δημιουργουν αποτελει ΕΚΤΟΣ απο τεχνη και ΕΜΠΟΡΙΚΟ προϊον που ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

 

Ο Francis Bacon ΕΙΝΑΙ ενας τεραστιος ζωγραφος με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΥΠΕΡ-ΑΞΙΑ και δεν ειναι βεβαια τυχαιο οτι αλλες ΔΥΟ φορες εχει σπασει το ρεκορ του ακριβοτερου πινακα στον κοσμο

 

On 14 May 2008, the Triptych, 1976, sold at Sotheby's for €55.465 million ($86.28 million), a record for the artist and the highest price paid for a postwar work of art at auction. The sale broke the 2007 record for his work of €34.212 million ($52.68 million).
 

 

Η συγκεκριμενη αγορα ειναι μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ,ειδικα στους ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ καιρους που ζουμε και αυτος που την εκανε δεν θα χασει (μη ξεχνας οτι πολλες ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ επιχειρησεις ΞΕΛΑΣΠΩΣΑΝ απο το στραπατσο των 80s ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ τα ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ που ειχαν αγορασει ΩΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗ).

 

Το τι θα μπορούσε να κάνει με τόσα πολλά λεφτά.

 

Εγω παντως ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ τι θα κανω με τοσα πολλα λεφτα οποτε αν σου βρισκονται..ευχαριστως να σε ξελαφρωσω... ;D

 

Παντως πολυ μεγαλυτερη απορια μου προκαλουσαν τα προηγουμενα χρονια οι ..."επενδυσεις" των συμπατριωτων μου σε...ΑΚΙΝΗΤΑ με εξωφρενικες τιμες στην Ελλαδα παρα ο...μαγκας που τσιμπησε τον πινακα ....  ;)..εκει μαλιστα ηταν οντως για να απορεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Πάντα ήθελα να πιω έναν καφέ(ή ό,τι άλλο πίνει) με έναν τέτοιο τύπο...Να μου εξηγήσει το σκεπτικό του.

Και εγώ βέβαια το δικό μου...

 

 

 

Δε θα το καταλάβεις.

Ούτε αυτός θα σε καταλάβει, αλλά ΔΕΝ τον ενδιαφέρει ;D.

 

Δεν το λέω υποτιμητικά για κανέναν από τους δυό σας, αλλά είστε ΑΛΛΟΣ κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτός θα σε καταλάβει, αλλά ΔΕΝ τον ενδιαφέρει .

 

Κοιτα συνηθως τα private banking συμβουλευουν καποιον να επενδυσει το 10%-15% της συνολικης του περιουσιας σε εργα τεχνης οποτε καταλαβαινεις οτι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τον ενδιαφερει.... ;D

 

Ασε που η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι να...εχει καμμια 30αρια ακομα τετοιους πινακες αυτος που τον αγορασε οποτε εκει πια ΚΑΡΑ-σιγουρα δεν τον ενδιαφερει.... ;D

 

Παντως προσωπικα αν ειχα τα ΔΙΣ που εχει ο αγοραστης σιγουρα θα ψωνιζα κανα Πικασσο,κανα Μιρο,κανα Ροθ και κανα Μονε για να τους βλεπω απο κοντα...(και να αποφευγω το συνωστισμο με τη πλεμπα στα μουσεια...ξερεις τι τραβηξα τη τελευταια φορα που πηγα στο Λουβρο?30 λεπτα καθομουνα κατω απο τη βροχη...  ;D  )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να το έβλεπαν σαν επένδυση, θα είχε κάποια (λέμε τώρα) λογική. Οι περισσότεροι απο αυτούς τους ζάμπλουτους το βλέπουν απλά σαν στάτους και γκλαμουριά και για αυτό είναι και εντελώς χαζή αγορά και προσβάλει την εποχή μας και τα δεινά που περνάει ο κόσμος....ας έδινες τα λεφτά στη unicef ή στην action aid...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καποια ΑΠΟΔΕΙΞΗ οτι αυτος που αγορασε τον πινακα το εκανε για στατους και...γκλαμουρια?

 

Μαλλον οχι,εκτος και αν γνωριζεις τον αγοραστη οποτε πες τον και σε εμας.

 

Παντως πρεπει να γνωριζεις οτι οι ΜΕΓΑΛΟΙ συλλεκτες εργων τεχνης συνηθως ΔΕΝ ασχολουνται με το σπορ που λες,οι περισσοτερες συλλογες ειναι κρυφες και τις βλεπουν ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ πλην των ιδιοκτητων τους...(εκτος απο τις φορες που δανειζονται σε μουσεια).

 

Επισης δεν γνωριζεις αν αυτος που αγορασε τον πινακα κανει και φιλανθρωπιες οποτε καλο ειναι να μη τον κρινεις (απο τη στιγμη που δεν τον γνωριζεις)....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά είναι καταρχήν επένδυση. Είναι μάταιο να ψάχνεις αντικειμενική αξία σε έργα τέχνης. Ο καμβάς, τα λάδια, το τελάρο κι οι εργατοώρες δεν έχουν σημασία.

Θα έλεγε κανείς ότι ούτε το θέμα έχει τόση σημασία όση ο δημιουργός. Όση η υπογραφή στην άκρη. Είμαι σίγουρος ότι πολλά άλλα έργα του Bacon θα αναβαθμιστούν αυτομάτως και άμεσα. Καθόλου απίθανο κάποια από αυτά να είναι ήδη στην κατοχή του εν λόγω αγοραστή.

 

Λογικές απόψεις για ένα παράλογο πάρε-δώσε.

 

Το μόνο που θα πω είναι οτι κάτι αξίζει όσο είναι διατεθημένος κάποιος να δώσει.

 

Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια σημεία του πλανήτη πουλάνε παιδιά για μερικά δολάρια.

 

Εγω παλι δεν καταλαβαινω ΓΙΑΤΙ απορεις.

 

Οι δημιουργοι εργων τεχνης ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για τη ΔΟΥΛΕΙΑ τους...και φυσικα αυτο που δημιουργουν αποτελει ΕΚΤΟΣ απο τεχνη και ΕΜΠΟΡΙΚΟ προϊον που ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

 

Θα είχε ενδιαφέρον ένα σχόλιο από τον Trolley εδώ,περί αντικειμενικής αξίας στην τέχνη...Με τον οποίο είχες συμφωνήσει,αν θυμάμαι καλά.

 

Δεν το λέω υποτιμητικά για κανέναν από τους δυό σας, αλλά είστε ΑΛΛΟΣ κόσμος.

 

Είμαστε,αλλά ο δικός μου κόσμος είναι πιο ανθρώπινος. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου