Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

front.png

 

Στα τελη του 1989/αρχες του 1990 η Yamaha κυκλοφορησε ενα mega-synth το οποιο παραμενει ως και σημερα ενα απο τα πλεον κορυφαια synths που φτιαχτηκαν ποτε, το κλασσικο SY77. To synth ηταν μια μιξη Rompler και FM αρχιτεκτονικης και ειχε 3 μεθοδους συνθεσης ηχου, την AWM (Advanced Wave Memory) που ηταν η Rompler πλευρα, την AFM (Advanced Frequency Modulation) που ηταν η FM πλευρα και την RCM (Real Time Convolution & Modulation) η οποια ηταν o συνδυασμος των δυο πρωτων μεθοδων συνθεσης.

 

Αφορμη να γραψω αυτο το θεμα ηταν η αγορα ενος SY77 που εκανα πριν μερικες μερες απο eBay (Γερμανια), ετσι σκεφτηκα να ξαναθυμηθουμε αυτο το κορυφαιο synth ποσταροντας μερικες πληροφοριες γι αυτο. Το SY77 ειναι ενα πολυπλοκο synth με πολυ βαθυ προγραμματισμο και τεραστιες δυνατοτητες συνθεσης νεων ηχων. Η χαρα του προγραμματιστη και ο εφιαλτης του μουσικου. :P Η FM πλευρα του ειναι απο μονη της ικανη να κανει ηχητικα θαυματα. Σε συγκριση με την FM ενος DX7, η FM του SY77 ειναι κατι μιλια πιο μπροστα και πολυ ανωτερη. Φυσικα το SY77 μπορει να φορτωσει ολους τους ηχους ενος DX7, αυτο απο μονο του ειναι ενα τεραστιο πλεονεκτημα μια και οι ηχοι του DX7 που κυκλοφορουν ειναι μερικες (πολλες) χιλιαδες.

 

Οι βασικες διαφορες μεταξυ της FM ενος SY77 και ενος DX7 ειναι οτι το SY77 εχει μεν κι αυτο 6 Operators (oscillators) αρχιτεκτονικη αλλα περισσοτερους Algorithms (45 αντι 32 του DX7) και 16 διαφορετικες κυματομορφες για καθε ενα Operator αντι της μιας Sine κυματομορφης του DX7.

Οι Operators του SY77 μπορουν επισης να διαμορφωθουν απο τις sample κυματομορφες της AWM/Rompler πλευρας του οργανου, με λιγα λογια τα samples μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν Operators (modulators) μεσα σε ενα FM αλγοριθμο. Επισης το SY77 χρησιμοποιει φιλτρα στην AFM του, μια δυνατοτητα που ελειπε απο ολα τα προηγουμενα FM synths της DX σειρας (ναι, τα FM synths δεν ειχαν φιλτρα) ανεβαζοντας ακομα περισσοτερο τις δυνατοτητες της συγκεκριμενης sound engine. Το SY77 ηταν αν θυμαμαι καλα και το πρωτο synth της Yamaha με ενσωματωμενα εφφε, παρμενα απο το Yamaha SPX900 πολυεφφε.

 

Το synth ειναι τεραστιο, φτιαγμενο "like a tank" και ζυγιζει 17 κιλα. Εχει ενα Pitch Bend και δυο Modulation Wheels ενω η οθονη του εχει αναλυση 240x64 και απεικονιζει γραφικα τις περιβαλουσες, τους αλγοριθμους κλπ. Η πολυφωνια του ειναι 16 νοτες για την AFM και 16 νοτες για την AWM και το εξαιρετικο πληκτρολογιο του εχει velocity και aftertouch.

 

SY77_wheels_2.png

 

Η βασικη δομη ενος ηχου/patch (Voice για τη Yamaha) αποτελειται απο 4 Elements. Το καθε Element ειναι στην ουσια ενα αυτονομο synth και μπορει να ειναι ειτε AFM ειτε AWΜ. Ενα patch μπορει να ειναι φτιαγμενο απο ενα, δυο ή τεσσερα Elements. Ενα AFM Element αποτελειται απο 6 Operators με τις περιβαλουσες τους, 2 LFO, 2 φιλτρα με τις περιβαλουσες τους και μια Pitch περιβαλουσα. Ενα AWΜ Element αποτελειται απο μια κυματομορφη με την περιβαλουσα της, ενα LFO, 2 φιλτρα με τις περιβαλουσες τους και μια Pitch περιβαλουσα. Ο συνδυασμος των Element μεσα σε ενα patch μπορει να γινει με τους 10 παρακατω τροπους:

 

* 1 Element AFM mono

* 2 Elements AFM mono

* 4 Elements AFM mono

* 1 Element AFM poly

* 2 Elements AFM poly

* 1 Element AWM poly

* 2 Elements AWM poly

* 4 Elements AWM poly

* 1 Element AFM + 1 Element AWM poly (PCM can modulate FM)

* 2 Elements AFM + 2 Elements AWM poly (PCM can modulate FM)

 

SY77_Voice.png

 

AFM_Element.png

 

AWM_Element.png

 

Πως ακουγεται ενα SY77? Ο ηχος του ξεπερναει κατα πολυ τον ηχο ενος "τυπικου" FM synth οπως το DX7. Oπως εγραψε καποιος για να περιγραψει τον ηχο του, "What exactly is its sound character? Fuzzy, cold, brassy, harsh, mellow, warm, phat, cutting, phasing, dark, bright, swirling, glassy, piercing, nasal, metallic, hollow, plastic, breathy, sterile, deep, gritty, atmospheric - this is just a bunch of vague terms to describe the character of the SY77".

 

Yamaha_TG77_1.png

 

Να πω εδω οτι οποιος ενδιαφερεται να αποκτησει ενα SY77 (ή ενα TG77 που ειναι η rack εκδοση του) μπορει να το βρει σε πολυ χαμηλες τιμες στο eBay και αλλου, τιμες που αρχιζουν απο τα 250-300€ και δεν ξεπερνανε τα 500€+. Οι παραπανω τιμες μπορουν να χαρακτηριστουν μονο ως αστειες αν αναλογιστουμε για ποιο synth μιλαμε. Το δικο μου το βρηκα στη Γερμανια και μετα απο δημοπρασια και αρχικη τιμη τα...170€!, το αγορασα 256€ συν 30€ μεταφορικα, συνολο 286€. 8)

 

SY77_1.png

 

SY77_2.png

 

SY77_4.png

 

SY77_5.png

 

Δυστυχως τα FM synths ειναι δυσκολα στον προγραμματισμο και οι περισσοτεροι κατοχοι τετοιων synths δεν μπαινουν καν στον κοπο να προσπαθησουν να προγραμματισουν ενα ηχο λογω των παρα πολλων παραμετρων και ετσι συντομα τα πουλανε σε γελοιες τιμες για να αγορασουν καποιο προγραμματιστικα απλουστερο synth. To SY77 ηταν ενα απωθημενο μου κατα καποιο τροπο καθοτι το ειχα αγορασει στα 90s αλλα στο τελος το πουλησα και το σκυλομετανιωσα.

 

Ειναι απο τα λιγα synths που πραγματικα μετανιωσα οταν το πουλησα και εκτοτε παντα ειχα την επιθυμια να ξαναγορασω ενα αν εβρισκα καποιο σε καλη τιμη και κατασταση. Το SY77 που αγορασα ειναι σε κατασταση σχεδον "του κουτιου", πραγματικα απιστευτα καλη κατασταση αν σκεφτει κανεις πως προκειται για ενα synth ηλικιας σχεδον 25 χρονων. Απο ενα γρηγορο περασμα που του εκανα τις δυο τελευταιες μερες  ειδα οτι τα κουμπια, η οθονη, τα πληκτρα και γενικα η ολη κατασταση του ειναι πραγματικα αψογη. Βαζω στοιχημα οτι το συγκεκριμενο κομματι ηταν χωμενο σε καποιο στουντιο και δεν εχει δει live στη ζωη του, δεν εξηγειται αλλιως η σχεδον καινουργια κατασταση του.

 

SY77_7.png

 

Yamaha_TG77_2.jpg

 

Παρακατω θα δειτε/ακουσετε 6 βιντεο για να παρετε μια μικρη ιδεα απο τον ηχο του SY77. Δυστυχως η πλειονοτητα των βιντεο στο youtube ειναι χαλια γιατι οι περισσοτεροι παιζουν με τους εργοστασιακους ηχους οι οποιοι στο συνολο τους δεν δινουν σε καποιον να καταλαβει τις τεραστιες ηχητικες δυνατοτητες αυτου του απιστευτου synth. Τα 3 τελευταια βιντεο ειναι φτιαγμενα απο μενα με δειγματα απο ηχους παρμενους απο βιβλιοθηκες ηχων που εχουν φτιαξει διαφοροι.

 

Enjoy the Monster. 8)

 

http://www.youtube.com/watch?v=21S2ObZahoY

 

 

 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παλαιό μου setup ήταν ένα 77 και ένα 99 (999.000 δρχ  ;D)

Ωραία η αναφορά σου.

Θα ήταν πολύ ολοκληρωμένη να μας παρουσιάσεις σε ένα hd video την μαγεία του.

Και εγώ στο youtube ουδέποτε δεν βρήκα video με τις δυνατότητές του.

Προσωπικά θα μου άρεσε να τις δω μέσα σε συνθέσεις και όχι μεμονωμένα το τι μπορεί να κάνει. Αν και το να δημιουργήσεις μια΄΄μαγεία΄΄ δεν ήταν και τόσο δύσκολο .Βέβαια δεν έφτασα στο βάθος κήπος, αλλά το ευχαριστήθηκα.Ειδικά τα δικά μου φορούσαν zip drives και τα είχα και σε scsi σκληρο δίσκο.

Βαριά κατασκευή και κουραστική στο στήσε ,παίξε.

Μοναδικό για τότε μηχάνημα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απολαυστικότατο το review σου φιλε μας.

Προσφατα ειχα και την ευκαιρια να παιξω μαζι του αρκετα, μετα απο πολλα χρονια , μιας και το εχει στο στουντιο που πηγαινω τον τελευταιο χρονο

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πούμε τώρα, καταπληκτικό μηχάνημα. Μου θύμισε τα πρώτα μου βήματα στα synths. Αυτό και το Korg 01W ήταν τα πρώτα δύο στα οποία έκανα τις πρώτες μου απόπειρες να μάθω για ταλαντωτές, περιβάλλουσες, φίλτρα, εφέ, sequencers, κλπ.

Περιττό να πω ότι η σύγκριση στα μάτια ενός αρχαρίου τότε ήταν υπέρ του πιο πλήρους (από άποψη ποικιλίας δειγμάτων και έτοιμων ήχων) 01W. Πολύ αργότερα όμως κατάλαβα τη δύναμη του μηχανήματος που ακούει στο όνομα SY77. Δε μπήκα βέβαια ποτέ στα ενδότερα της FM, και πολύ περισσότερο της AFM και βέβαια RCM, αλλά οι κατασκευασμένοι ήχοι που άκουσα και δοκίμασα ήταν κάτι το μοναδικό.

 

Το μεγάλο μου απωθημένο βέβαια ήταν ο μεγάλος αδερφός του, το SY99, που αν δεν απατώμαι είχε επιπλέον πολύ μεγαλύτερη μνήμη δειγμάτων στη ROM, αλλά και τη δυνατότητα εισαγωγής custom δειγμάτων μέσω MIDI sample dump, δυνατότητα που αργότερα ενσωματώθηκε και στο μεταγενέστερο SY85 (άλλο αγαπημένο μηχάνημα).

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είχα την τύχη να το παίξω ποτέ το 77, είναι ξεκάθαρη η παντοδυναμία του. Τις τελευταίες μέρες ψήνομαι άγρια να αποκτήσω και το sy77 μά καί το kurzweil K2000. Βασικά τα θέλω και τα 2 το ίδιο, το ένα για την VAST και το άλλο για τα FM.

Μου φαίνεται ότι σε λίγο καιρό θα πρέπει να διώξω και το κρεβάτι από το δωμάτιο για να χωρέσουν όλα τα σύνθ που θα αποκτήσω. Μάλλον θα κοιμάμαι στο πάτωμα περιτρυγυρισμένος από σύνθια.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είχα την τύχη να το παίξω ποτέ το 77, είναι ξεκάθαρη η παντοδυναμία του. Τις τελευταίες μέρες ψήνομαι άγρια να αποκτήσω και το sy77 μά καί το kurzweil K2000. Βασικά τα θέλω και τα 2 το ίδιο, το ένα για την VAST και το άλλο για τα FM.

Μου φαίνεται ότι σε λίγο καιρό θα πρέπει να διώξω και το κρεβάτι από το δωμάτιο για να χωρέσουν όλα τα σύνθ που θα αποκτήσω. Μάλλον θα κοιμάμαι στο πάτωμα περιτρυγυρισμένος από σύνθια.  ;D

 

Καλά, ειδικά για τα δύο που αναφέρεις, μπορείς να βρεις και τις αντίστοιχες rack εκδόσεις τους (TG77 και K2000R), στις οποίες όλη η δύναμη και η σύνθεση των αντίστοιχων πληκτροφόρων είναι εκεί, χωρίς να κόβουν τίποτα από τη μηχανή σύνθεσης (στο TG77 δεν έχεις το sequencer, ενώ το Κ2000R είναι ένα πλήρες K2000).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο μου απωθημένο βέβαια ήταν ο μεγάλος αδερφός του, το SY99, που αν δεν απατώμαι είχε επιπλέον πολύ μεγαλύτερη μνήμη δειγμάτων στη ROM, αλλά και τη δυνατότητα εισαγωγής custom δειγμάτων μέσω MIDI sample dump, δυνατότητα που αργότερα ενσωματώθηκε και στο μεταγενέστερο SY85 (άλλο αγαπημένο μηχάνημα).

;D

To SY99 βγηκε το 1991 και ειχε τη διπλασια ROM δειγματων, δηλαδη...4MB :P αν θυμαμαι καλα. Τωρα μπορει να μας ακουγεται αστειος αυτος ο αριθμος αλλα στην εποχη του ηταν μεγαλη υποθεση. Το SY99 ειχε την ιδια AFM με το SY77, περισσοτερα και καλυτερα εφφε, και μεγαλυτερη χωρητικοτητα στο sequencer.  Επαιρνε επισης εξτρα μνημη για να περασει ο χρηστης νεα δειγματα.

 

Yamaha_SY99.png

 

Αυτο βεβαια που κατατασσει τα SY77/99 στην κατηγορια των καλυτερων synths ανεξαρτητως χρονολογιας ειναι η AFM και οχι η rompler πλευρα τους, μια και με τα σημερινα δεδομενα αυτη (η rompler) ειναι outdated. H AFM ομως δεν θα γινει ποτε outdated και γι αυτο τα παραπανω synths θα παραμεινουν κλασσικα και στα χρονια που ερχονται. Και τα δυο μοντελα ειναι μια ανεξαντλητη πηγη παραγωγης ηχων. Τα φιλτρα τους τα "σπανε" και οι περιβαλουσες το ιδιο. Αυτα περασαν και στα νεοτερα SY μοντελα, τα οποια ομως ειναι ολα rompler, οπως το SY55 (το οποιο εχω ακομα χωμενο σε καποια ντουλαπα) και το SY85.

 

@Axtarmas, αν μπορεσεις να βρεις ενα SY77/TG77 σε καλη κατασταση το αγοραζεις χωρις δευτερη σκεψη, αυτο το synth ειναι για μια ζωη και οι τιμες που το πουλανε ειναι αστειες.

@Cyclops, εδω και χρονια ψαχνω να βρω ενα βιντεο/διαφημιση του SY77 στο οποιο επαιζε ο Παπαθανασιου!, αλλα δεν υπαρχει πουθενα. Η διαφημιση εδειχνε τον Βαγγελη να παιζει με το SY77 μονο και η καμερα εκανε κυκλους γυρω του. Μια πολυ σπανια στιγμη στην οποια αφηνεται να φανει η μαρκα και το μοντελο σε καποιο synth του Βαγγελη, συνηθως σε live καταστασεις ολα τα synths του ειχαν καλυμμενα με μονωτικη ταινια τις μαρκες τους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χάρη του SY77, του O1/W και αργότερα του SΥ85, περνούσα αμέτρητες ώρες στο synth στούντιο γνωστού οίκου μουσικών οργάνων της πόλης μου (ο οποίος συνεργαζόταν με το Yamaha Music Foundation και τα αντίστοιχα εξουσιοδοτημένα από τη Yamaha μουσικά ωδεία), και πραγματικά μόνο που δεν κοιμόμουν εκεί μέσα. Ήταν τα πρώτα και πιο ενθουσιώδη χρόνια της synthesizer ζωής μου. Πολλοί από τους εργοστασιακούς ήχους φέρνουν στο μυαλό μου απίστευτες αναμνήσεις. ;D

 

To SY85 δεν ήταν ακριβώς ROMpler, αλλά και sample player, καθώς φόρτωνε και custom δείγματα, έχοντας τη ίδια δυνατότητα με το SY99.

 

Και φυσικά να μην ξεχάσω να θυμίσω ότι στην εγχώρια pop μουσική παραγωγή των 90s υπήρξε ένας αρκετά παραξηγημένος (όχι άδικα) καλλιτέχνης ο οποίος έγραφε ολόκληρα best sellings albums χρησιμοποιώντας μόνο ένα SY77, ένα DX7 και Yamaha mixing consoles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά να μην ξεχάσω να θυμίσω ότι στην εγχώρια pop μουσική παραγωγή των 90s υπήρξε ένας αρκετά παραξηγημένος (όχι άδικα) καλλιτέχνης ο οποίος έγραφε ολόκληρα best sellings albums χρησιμοποιώντας μόνο ένα SY77, ένα DX7 και Yamaha mixing consoles.

Ποιος? Ο Ρακιτζης?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος? Ο Ρακιτζης?

Ακριβώς.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Επιπλέον να θυμίσω στην ομήγυρη ότι στη σειρά SY υπήρξε, εκτός από όσα αναφέραμε, το SY55 (workstation κι αυτό), μαζί με την αντίστοιχη TG55, αλλά επίσης και το SY22 vector synthesizer και η αντίστοιχη TG33, που χρησιμοποιούσαν μία παραλλαγή της vector synthesis, παρόμοια με αυτή που βρίσκαμε στα Korg Wavestations (original, EX, AD) και στο Prophet VS.

Κια μιας και ανφέραμε και το SY85, που αν δεν απατώμαι ήταν το τελευταίο που βγήκε στη σειρά SY, να αναφέρουμε και τη rack έκδοση της μηχανής του, την TG500, καταπληκτικό μηχάνημα επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου